Шкрібляк Микола Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Шкрібляк Микола Миколайович
Народився 19 вересня 1959(1959-09-19) (58 років)
с. Яворів Косівського району Івано-Франківської області
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Проживання м. Чернівці
Діяльність етнограф, журналіст, педагог
Відомий культурний діяч
Alma mater Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Нагороди Заслужений діяч мистецтв України,
Відмінник освіти України,
лауреат трьох літературно-мистецьких премій

Шкрібля́к Мико́ла Микола́йович (нар. 19 вересня 1959, с. Яворів Косівського району Івано-Франківської області) — етнограф, дизайнер сценічних костюмів, народний майстер, журналіст, педагог.
Заслужений діяч мистецтв України.

Біографія[ред.ред. код]

У рідному селі закінчив восьмирічну школу, а в Івано-Франківській школі-інтернаті № 1 десятий спеціалізований педагогічний клас.
З 1979 по 1983 рік навчався на факультеті журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка.
Після закінчення вузу працював у чернівецькій обласній газеті «Радянська Буковина».
З перших днів заснування часопису (1990) «Буковинське віче» був оглядачем, заступником головного редактора цього видання.
Пізніше працював відповідальним секретарем газети «Чернівці».
З 1988 року — член Національної спілки журналістів України.
Відомий публікаціями на теми культури, освіти, мистецтва, зокрема народної творчості — матеріальної та духовної спадщини українського народу. У 1991 році за нарис «Що я без Карпат?» удостоєний обласної премії імені В. Бабляка.
У Вищому професійному художньому училищі № 5 міста Чернівці викладає теоретичні дисципліни художнього циклу.

Творча діяльність[ред.ред. код]

 • М. М. Шкрібляк — знаний на Буковині та за її межами як людина творчо обдарована, котра багато і успішно працює на розвиток різних сфер національної культури, збирає і вивчає духовну спадщину наших предків, охоче ділиться своїми знаннями з молодим поколінням, колегами та майстрами. Учасник багатьох міжнародних, всеукраїнських та обласних мистецьких заходів.
 • Ще зі шкільних років збирає і вивчає витвори рук народних майстрів — писанки, народні строї, вишивки, ткацтво, дерев'яні та керамічні вироби. Нині — це багата колекція, в якій понад дві тисячі рукотворних див буковинців, гуцулів, покутян.
 • Підготував до друку науково-популярні видання:
   — «Василь Явдошняк. Різблення по дереву, інкрустація»: альбом (Чернівці, 2006); — «Терен Іван. Художнє різьблення на Буковині»: каталог-посібник (Чернівці, 2007); — «Стежина творчого життя. Ніна Каменкова: у святах і буднях, юності і сьогоденні, в любові і натхненні» (Чернівці, 2008); — «Вишиванки Михайла Покиданця»: альбом (Чернівці, 2009); — «Народні майстри Буковини»: мистецький довідник (Чернівці, 2009);
 • Організував міжнародні фестивалі:
   — «Букова віть»; — «Буковинські джерела»; — «Ми — українці, ми — українські».

Микола Шкрібляк працює і як сценарист, художник-постановник та майстер сценографії.

 • У творчому тандемі з дуетом «Писанка», що триває майже два десятки років, він — сценарист їхніх авторських Великодніх та Різдвяних дійств, музичних фільмів про творче життя подружжя, художник-прстановник концертних програм "На Різдво до «Писанки» та "Великдень у «Писанки».

Його сучасна стилізація народних символів-оберегів і вміле трактування їх у сценічному оформленні завжди захоплено сприймається глядачами.

Ініціатор заснування премії імені Георгія Гараса Шкрібляк М. М. (перший зліва) з учасниками церемонії вручення чергової премії (2011)
 • Окрема сторінка у творчому доробку митця — сценічні костюми, змодельовані за народними мотивами.

Їх одягають відомі професійні та самодіяльні співаки, танцюристи, музиканти — репрезентуючи українські сучасні сценічні строї глядачам і скромних сільських будинків культури, і столичних чи зарубіжних палаців.
Уже самі назви сценічних костюмів звучать як поезії: «Буковинське Різдво», «Гуцульський Великдень», «Білі птахи з чорними ознаками», «Карпатська ватра», «Полтавські княгині», «Український рік», «Смереки», «Гірська чаклунка», «Червона рута», «Росяні Карпати», «Земля духів», .…(усього понад дві сотні).
Його колекція живе — нею користуються, вдягаються.
Нові ідеї модельєра з Буковини, оригінальні дизайнерські рішення і несподівані ретроспекції у глибину народного мистецтва завжди високо оцінюють фахівці.

 • М.Шкрібляк ініціатор запровадження премії імені відомого буковинського митця Георгія Гараса.

Він — член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Спілки дизайнерів України, член правління Львівського регіонального відділення Спілки дизайнерів України, заступник голови Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член правління Чернівецького відділення Українського фонду культури.

Відзнаки і нагороди[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Мистецький олімп України. — К., 2008—2009. — С. 334—335.
 • Пам'ятні дати Буковини на 2009 рік.