Ю-ван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ю-ван
Імператор Китаю
781 — 771 до н. е.
Попередник: Сюань
Наступник: Пін
 
Народження: 795 до н. е.
Смерть: 771 до н. е.
Рід: Династія Чжоу
Батько: Сюань-ван
Мати: Queen Jiangd
Шлюб: Shend і Бао Сі
Діти: Пін-ван і Бо Фуd

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Ю-ван (кит. трад.: 幽王; піньїнь: You) — останній володар (ван) династії Західна Чжоу у 781–771 роках до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з правлячого роду Цзі. Син чжоуського володаря Сюань-вана. Після смерті останнього у 781 році до н. е. стає новим правителем. У перший період урядування Ю-ван виконував настанови батька, проте згодом дедалі менше займався державними справами. Негативний вплив на діяльність Ю-ван мала Бао Сі, яка у 779 році до н. е. увійшла до гарему вана.

Виконуючи забаганки Бао Сі, Ю-ван декілька разів влаштовував хибну тривогу, за якою місцеві правителі (хоу) збиралися у столиці держави. Втім більше невдоволення викликав наказ позбавити титулу цариці представницю впливового роду Шень, а також її сина Їцзю. Замість нього володар намагався оголосити спадкоємцем сина від наложниці.

Все це викликало повстання на чолі з батьком поваленої цариці — Шень-хоу, який спільно з іншими місцевими правителями взяв в облогу столицю династії. Спроби Ю-вана дістати допомогу проти заколотників виявилися марними. В результаті Ю-ван та Бао Сі загинули, а новим володарем Чжоу став Їцзю під іменем Пін-ван.

Загибель Ю-вана знаменувала собою занепад династії Західна Чжоу та перехід до періоду Східна Чжоу, за якого центральна влада виявилася доволі послабленою: головна лінія роду Чжоу не мала політичної сили, а економічна міць перейшла до рук регіональних володарів.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Шень

Діти:

  • Іцзю
  • Юйчень

2. Наложниця Бао Сі

Діти:

  • Бофу (д/н—771 до н. е.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Rayne Kruger. All Under Heaven. A Complete History of China.—Boston, 2003.— рр.58-59