Ґуюк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґуюк
 Народився  1206
 Помер  квітень 1248
Рід Чингізіди
Походження монгол
Великий хан Монгольської імперії
12461248
Попередник Уґедей
Наступник Мунке

Ґую́к (монг. Güyüg, Гүюг; кит.: 贵由піньїнь: Guìyóu; 1206 — квітень 1248) — монгольський державний і політичний діяч. Великий хан Монгольської імперії (12461248). Представник роду Чингізідів. Син великого хана Уґедея, онук Чингісхана.

У 1235 році Гуюка разом із його суперником Батиєм за рішенням Курултаю відправлено в похід на захід, в якому вони пересварились із питання, хто з них головніший. Після сварки Гуюк без дозволу залишив армію. Пізніше ця сварка призвела до розколу Монгольської імперії. Проголошений на Курултаї ранньої осені 1246 року Великим Монгольським ханом. Під час правління Гуюка відбувається місія Джованні Да Плано Карпіні, який привіз листа папи Іннокентія IV. Лише по чотирьох місяцях після повідомлення про прибуття Карпіні було дозволено аудієнцію у Великого Монгольського хана. Помер у 1248 під час виступу із своєю армією проти армії Батия — однією з причин припускають отруєння. Після його смерті регентшою імперією коротко стала його головна дружина Огул-Гаймиш.

Посмертне ім'я, надане імператорами династії Юань, — Імпера́тор Цзяньпі́н (кит.: 简平皇帝піньїнь: Jiǎnpíng huángdì). Храмове ім'я — Дінцзун (кит.: 定宗піньїнь: Dìngzōng).

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — Київ: Либідь, 1997.
  • (нім.) Manfred Taube. Geheime Geschichte der Mongolen. Beck, München 2005.

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ґуюк


Монголія Це незавершена стаття про особу Монголії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.