Уґедей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Уґедей
YuanEmperorAlbumOgedeiPortrait.jpg
 Народився  1186
 Помер  11 грудня 1241
Рід Чингізиди
Походження монгол
Великий хан Монгольської імперії
12291241
Попередник Темуджин (Чингісхан)
Наступник Ґуюк

Уґеде́й (монг. Ögedei, Өгөдэй; кит.: 窩闊台піньїнь: Wōkuòtái; жовтень 1186 — 11 грудня 1241) — монгольський державний і політичний діяч. Великий хан Монгольської імперії (12291241). Представник роду Чингізидів. Син великого хана Чингісхана від унгіратки Борте.

Продовжив експансивну політику батька. Як і його брати брав участь у походах в Північний Китай і Середню Азію. Угедея було визнано наслідником Чингісхана проти традиції, за якою найстарший син стає наслідником батька. Чингісхан назвав його наступником за його здібностями, а Курултай призначив наступником у 1218 році. Угедея вибрано Курултаєм Великим Ханом у 1229 році.

У 1231 році він керував армією, ведучи її вздовж Хуанхе, а його брат Толуй та військовий полководець Субедей обійшли чжурчженів із півдня. Завоювання династії Цзінь укріпило панування монголів у північному Китаї.

У 1235 році Угедей скликає курултай на якому вирішують робити військовий похід на захід під проводом Батия.

Його смерть 11 грудня 1241 року привела до цілком несподіваної в Європі зупинки переможного походу Батия. Наступником Угедея, після п'ятирічного правління його дружини Торогене-хатун, став його син Гуюк.

Посмертне ім'я, надане імператорами династії Юань, — Імпера́тор Інве́нь (кит.: 英文皇帝піньїнь: Yīngwén huángdì). Храмове ім'я — Тайцзун.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Уґедей


Монголія Це незавершена стаття про особу Монголії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.