Липський Юрій Наумович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Липський Юрій Наумович
Народився22 листопада 1909(1909-11-22)
Дубровно, Горецький повітd, Могильовська губернія, Російська імперія
Помер24 листопада 1978(1978-11-24) (69 років)
Москва, СРСР
ПохованняВаганьковське кладовище
Країна Російська імперія
 СРСР
Діяльністьастроном
Галузьастрономія
Alma materфізичний факультет МДУ
Науковий ступіньдоктор фізико-математичних наук
Науковий керівникФесенков Василь Григорович
ЗакладДержавний астрономічний інститут імені Павла Штернберга МДУ
Учасникнімецько-радянська війна
Нагороди
орден Червоного Прапора орден Вітчизняної війни I ступеня орден Вітчизняної війни II ступеня орден Червоної Зірки медаль «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.»

Юрій Наумович Липський (22 листопада 1909 — 24 січня 1978) — радянський астроном.

Народився у селі Дубровно (нині Вітебська область, Білорусь). У 1938 закінчив Московський університет, а потім аспірантуру при ньому під керівництвом В. Г. Фесенкова. У 1941 був призначений завідувачем Кучинської астрофізичної обсерваторії Державного астрономічного інституту ім. П. К. Штернберга. У 1942—1945 — учасник Другої Світової війни. З 1945 працював у Державному астрономічному інституті ім. П. К. Штернберга (з 1963 очолював відділ фізики Місяця і планет). Одночасно викладав у Московському університеті.

Основні наукові роботи відносяться до дослідження Місяця та планет. Удосконалив методику поляриметричних спостережень, яку потім широко використовував при вивченні Місяця, планет, сонячної корони, денного і сутінкового неба. Розробив нові методи спектрофотометричних досліджень, у тому числі метод, заснований на поляризаційно-спектрофотометричних вимірах. Брав активну участь у дослідженні Місяця за допомогою космічних літальних апаратів. Запропонував оригінальну методику обробки перших фотографій невидимої з Землі місячної півкулі, завдяки якій вдалося виявити багато особливостей місячного рельєфу. Керував створенням першої карти зворотного боку Місяця і першого у світі глобусу Місяця, а також публікацією «Атласу зворотного боку Місяця» (1-а частина 1960). З середини 1960-х років очолював комплексні роботи з вивчення космічних знімків Місяця і глобального картування поверхні місячної кулі на підставі огляду місячної поверхні космічними апаратами і знімків, переданих з борту штучних супутників Місяця. В результаті цих робіт були зроблені фундаментальні висновки про глобальну будову місячної кулі, виявлені невідомі раніше типи місячних утворень — величезні западини на материковому щиті і гігантські кратерні ланцюжки; в 1967 і 1975 видані 2-а і 3-я частини «Атласу зворотного боку Місяця» і селенодезичні каталоги, що охоплюють видимий і зворотний боки Місяця. Під керівництвом Липського був проведений порівняльний статистичний аналіз розподілу кратерних форм на Місяці, Меркурії і Марсі. У 1977 видано «Каталог кратерів Меркурія і Місяця» і «Каталог кратерів Марса, Меркурія і Місяця», які були підготовлені під його керівництвом.

На його честь названий кратер на Місяці[1].

Примітки

  1. Lipskiy. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program.

Джерела