Гуртовенко Ернест Андрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:55, 11 серпня 2020, створена RarBot (обговорення | внесок) (Завідуючий -> Завідувач)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуртовенко Ернест Андрійович
Народився10 грудня 1928(1928-12-10)
Баштечки, Жашківський район, Уманська округа, Українська СРР, СРСР
Помер20 січня 1994(1994-01-20) (65 років)
Київ, Україна
Діяльністьастроном
Alma materфізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий ступіньдоктор фізико-математичних наук
Науковий керівникЯковкін Авенір Олександрович
ЗакладГоловна астрономічна обсерваторія НАН України і КНУ імені Тараса Шевченка

Гуртовенко Ернест Андрійович (народився 10 грудня 1928 р., помер 20 січня 1994 р.) — провідний спеціаліст у галузі фізики Сонця, професор, доктор фізико-математичних наук, один із перших наукових співробітників Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Біографія

Сонячний телескоп Ернеста Гуртовенка, ГАО

Народився у с. Баштечки Жашківського району на Черкащині, у сім'ї сільського вчителя. Після закінчення у 1952 р. фізичного факультету Київського державного університету був зарахований до аспірантури ГАО і під керівництвом А. О. Яковкіна виконав роботу з дослідження 40-см астрографа. Результати цих досліджень лягли в основу кандидатської дисертації, яку Е. А. Гуртовенко захистив у 1955 р. і цього ж року став співробітником ГАО. У 1975 р. він захистив докторську дисертацію на тему «Поле швидкостей і будова сонячної фотосфери».

У 1983 р. Е. А. Гуртовенко перейшов на викладацьку роботу і очолив кафедру астрономії Київського державного університету. Проте і наукової роботи в ГАО він не залишив: був за сумісництвом головним науковим співробітником.

Згодом Гуртовенко Е. А. цілком присвятив себе науковій діяльності й очолив в ГАО відділ фізики Сонця.

Постійною турботою вченого було оснащення відділу першокласним спостережним обладнанням: у 1966–1968 рр. за його участю створено сонячний монохроматор подвійної дифракції, у 1983–1985 рр. на Високогірній спостережній базі на піку Терскол встановлено спеціалізований сонячний телескоп для абсолютних вимірювань спектру Сонця, а в 1985–1990 рр. — великий горизонтальний сонячний телескоп.

Помер Гуртовенко Ернест Андрійович 20 січня 1994 р. у Києві.

Просвітницька діяльність

Працюючи у ГАО Гуртовенко Е. А. одночасно був завідувачем кафедри астрономії у Киїському дежавному університеті ім. Т. Г. Шевченка. За роки керування кафедрою, маючи великий досвід і глибокі знання, він на своїх завжди цікавих лекціях зумів прищепити любов до астрономії багатьом студентам.

Згодом перейшовши в ГАО, де Гуртовенко Е. А. очолив відділ фізики Сонця, він виростив цілу плеяду науковців й спеціалістів високого класу в різних областях пов'язаних з вивченням Сонця та сонячної активності.

Наукові досягнення

Е. А. Гуртовенко — автор близько 110 наукових робіт, в тому числі трьох мографій, серед яких є монографія «Фраунгоферовий спектр та система сонячних сил осциляторів»[1], де було подано огляд основних результатів та проблем дослідження фраунгоферових ліній у спектрі Сонця.

Про його міжнародний авторитет як вченого свідчить і те, що він входив до складу наукових комітетів багатьох симпозіумів МАС, був головою оргкомітету Симпозіуму МАС № 138, який з успіхом відбувся у Києві в 1989 р., багато років керував секцією «Сонце» Астрономічної ради СРСР.

Е. А. Гуртовенко мав наукові та урядові нагороди, але найвищою нагородою є його всесвітнє визнання як дослідника Сонця. У 1990 р. за цикл робіт «Фраунгоферовий спектр Сонця та побудова сонячної атмосфери» Гуртовенко Е. А. посмертно було удостоєно Премії НАН України імені М. П. Барабашова".

Посилання

Джерела

  1. «Фраунгоферовий спектр та система сонячних сил осциляторів», Київ, Наукова думка, 1989 р. -c.200