Стефан Аксак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 04:58, 12 квітня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стефан Аксак
Народився 1567
Помер не раніше березень 1650

Стефан Іванович Аксак гербу Аксак (Кара, оборона; бл. 1567[1] — після березня 1650) — шляхтич, урядник Речі Посполитої. Представник роду Аксаків.

Біографія

Батько — Іван (Ян) Аксак, мати — дружина батька Барбара Кльонська.

Родинний переказ стверджував про його перебування на Січі та обрання під час одного з походів кошовим. Мав прізвисько Будилович. Траплялося, що козаки-побратими приїжджали до нього в Гуляники по справедливий розсуд.[2]

Посади: київський земський суддя, староста Острозький. Фундатор будівництва готичного Домініканського костелу святого Миколая (пізніше Петропавлівська церква (Поділ)) у Києві 1610 (1640) року майже навпроти головного входу до Флорівського жіночого монастиря. За даними Каспера Несецького, на монастир пожертвував 20000 злотих. Був власником великого «двору» на Житньому торгу в місті.

Стефан Аксак — староста остерський, бобрівницький староста, власник Остра і великих земельних маєтків на Остерщині. Виступав проти козаків і міщан, які відстоювали свої права. Вороже ставився до сел.-козацького повстання (1637), яке очолили Мурко і Носко, і до визвольної війни 1648—54. Боячись народного гніву, втік з України.

У першому заповіті 1647 року надав перевагу дітям від 2-го шлюбу, сини від першого шлюбу зі стрийком Михайлом в другій половині травня 1648 року збройно «наїхали» на маєток у Мотовилівці, звідки забрали все майно із замку, взявши з собою старого хворого батька на Волинь. Він зумів вирватись з полону, у березні 1650 склав новий заповіт, в якому позбавив синів з 1-го шлюбу майна.[2]

Сім'я

Перша дружина — Софія Йосипівна Лозчанка (Лущанка, Ложчанка[2]), донька маршалка Мозира, небога фундаторки Київських братських школи та монастиря Галшки Гулевич[2]. Діти:

  • Ян — стольник київський, посол до сейму 1654; мав сина Габріеля — прототипа пахолка пана Аксака в романі Г. Сенкевіча «Вогнем і мечем».[2]
  • Гаврило (Ґабріель).

Друга дружина — Катерина Чолганська, мали 3 сини (Олександр, Михайло,[3] Марко[2]), 5 доньок.

Примітки

  1. 1647 мав 80 років
  2. а б в г д е Яковенко Н. Аксаки, правнуки Тамерлана… — С. 333.
  3. Niesiecki K. Korona polska przy złotej wolności… — Т. 1. — Cz. 2. — S. 13.

Джерела

Посилання