Київська братська школа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київська братська школа
Зображення
Дата створення / заснування 1615
Ректор Йов Борецький, Мелетій Смотрицький, Касіян Сакович і Євлевич Хома Якович
Замінений на Києво-Могилянська колегія
Київський Братський монастир і Академія

Ки́ївська бра́тська шко́ла — одна з братських шкіл в Україні у 17 столітті, заснована у 1615 році Київським братством за зразком єзуїтських освітніх закладів (на деревориті Ковдена 1869 р. зображено Київський Братський монастир, в якому свого часу містилось Київське братство).

В основу її статуту (1620 р.) покладено статут Львівської братської школи. Київська братська школа була спробою православних міщан Києва зберегти свої звичаї та підняти на вищий рівень православну освіту, які занепали на фоні зростання популярності ідей унії та католицької єзуїтської системи освіти.

Першим ректором школи був Іов Борецький (1615 —1618). Ректорами також були Мелетій Смотрицький (1619—1620), Касіян Сакович (1620—1624) та Хома Євлевич (1628—1632).

З Київської братської школи вийшло чимало видатних українських діячів 17 століття, зокрема письменники С. Косов, С. Почаський та інші. У ній навчалися діти міщан і козаків. Матеріальну допомогу школі надавали Петро Сагайдачний та Галшка Гулевичівна. 15 жовтня 1615 р. Галшка Гулевичівна подарувала свій київський будинок та землю навколо нього Київському братству.[1] У 1632 р. було об'єднано школу Києво-Печерської лаври з Київською братською школою і реорганізовано у вищий навчальний заклад — Києво-Могилянську колегію, яка з 1659 року була перейменована на академію.

Навчання[ред. | ред. код]

Школа поділялася на окремі класи, які самі носили назву шкіл. Для учнів викладалися слов'янська, грецька, польська та латинська мови.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дарча Галшки Гулевичівни // Памятники, изданніе временной Комиссиею для разбора древних актов.— К., 1846.— Т. 2.— С. 1-29.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]