Церква Святих Апостолів Петра і Павла (Ясіня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:27, 12 квітня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церква св. ап. Петра і Павла
в селі Ясіня
С. Ясіня церква св. Петра і Павла
48°16′11″ пн. ш. 24°22′55″ сх. д. / 48.26972° пн. ш. 24.382194° сх. д. / 48.26972; 24.382194
Тип споруди церква
Розташування Україна Україна, вул. Грушевського, 164. Урочище Плитоватий, с. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область
Кінець будівництва 1780
Будівельна система дерев'яна архітектура
Стан пам'ятка архітектури національного значення України
Тип Культурний
Церква Святих Апостолів Петра і Павла (Ясіня). Карта розташування: Україна
Церква Святих Апостолів Петра і Павла (Ясіня)
Церква Святих Апостолів Петра і Павла (Ясіня) (Україна)
Розташування на карті України
Мапа
CMNS: Церква Святих Апостолів Петра і Павла у Вікісховищі

Церква св. ап. Петра і Павла (Ясіня) - пам'ятка архітектури національного значення. Розташовується у селі Ясіня Рахівського району Закарпатської області[1]. Охоронний номер — 206/1. Відомі назви, які вживаються — Церква Преображення Господнього, Плетовацька церква.

Історія

Дерев'яна святиня датується далеким 1780 роком. Дослідники вважають, що храм спершу стояв з іншого боку Карпатського вододілу, у селі Яблуниця, звідки у 1871 році його перенесли і заново зібрали в урочищі Плитоватий, на окраїні Ясіні при виїзді на Лазещину та Яблуницький перевал. Існує однак також думка, що зважаючи на розмір споруди і архітектурні деталі, вона значно новіша, і 1871 - це власне рік будівництва. Згодом храм ще неодноразово ремонтувався, зокрема у 1932 році, коли був оновлений іконостас, у радянські часи у 1971 році, коли церква починаючи з 1963 року слугувала музеєм, та на початку 1990 років, коли храм повернули вірним[1].

В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 206/1). В 2018 році церква визнана об’єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 070039)[2][3].

Архітектура

Храм типово-гуцульський, хрещатий у плані з рівними раменами, одноверхий, бічні зруби увінчані невеликими маківками. До вхідного зрубу, вже у 20 ст., прибудований витягнений бабинець. Центральна баня, на відміну від Струківської церкви, велика і стрімко витягнена угору, вона, як і барабан нижче - восьмигранної форми. Верхівка бані теж має велику маківку, а от світловий ліхтар відсутній. Дахи храму вкриті бляхою вже віддавна, а стіни – дерев'яним гонтом у вигляді ромбів та пофарбовані брунатною фарбою. Бічні зруби і центральний барабан прорізані великими вікнами. На верхах храму збереглися великі старовинні ковані хрести, а от двері, на жаль, ніяк не схожі на 18 ст.

Розташування

Плетовацька церква, як і Струківська, має статус пам'ятника архітектури національного значення. Храм стоїть у центрі великого цвинтаря, що простягнувся збоку від автодороги., тож забезпечено вільний огляд з усіх боків. Безпосередньо навколо споруди територія вкрита тротуарною плиткою. Дещо далі на схід, на відстані 20 м, бачимо дерев'яну дзвіницю, витриману у одному стилі з храмом.

Перехід в ПЦУ

17 лютого 2019 року, загальні збори Спасо-Преображенської парафії смт. Ясіня (вул. М. Грушевського, 164, ур. Плитоватий) Рахівського району Закарпатської області абсолютною більшістю голосів ухвалили рішення вийти зі складу Хустської єпархії Російської Православної Церкви в Україні (Московського патріархату) (керуючий єпархією митрополит Марк (Петровцій)) та разом із храмом приєдналась до Карпатської єпархії Православної Церкви України на Закарпатті (керуючий єпархією єпископ Віктор (Бедь))[4].

Див також

Примітки

  1. Церква св. ап. Петра і Павла (с.м.т. Ясіня, Закарпатська обл.): карта, фото, опис. https://drymba.com/uk/.
  2. Святодухівська церква, к.18-к.19 ст. - с.Котельниця, Закарпатська обл. Енциклопедія пам'яток України. Процитовано 14 лютого 2021.
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 396 Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 14 лютого 2021.
  4. Спасо-Преображенська парафія смт. Ясіня вийшла з Московського патріархату та приєдналась до Карпатської єпархії ПЦУ (документ). Трибуна (укр.). 17 лютого 2019. Процитовано 24 червня 2019.

Джерела