Фолія
Фо́лія [1], також фолі́я [2] (порт. folia, ісп. folía, італ. follia) — танець іспансько-португальського походження, від мотиву якого походить одна з найбільш ранніх відомих в Європі музичних тем, основа численних варіацій. Тема побудована на повторенні гармонійного обороту (остинато). Гармонійне остинато фолії стало основою багатьох творів професійних композиторів, особливо популярно воно було в другій половині XVI - XVIII століттях.
Історія
Спочатку фолія була карнавальним «потішним» танцем, подібно до морески[ru]. Супроводжувався грою на кастаньетах, брязкальцях та інших шумових інструментах[3]. Його виконували чоловіки, вбрані жінками, які поводились гамірно та розв'язано (звідси і назва танцю, порт. folia — пристрасть, безрозсудливість, подвійна гра).
Cаме слово «фолія» вперше зустрічається у португальського драматурга Жила Вінсенте в п'єсі на релігійну тему «Auto de la Sibilla Cassandra» («Акт Сивіли Кассандри»), написаної кастильскою іспанською у 1503 році чи то 1513 році [4], у ній фолія згадується як «танець пастухів».
1490 роком датується нотний запис вільянсіко[ru] «Родріго Мартінес» (Rodrigo Martinez), що фіксує ранню, чи не первісну мелодико-гармонійну формулу фолії [5]. Дане вільянсіко невідомого автора увійшло у так званий «Палацовий пісенник» (Cancionero de Palacio) — збірку вільянсіко, романсів та танців, що складалася протягом сорока років (між 1474 і 1516 роками) при дворі Ізабелли Кастильскої та Фердинанда Арагонського. Голландська дослідниця-ентузіаст Ваніта Резида (Wanita Resida) стверджує, що вільянсіко іншого автора, Франсиско де ла Торре, відповідне гармонійному строю фолії, могло потрапити в цей збірник на пару років раніше, ніж «Родріго Мартінес» [6] .
Мелодико-гармонійні формули, що були структурним каркасом фолії, в той час фігурують також під назвами «павани», «арії» і т. п. Подібна до фолії романеска (також часто називається «співочою арією» - aria per cantar) і «старовинне пассамеццо». Одну з таких моделей наводить Дієго Ортіс в «Трактаті про орнаментації на клаузули» (Trattado de glosas sobre clausulas y otros generos de puntos en la musica de violones, 1553 рік), також не називаючи її фоліею [5].
Перші зразки мелодії, що безпосередньо називались «фолія» дійшли від Франсісіко Салінасу [5]. У трактаті «Сім книг про музику» (De musica libri septem), опублікованому в Саламанці в 1577 році, він називає фолію «португальським танцем» і наводить два варіанти мелодії.
Рукопис 1593 року «Букет квітів або зібрання різних цікавих речей» (Мадрид, Національна бібліотека) поряд з анонімними варіаціями на фолію (Cuatro differencias de folias) наводяться й «Десять варіацій на фолію», у яких вказано автора — Хуан Андрес де Мендоса,«ідальго з Уеска, майстерний в співі, грі й танці».
В кінці 16 — початку 17 ст. фолія була популярна не тільки в Португалії, Іспанії, але й в інших країнах Західної Європи як танець любовного змісту, що супроводжувався грою на гітарі. Музичний розмір 3/4.
На думку американського музикознавця Річарда Хадсона (Richard Hudson) фолії можуть бути умовно поділені на ранні (записані до останньої чверті XVII століття) та пізні [7].
Музика ранніх фолій швидка і темпераментна, з переважанням мажору. Пізніше фолія наблизилася до сарабанди, мажор змінив мінор, темп уповільнився [8].
Фолія у композиторів XVII — XX століть
З 2-ї половини XVII століття творчість фолій виходить за межі Піренейського півострова. Наступні три з половиною століття до теми фолії зверталися понад 150 європейських композиторів [9].
У 1685 році в Лондоні в збірнику «The Division Violin» англійської видавця Джона Плейфорда вперше в Англії надруковано нотний запис варіацій на фолію, що її названо в змісті як «граунд Фаронелля» — за (злегка видозміненому) іменем французького композитора Мішеля Фарінеля, придворного музиканта англійського короля Карла II.
У 1700 році в Римі виходить Опус №5 Кореллі, де остання 12-та соната це 23 скрипкові варіації на фолію, які згодом оброблялася багатьма композиторами, в тому числі Лістом і Рахманіновим.
У 1705 році у Венеції опубліковано скрипковий Опус №1 Вівальді, де остання 12-та соната «Фолія» завдяки своїй гармонійній формулі стає популярною в епоху бароко.
У 1706 році нотний запис «граунд Фаронелля» було опубліковано без вказівки авторства в Лондоні в першій частині збірника «The Division Flute» ще одним великим музичним видавцем Англії Джоном Уолшем.
У 1815 році виходить один з найкращих оркестрових творів Сальєрі — «26 варіацій на тему Іспанської фолії» (італ. Variazioni sull’aria La Follia di Spagna Variazioni sull'aria La Follia di Spagna), яке пов'язує цю вариационную форму з музикою епохи класицизму.
Окремі приклади варіації на фолію створені у XIX - XX століттях, Такі як, наприклад, перша фраза рефрену 3-й частині 6-го концерту Паганіні, «Варіації на тему Кореллі » С. В. Рахманінова, А також сучасні аранжування Карла Дженкінса (Karl Jenkins - La Folia).
Твори, де слово «фолія» є у назві
- Визначено музикознавцями
- 1490 рік, невідомий автор зі збірки « Палацовий пісняр » (Cancionero de Palacio) - Rodrigo Martinez
- ок.1490 року, Франcіско де ла Торре (Francisco de la Torre) - Dime, triste coraçón
- 1536 рік, Луїс де Мілан (Luys de Milán) - Pavana # 1
- 1546 рік, Мударра, Алонсо (Alonso Mudarra) - Pavana III і Fantasía X
- 1547 рік, Енрікес де Вальдеррáбано (Enríquez de Valderrábano) - Cuatro diferencias sobre la Pavana
- 1553 рік, Ортіс, Дієго (Diego Ortiz) - Recercada Ottava
- 1557 рік, Антоніо де Кабесон (Antonio de Cabezón) - Para quien crié yo cabellos і Pavana con su glosa
- 1685 рік, Мішель Фарінель (Michel Farinel) - Farinel's ground (Folia) (скрипка), бароко
- Сумнівні[10]
- 1615 рік, Фрескобальді, Джироламо (Girolamo Frescobaldi) - Partite sopra Folia (орган), бароко [11]
- Є в назві, наданій авторами
- 1577 рік, Франсиско де Салінас (Francisco de Salinas) - De Musica libri septem
- 1593 рік, Хуан Андрес де Мендоса (Juan Andrés de Mendoza) - Diez diferencias de folias (віуела)
- 1604 рік, Капсбергер, Джованні Джіроламо (Giovanni Girolamo Kapsperger) - 19 Partite sulla Folia ( китаррон ), бароко
- 1623 рік, Алессандро Піччиніні (Alessandro Piccinini) - Partite variate sopra la folia (китаррон), бароко
- близько 1650 року Фальконьері, Андреа (Andrea Falconieri) - Folias ( версія 1, скрипка, і версія 2, скрипка з гітарою), епоха раннього бароко
- 1672 рік, Жан Батіст Люллі (Jean-Baptiste Lully) - Les Folies D 'Espagne ( квартет гобоя ), бароко
- 1674-1675 роки, Gaspar Sanz - Folias (гітара), бароко
- 1677 рік, Lucas Ruiz de Ribayaz - Folias (арфа), бароко
- 1689 рік, Жан-Анрі д'Англебер (Jean-Henry D'Anglebert) - Folies d'Espagne (клавесин), бароко
- не раніше 1695, Кабанільес, Хуан (Juan Bautista Cabanilles) - Diferencias de Folias (клавесин), бароко
- 1700 рік, Арканджело Кореллі (Arcangelo Corelli) - La Folia for violin and piano (скрипка і фортепіано), бароко
- 1700-і роки, невідомий (Лондон) - La Follia (адаптація фолії Кореллі для флейти ), бароко
- 1700-і роки, невідомий (Німеччина) - La Follia (адаптація фолії Кореллі для віоли да гамба), бароко
- 1701 рік, Tomaso Antonio Vitali - Follia (флейта, клавесин), бароко
- 1701 рік, Маре, Марен (Marin Marais) - Folies d`Espagne (віола да гамба, в автентичному виконанні Жорді Савален ), бароко
- 1702 рік, Пасквіні, Бернардо (Bernardo Pasquini) - Partite diverse di Follia in re (клавесин), бароко
- 1705 рік, Вівальді, Антоніо (Antonio Vivaldi) - Sonata №12 in D Minor RV63 op1 (скрипка), бароко
- 1706 рік, Альбікастро, Джованні Енріко (Henrico Albicastro) - La Follia (скрипка), бароко
- 1709 рік, Мартін-і-Коль, Антоніо (Antonio Martin y Coll) - Diferencias sobre las folias (віола да гамба, арфа, гітара, кастаньєти ), бароко
- 1709 рік, Giovanni Reali - Folia (скрипка), бароко
- 1710 рік, Скарлатті, Алессандро (Alessandro Scarlatti) - Folia (орган), бароко
- 1720 рік, Paolo Benedetto Bellinzani - La Folia (флейта з клавесином або віолончеллю), бароко
- 1722 рік, Куперен, Франсуа (François Couperin) - Les Folies Francoises (клавесин), бароко
- 1726-1727 роки, Джемініані, Франческо (Francesco Geminiani) - La Folia (скрипка), бароко
- 1730 рік, Сантьяго де Мурсія (Santiago de Murcia) - Folias Italianas (гітара), бароко
- 1730 рік, François Le Cocq - Folies d'Espagne (гітара), бароко
- 1778 рік, Бах, Карл Філіпп Емануель (Carl Philip Emanuel Bach) - les Folies d'Espagne (клавесин), класицизм
- 1799 рік, Francesco Petrini - Les Folies d'Espagne (арфа), класицизм
- 1814 рік, Джуліані, Мауро (Mauro Giuliani) - Variazioni sul tema della Follia di Spagna (гітара), класицизм
- 1815 рік, Сальєрі, Антоніо (Antonio Salieri) - Variazioni sull'aria La Follia di Spagna (оркестровка), класицизм
- 1826 рік, Франсуа де Фосса (François de Fossa) - Les Folies d'Espagne (гітара), класицизм
- 1830 рік, Сор, Фернандо (Fernando Sor) - Folies d'Espagne (гітара), класицизм
Див. також
Примітки
- ↑ Фолия (БРЭ, 2017).
- ↑ Фолия - Русское словесное ударение - Энциклопедии & Словари. enc-dic.com. Процитовано 10 січня 2018.
- ↑ Balletmusic. Балетная и танцевальная музыка. Танцевальные жанры: возникновение и развитие. www.balletmusic.ru. Процитовано 2 вересня 2017.
- ↑ Universidade de Coimbra - Destaque - Apresentação do "Auto da Sibila Cassandra" no TAGV (порт.). www.uc.pt. Процитовано 21 січня 2018.
- ↑ а б в Кюрегян Т. С. Фолия / Под ред. Ю. В. Келдыша // Музыкальная энциклопедия : советская энциклопедия, Советский композитор. — М., .
- ↑ W.Resida. A chronological listing of the early folia. Origins of the Early Folia. wresida.home.xs4all.nl. Процитовано 10 січня 2018.
- ↑ Richard Hudson - The Folia Melodies (англ.). Scribd. Процитовано 11 січня 2018.[недоступне посилання з Декабрь 2019]
- ↑ ФОЛИЯ в музыкальном словаре. www.music-dic.ru. Процитовано 3 вересня 2017.
- ↑ Sarah Kirton. La Folia, the greatest hit of all time // Northern California Spelmanslag News. — 2005. — Т. 15, № 1 (January). — С. 4-8.
- ↑ на думку музикознавця Річарда Хадсона, в Італії назва «Фолія» також використовувалась для схожої музичної форми — Fedele /Richard Hudson The Folia, Fedele, and Falsobordone. Musical Quarterly 58 July 1972. p. 398-411/.
- ↑ Some early folias. www.folias.nl. Процитовано 6 вересня 2017.
Джерела
- Кюрегян Т. С. Фолия // Музична енциклопедія. - М .: Радянська енциклопедія, Радянський композитор. Під ред. Ю. В. Келдиша. 1973-1982 [уточнити]
- Richard Hudson, The Folia, the saraband, the passacaglia, and the chaconne : The historical evolution of four forms that originated in music for the five -course Spanish guitar (compiled by Richard Hudson). Neuhausen-Stuttgart : American Institute of Musicology : Hanssler-Verlag, 1982. Description: 1 score (4 v.) : Facsims. ; 30 cm. Series: Musicological studies & documents ; 35 Publisher No .: 68.735 / 10 Hanssler-Verlag 68.735 / 20 Hanssler-Verlag 68.735 / 30 Hanssler-Verlag 68.735 / 40 Hanssler-Verlag Contents: v. 1. The folia-v. 2. The saraband-v. 3. The passacaglia-v. 4. The chaconne. Subjects: Music-16th century. Music-17th century. Music-18th century. Folias (Music) Sarabands. Passacaglias. Chaconnes.
- Фолия // Велика російська енциклопедія . Том 33. Москва 2017, с. 454.
- GIUSEPPE FIORENTINO: "El Esquema de Folía en procesos de composición e improvisación " (2009)