Антоній Роле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юзеф Ролле
пол. Józef Apolinary Rolle
Юзеф Антоній Роллє
Юзеф Антоній Роллє
Юзеф Антоній Роллє
ПсевдонімиDr. Antoni J.[1], Antoni J.[1]
Народився26 вересня 1830(1830-09-26)
хутір Генрихівка
Помер21 січня 1894(1894-01-21) (63 роки)
м. Кам'янець-Подільський
ПохованняКам'янець-Подільський
Місце проживанням. Кам'янець-Подільський
Країна Російська імперія
Національністьполяк французького походження
Діяльністьісторик, психіатр
Alma materКиївський університет
Галузьмедицина, історія
ЧленствоПознанське Товариство приятелів наукd
Академія знаньd

Юзе́ф Анто́ній Роллє́[2] (псевд. Dr. Antoni J.; пол. Józef Apolinary Rolle 26 вересня 1829[2] 1830, хутір Генрихівка — 21 січня 1894, м. Кам'янець-Подільський) — польсько-український історик-письменник, за фахом лікар-психіатр, член-кореспондент Краківської академії наук, почесний член Подільської АН (з 1863 року), член Подільського єпархіального історико-статистичного комітету (з 1866 року). Батько історика Міхала Ролле.

Життєпис

Юзеф Ролле у своєму кабінеті

Походив зі спольщеного французького роду на Поділлі. Випускник медичного факультету Київського університету (1855). Працював лікарем у селі Яришів. Від 1860 року проживав у Кам'янці[2].

Автор численних монографій, статей і нарисів з історії Правобережної України 16—19 століть, здебільшого опертих на архівних матеріалах (зокрема з приватно-панських архівів), опублікованих у багатьох польських виданнях (дещо в російському перекладі, також у «Київській старовині») й згодом здебільша виданих у 9 серіях. Вибір з цих поезій виданий був у Кракові 1966, у 3 тт.: І і II — «Gawędy historyczne», т. III. — «Sylwetki literacikie».

Головна праця А. Ролле — монографія «Zameczki Podolskie na kresach multańskich» (3 тт., видані 1869). «Подільські замки по молдавському кордоні» дають повну історію Кам'янця-Подільського, Бара та повітових міст Подільської губернії.

Написав твір Gawędy z przeszłości (Сліди з минулого 1878 рік) в якому описує деякі моменти життя Устима Кармалюка з точки зору польського шляхтича.

Був знайомий з Володимиром Антоновичем.

Див. також

Примітки

  1. а б Czech National Authority Database
  2. а б в Лісевич І. Роллє Юзеф-Антоній // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 6. Біографічна частина: Н–Я / Відп. ред. М. М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2016. — С. 157—158.

Джерела та література