Короткевич Тетяна Миколаївна
Короткевич Тетяна Миколаївна біл. Таццяна Мікалаеўна Караткевіч | |
Народження: |
8 березня 1977 (47 років) Мінськ, Білоруська РСР, СРСР |
---|---|
Країна: | Білорусь |
Освіта: | Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка |
Партія: | Білоруська соціал-демократична партія |
Тетяна Миколаївна Короткевич (біл. Таццяна Мікалаеўна Караткевіч, дівоче прізвище — Халецька[1]; нар.. 8 березня 1977, Мінськ, Білоруська РСР, СРСР) — білоруський психолог, громадська та політична діячка, кандидат у президенти Республіки Білорусь (2015).
Біографія
Народилася 8 березня 1977 року в Мінську[2]. Закінчила факультет психології Білоруського державного педагогічного університету (БДПУ) імені Максима Танка, працювала викладачем психології 11 років в тому ж університеті, а також в державному інституті управління та соціальних технологій Білоруського державного університету[3][4].
Завідувала відділенням соціальної адаптації та реабілітації у територіальному центрі соціального захисту населення Ленінського району Мінська[5]; потім — директор соціального закладу «Сімейна майданчик»[2].
У 2012 році закінчила магістратуру з психології в Білоруського державного університету[5].
Родина та хобі
Розлучена[5], колишній чоловік працював автослюсарем[5], син Єлисей 2003 року народження[2].
Мати працює на ВАТ «Амкодор[be-x-old]». З колишнім чоловіком Тетяна познайомилася в 2000 році в Литві на одному із з'їздів білоруської опозиції[3][4].
Займається велоспортом, входила до складу юнацької збірної СРСР. Також любить плавання, кросфіт і подорожі. Захоплюється вивченням народних звичаїв[2].
Громадська і політична діяльність
Суспільно-політичною діяльністю займається з 1999 року[3][4]. Член Білоруської соціал-демократичної партії (Грамада).
З 2010 року активно бере участь у кампанії «Говори правду». Займалася в тому числі допомогою ініціативним групам городян, незадоволених планами забудови Мінська, збором підписів за присвоєння вулиці і станції метро в Мінську імені письменника Василя Бикова, а також кампанією «Народний референдум»[4][6][7].
Кандидат на парламентських виборах 2012 року по Кальварійському виборчому округу Мінська, обрана не була.
Участь у президентських виборах 2015 року
Тетяну Короткевич висунула кандидатом на президентські вибори 2015 року опозиційна коаліція «Народний референдум» у складі кампанії «Говори правду», руху «За свободу», Партії Білоруський народний фронт та Білоруської соціал-демократичної партії «Грамада»[8]. На інтернет-голосуваннях у березні 2015 року Короткевич впевнено перемагала інших кандидатів в опозиційній аудиторії[9].
29 серпня після закінчення кампанії зі збору підписів за висунення кандидата Партія БНФ відмовилася від підтримки Короткевич[10]. При цьому її представником в Центральній виборчій комісії є заступник голови цієї партії Ігор Ляльков[11].
10 вересня 2015 року, після збору і перевірки підписів виборців, була зареєстрована Центральною виборчою комісією Республіки Білорусь кандидатом у президенти.[12] «Я — демократичний опозиційний кандидат. <…> Так склалося на сьогодні, що я — єдиний демократичний кандидат», — заявила Короткевич в інтерв'ю білоруській редакції Радіо «Свобода». Короткевич стала першою жінкою-кандидатом у президенти в історії Білорусі[13].
За даними Центральної комісії Республіки Білорусь з виборів і проведення республіканських референдумів, на президентських виборах 11 жовтня 2015 року за Тетяну Короткевич проголосували 271 426 виборців, що склало 4,4 % від загального числа людей, що взяли участь у виборах[14]. Таким чином, Тетяна Короткевич посіла друге місце після чинного президента Олександра Лукашенка.
Політичні погляди
Гаслом виборчої кампанії Тетяни Короткевич на пост президента Республіки Білорусь (2015) стала фраза «За мирні зміни»[15]. Її командою була сформульована програма мирних змін у білоруському суспільстві, які, на її думку, давно назріли[16].
У політичному плані Тетяна Короткевич виступає:
- за повернення до Конституції Республіки Білорусь принципу тільки двох термінів для зайняття однією особою посади президента Республіки Білорусь[17];
- за виборність місцевої влади.
У разі обрання президентом Тетяна Короткевич декларувала такі основні напрями перетворень в економіці Білорусі[16]:
- не якісь окремі галузі економіки повинні стати точками зростання, а вся економіка Білорусі повинна бути точкою зростання, для чого потрібно створювати сприятливе середовище (умови) для будь-якої ділової ініціативи і зробити все, щоб зміцнити національний бізнес; вирішувати проблему неефективних підприємств у країні;
- припинити зростання цін, які в країні гранично високі через те, що в ціни на білоруську продукцію закладені численні безглузді державні фінансові програми, фінансова підтримка «мертвих підприємств», випуск нікому не потрібної продукції, неефективне управління;
- доповнити контрактну систему трудового найму реальними незалежними профспілками, які захищають права працівника;
- підтримка нових можливостей і приватних ініціатив, створення нових робочих місць та видача пільгових кредитів для розвитку свого бізнесу;
- підтримка і розвиток приватної власності, особливо малий та середній бізнес;
- збільшення допомоги по безробіттю (виплата допомоги в розмірі 75 % від останнього заробітку протягом шести місяців безробіття);
- створення сприятливого інвестиційного клімату; упорядкування законодавства по відношенню до бізнесу;
- розвиток приватного сектора в тих сферах, які в Білорусі ще недостатньо розвинені і де є потенціал розвитку: сфера послуг, торгівля, високі технології, ВПК, хімічна промисловість, логістичні та банківські послуги;
- розвивати регіони країни: вкладати гроші в розвиток регіональної інфраструктури, підтримувати будівництво житла для молодих фахівців і молодих сімей, створювати умови для розвитку фермерських господарств та сільськогосподарського бізнесу;
- поступовий перехід до накопичувальної системи пенсій, однак на перехідний період створити спеціальний фонд, який дозволить отримувати пенсію тим громадянам, які заробляли свої пенсії за старої пенсійної системи; розвивати фінансовий ринок і банківський сектор для забезпечення нової пенсійної реформи;
- приймати рішення про приватизацію підприємств завжди з урахуванням необхідності збереження незалежності і суверенітету країни;
- залишити у власності держави стратегічні підприємства, діяльність яких пов'язана з використанням надр землі (в тому числі і «Білоруськалій»), і військово-промисловий комплекс.
У соціальній сфері — реформа освіти та медицини і створення сильного соціального захисту. Ресурсом для цього вона вважає приватизацію неефективних підприємств[18].
Є прихильником незалежної зовнішньої політики — без вступу до Євросоюзу та союзу з Росією, проте за добрі стосунки з усіма сусідами. Виступає проти повернення Білорусі статусу ядерної держави[17]. Вважає за необхідне збереження в Білорусі статусу двох державних мов (білоруської та російської) з підтримкою білоруської мови; національними символами Білорусі вважає біло-червоно-білий прапор і герб «Погоня»[18]. Тетяна Короткевич говорить, що громадяни Білорусі повинні поважати один одного, поважати представників усіх національностей всередині країни, а також поважати своє минуле і впевнено дивитися у майбутнє.
Думки і оцінки
Голова Центральної виборчої комісії Республіки Білорусь Лідія Єрмошина в травні 2015 року позитивно оцінила участь у майбутній президентській кампанії жінок, включаючи персонально Тетяну Короткевич[19].
Політолог Павло Усов вважає, що Тетяна Короткевич не готова до серйозної боротьби за посаду президента, оскільки, на його думку, влада готова використовувати будь-які методи тиску на небезпечних їй кандидатів, а у Короткевич є очевидна вразливість — дитина, яка може стати «заручником в руках влади»[20]. Політолог Юрій Чаусов і економіст Сергій Чалий у вересні 2015 року оцінили виборчу стратегію Короткевич як націлену на максимальний збір голосів з максимальним розрахунком на 15-20 відсотків[21]. Оглядач білоруської служби Радіо Свобода Юрій Дракохруст зазначав, що Короткевич орієнтується не на класичну опозицію чинному президенту, а на так зване «болото» — виборців без чітких політичних поглядів і тих, хто просто голосує яких більшість[22].
Сама Тетяна Короткевич характеризує свої погляди і свою команду так: «У проекції політичного спектру ми, швидше, центристи»[17].
Примітки
- ↑ Короткевич: Если бы я была агентом КГБ, мой муж первый бы меня прибил!
- ↑ а б в г Биография на zapraudu.info
- ↑ а б в Елена Васильева. Наш округ. Татьяна Короткевич // Белгазета. — 31.08.2012.
- ↑ а б в г Артем Шрайбман. (28 березня 2015). Кандидатом в президенты может стать женщина. Сделайте свой выбор. TUT.BY. Процитовано 12 вересня 2015.
- ↑ а б в г Татьяна Гусева. «Белорусы хотят, чтобы мы пришли и поменяли президента…» // Салідарнасць: газета. — 08.03.2013.
- ↑ Ольга Слуцкая. (27 серпня 2014). Кампания «Говори правду» передала в Минский совет депутатов 100 тысяч подписей за улицу Быкова. Салідарнасць. Процитовано 14 вересня 2015.
- ↑ "Народный референдум" скукожился до общественных слушаний. Белорусский партизан. 15 серпня 2014. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 15 вересня 2015.
- ↑ Татьяна Короткевич: я выдвигаюсь не как партийный кандидат, а как кандидат от «Народного референдума» // naviny.by
- ↑ На виртуальных праймериз Короткевич разгромила Лебедько-Салідарнасць
- ↑ Сергей Королевич. (29 серпня 2015). Партия БНФ отказалась от поддержки на президентских выборах Татьяны Короткевич. TUT.BY. Процитовано 14 вересня 2015.
- ↑ Представлять Татьяну Короткевич в ЦИК будет зампредседателя Партии БНФ Игорь Ляльков. naviny.by. 12 вересня 2015. Процитовано 14 вересня 2015.
- ↑ Первым кандидатом в президенты Белоруси зарегистрирована Татьяна Короткевич // ТАСС
- ↑ ЦИК зарегистрировал четырех кандидатов в президенты. Белгазета. 10 вересня 2015. Процитовано 12 вересня 2015.
- ↑ Центральная комиссия Республики Беларусь по выборам и проведению республиканских референдумов. СВЕДЕНИЯ о результатах голосования 11 октября 2015 года (PDF).
- ↑ Мнение. Сбор подписей: кислые итоги
- ↑ а б Татьяна КОРОТКЕВИЧ: «Беларуськалий» продавать не нужно
- ↑ а б в Татьяна Короткевич в Витебске
- ↑ а б Артем Шрайбман. (10 червня 2015). Зачем они идут на выборы? Потенциальные кандидаты ответили на вопросы аудитории TUT.BY. TUT.BY. Процитовано 15 вересня 2015.
- ↑ Ермошина не против, чтобы президентом Беларуси стала женщина — но не на предстоящих выборах | naviny.by
- ↑ Павел Усов. ТЕОРИЯ. Почему Татьяна Короткевич — фейковый кандидат | naviny.by
- ↑ Стратегия Лукашенко — меньше обещаний, стратегия Короткевич — максимум голосов
- ↑ Юрий Дракохруст. (23 вересня 2015). Кто проголосует за Короткевич?. TUT.BY. Процитовано 25 вересня 2015.
Посилання
- Автобиография на сайте кампании «Говори правду»
- Официальная страница в социальной сети vk.com
- Татьяна Короткевич: Победой будет начало реформ в Беларуси // русскоязычная онлайн-редакция Deutsche Welle
- Татьяна КОРОТКЕВИЧ: «Беларуськалий» продавать не нужно // Белорусы и рынок
- Тацяна Караткевіч: Калі мне давераць, то я гатовая стаць адзіным кандыдатам(біл.) // Радыё Свабода
- Караткевіч: «Я не здымуся. Зьняцца — гэта дапамагчы Лукашэнку»(біл.) // Радыё Свабода