Карл Едвард Стюарт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл Едвард Стюарт
англ. Charles Edward Stuart
Народився31 грудня 1720(1720-12-31)[1][2][3]
Palazzo Mutid, Рим, Папська держава
Помер31 січня 1788(1788-01-31)[1][2][3] (67 років)
Palazzo Mutid, Рим, Папська держава
·інсульт
ПохованняГроти Ватикану
Країна Королівство Велика Британія
Діяльністьпретендент на трон, воєначальник
Знання мованглійська[4]
УчасникДруге якобітське повстання і Battle of Prestonpansd
ПосадаJacobite pretenderd
ПартіяJacobitesd
Конфесіякатолицтво
РідСтюарти
БатькоДжеймс Френсіс Едвард Стюарт[5]
МатиМарія Клементина Собеська[5]
Брати, сестриHenry Benedict Stuartd[5]
У шлюбі зPrincess Louise of Stolberg-Gedernd[5]
ДітиCharlotte Stuart, Duchess of Albanyd
Автограф
Нагороди
орден Підв'язки

Карл (Чарльз) Едвард Стюарт (англ. Charles Edward Stuart, 31 грудня 1720 — 31 січня 1788), також Красунчик принц Чарлі (англ. Bonnie Prince Charlie) або Молодий Претендент (англ. The Young Pretender) — передостанній представник дому Стюартів і якобітський претендент на англійський і шотландський престоли як Карл III в 1766—1788 рр., ватажок повстання проти Ганноверівської династії в Шотландії (яке сприймалося як повстання проти влади англійців), популярний герой шотландського фольклору.

Народився в Римі, де жив його батько Джеймс Френсіс Едвард Стюарт, син Якова II, який з 1701 року претендував на британський престол (як Яків III Англійський і VIII Шотландський). Матір: Марія Клементина Собеська, внучка короля Іоанна III Собеського. Від батька отримав титул «принц Уельський».

Так само, як його батько і дід, був католиком.

Молодість провів в Італії. У грудні 1743 року батько призначив сина принцом-регентом і дозволив йому діяти від свого імені і відвоювати британську корону у короля з ганноверської династії Георга II.

У липні 1745 молодий принц висадився в Еріскеї, в Шотландії, підняв прапор батька і почав якобітське повстання 1745 року, яке увійшло в історію як «сорок п'ятий рік» (the Forty-Five). Претендента підтримали представники гірських кланів Шотландії, серед яких було чимало католиків. Швидко взявши без бою столицю Шотландії Единбург, 21 вересня Чарльз розбив при Престонпенсі єдину розташовану в Шотландії урядову армію і на чолі армії з 6 тисяч чоловік рушив на південь до Англії. Зайнявши Карлайл і дійшовши до Дербішира, принц на вимогу радників повернув назад, до Шотландії, — в Англії якобітський рух не отримав масової підтримки.

Пам'ятник принцу в англійському місті Дербі, до якого він дійшов в 1745 році

Проти нього була відправлена ​​англійська армія на чолі з сином короля Вільямом Августом, герцогом Камберлендським, якого Георг II відкликав з поля європейських битв Війни за австрійську спадщину. 16 квітня 1746 року армії зустрілися в битві при Каллодені, в трьох милях на схід від Інвернесса, в північній Шотландії. На відкритій місцевості армія якобітів виявилася беззахисною перед потужним артилерійським вогнем Кумберленда і незабаром була розсіяна; радник принца лорд Джордж Мюррей зумів відвести залишок армії в бойовій готовності в Рутвен, збираючись продовжувати війну, але Карл, вважаючи, що його зрадили, вирішив залишити повсталих.

У вересні 1746 року на борту французького фрегата «Щасливчик» принц повернувся на континент.

Примітки

Посилання