Володимир Катрюк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:38, 28 листопада 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Володимир Катрюк
Народився1 жовтня 1921(1921-10-01)
Лужани, Мамаївська сільська громада, Кіцманський район, Чернівецька область, Україна
Помер22 травня 2015(2015-05-22) (93 роки)
Salaberry-de-Valleyfieldd, Beauharnois-Salaberryd, Монтережі, Квебек, Канада[1]
ГромадянствоРумунія РумуніяСРСР СРСРКанада Канада
Діяльністьбджоляр, м’ясник
УчасникДруга світова війна

Володимир Катрюк (англ. Vladimir Katriuk, 1 жовтня 1921(19211001), с. Лужани, жудець Кіцмань, Буковина, Королівство Румунія22 травня 2015, м. Ормставн, регіон Монтережі, провінція Квебек, Канада) — канадський громадянин, українець за національністю, відомий як один із підозрюваних у спаленні села Хатинь (Білорусь) 1943 року. Під час цих подій служив у 118-й батальйоні шуцманшафту. Після Другої світової війни виїхав до Канади. Станом на рік смерті був другим у списку досі живих найрозшукуваніших нацистських воєнних злочинців за даними Центру Симона Візенталя[2].

Життєпис

1942 року вступив до допоміжних сил німецької поліції — 115-го батальйону шуцманшафту. Пізніше з його частини сформовано 118-й батальйон шуцманшафту. У статті в журналі Holocaust and Genocide Studies[3], історик Лундського університету Пер Андерс Рудлінг, опираючись на протоколи допитів КДБ, написав, що за даними свідків, Володимир Катрюк був особлио активним учасником злочину в Хатині. Коли батальйон підпалив село, за свідченнями свідків процесу, Катрюк розстрілював із кулемента тих, хто зумів вибратися з вогню[4]

Після вирішального наступу радянських військ 1944 року рештки 115-го та 188-го батальйону зі Східної Пруссії евакуйовано потягом до міста Безансон (Франція). Брав участь у тамтешньому Русі Опору, служив у Французькому іноземному легіоні (це була умова французької влади, щоб не видати Радянському Союзу колишніх бійців батальйону). Жив у Парижі під франко-українським іменем «Ніколя Шпірка»[5]. 1948 року одружився з француженкою Марією Стефані Кавум.

1951 року виїхав до провінції Квебек (Канада). Серед причин виїхати туди були: запрошення від осіб, які вже там жили, значна кількість українців у Канаді та франкомовність Квебеку (імігрант не знав англійської).

1957 року подружжя Шпірок подали заяву на отримання канадського громадянства, а чоловік признався, що це його несправжнє прізвище. 1958 року пан і пані Катрюк отримали канадські паспорти.

Мешкав у містечку Ормставн (регіон Монтережі), де тримав пасіку[6]. У 1999 року Федеральний суд Канади вирішив, що Катрюк надав неправдиві дані і приховував факти зі свого минулого під час отримання громадянства Канади, що є достатньою підставою для депортації, але не знайшов підтверджень того, що він вчиняв воєнні злочини, тому уряд Канади вирішив не позбавляти Катрюка громадянства.

Помер 2015 року від інсульту.

Примітки

Джерела