Колискова (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Колискова»
Обкладинка першого видання
АвторЧак Поланік
Назва мовою оригіналуLullaby
КраїнаСША США
Моваанглійська
Жанржахи, сатира
ВидавництвоDoubleday
Видано17 вересня 2002
Сторінок272
ISBNСША 0-385-50447-0
Попередній твірЗадуха
Наступний твірЩоденник
Вебсайтpenguinrandomhouse.com/books/126184/lullaby-by-chuck-palahniuk/

Колиско́ва (англ. Lullaby) — сатиричний роман жахів американського письменника Чака Поланіка, виданий 2002 року.

Отримав 2003 року нагороду Pacific Northwest Booksellers Association Award, і був номінований на Bram Stoker Award for Best Novel 2002 року. Роман було адаптовано як комікс художником Kissgz, aka Gabor.

Історія

Роман був опублікований у 2002 році після трагічних подій у житті автора: його батько і мачуха були вбиті і спалені, а Чак Поланік брав участь в судовому процесі, сприяючи смертному вироку вбивці.

Сюжет

Події починаються з того, що репортер Карл Стрейтор починає досліджувати синдром раптової дитячої смерті. Діти помирають в колисці або навіть на руках у батьків. Як потім з'ясовує репортер, вони помирають після того, як їм прочитають старовинну африканську колискову із збірки «Вірші та потішки зі всього світу». Цю пісню читали своїм дітям, коли плем'я переростало межі свого місцеперебування, її читали безнадійно хворим або пораненим воїнам, щоб ті померли без мук. Пісня діє досі, від неї вмирає редактор репортера, його сусід і просто перехожі, які перешкоджали йому йти по вулиці.

З іншого боку, в романі існує ріелтор Елен Гувер Бойль. Вона теж знає заклинання і вже користувалася ним у своїх цілях. Взагалі, у неї багато дивного, як і у всіх практичних, але жахливих героїв Поланіка. Наприклад, вона спеціалізується на будинках, заселених привидами або полтергейстами. Вона придбала виключне право на їх продаж. Це дуже вигідно, оскільки господарі будинків змінюються кожні два місяці. Потім вона приходить в магазини зі старовинними меблями, де відкручує ручки та інші блискучі металеві частини, дряпає лаковані поверхні. У підсумку вона купує меблі за їхньою «істинною» ціною без урахування їхнього віку та поєднує із загубленими частинами.

Із бібліотеки Конгресу екземпляр книги дістає знайомий Стрейтора, поліцейський лікар Неш, і користується заклинанням, щоб досягти збоченої близькості із численними манекенницями. Стрейтор і Бойль разом із секретаркою Елен Моною, яка захоплюється магією, і хлопцем Мони на прізвисько Устриця, схибленому на екології, їдуть знищувати останні екземпляри «потішок». Згодом вони хочуть вийти на головну чаклунську книгу, звідки була переписана колискова — Грімуар. І кожен зі своєю метою. Карл Стрейтор хоче знищити Грімуар. Елен Бойль мріє стати всемогутньою і воскресити свого сина, убитого колисковою. А Мона і Устриця мріють стати новими Адамом і Євою на нашій грішній землі. В кінці книги за допомогою заклинання контролю чужого тіла, знайденого в Грімуарі, Устриця заволодіває Елен і завдає їй рани, несумісні з життям. Стрейтор читає їй «потішок», який позбавить її від страждань. Після смерті її розум за допомогою заклинання переселяється в ірландця-поліцейського, який випадково був неподалік.

Паралельно основній лінії описуються події, які відбуваються після закінчення книги — Карл Стрейтор і ірландець-поліцейський (Сержант) полюють за Моною і Устрицею, які використовують магію у власних цілях.

Посилання