Гржибовський Микола Гілярович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:39, 10 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Микола Гілярович Гржибовський
Народився 15 вересня 1913(1913-09-15)
Новопавлівка, Автономна Республіка Крим
Помер 5 травня 1998(1998-05-05) (84 роки)
Сімферополь, Україна
Громадянство СРСР СРСР
Україна Україна
Відомий завдяки садівник
Учасник німецько-радянська війна
Військове звання сержант
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
Орден Леніна Орден Вітчизняної війни II ступеня Орден Червоної Зірки
Орден Трудового Червоного Прапора Медаль «За відвагу»

Микола Гілярович Гржибовський (15 вересня 1913, Новопавлівка — 5 травня 1998) — кримський садівник, Герой Соціалістичної Праці.

Біографія

Народився 15 вересня 1913 року в селі Новопавлівці (нині Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим) в сім'ї потомственого садівника. З дитинства працював разом з батьком у садах і на розсаднику.

В 1941 році він пішов на фронт. Після закінчення радянсько-німецької війни, в 1946 році, сержант М. Г. Гржибовський повернувся до рідного радгоспу ім. В.Чкалова і зайнявся відновленням садівництва, очолив бригаду № 14. Закінчив вечірню школу, трирічні курси садівників і Білогірську школу садівників. Знання, досвід, організаторські здібності молодого фахівця вивели бригаду в одну з передових у Криму.

Розробив свою систему догляду за плодовими насадженнями з використанням залуження, застосування сидератів, індивідуальний підхід до обрізки дерев з урахуванням сортів, пізні вологозарядні поливи у грудні—січні та інші агротехнічні прийоми, що дозволило отримувати високі врожаї. У 1958 році бригада зібрала в Комсомольському саду, закладеному в довоєнний період, по 508 центнерів фруктів з гектара. Указом Президії Верховної Ради СРСР йому в лютому 1958 року присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

Одержання високих врожаїв фруктів стало нормою роботи бригади. Досвід роботи у 1966 році вивчали учасники виїзної сесії ВАСГНІЛ. За рішенням райкому партії та райвиконкому було засновано перехідний кубок М. Г. Гржибовського, який вручався садівничим бригадам, що добиваються найвищих врожаїв в районі.

Микола Гилярович брав активну участь у громадському житті району, області. Неодноразово обирався членом райкому, обкому партії, депутатом селищної, районної Рад. До 1989 року керував 14-ою бригадою.

Помер 5 травня 1998 року, похований у місті Сімферополі.

Нагороди, пам'ять

Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни II ступеня, Червоної Зірки, Трудового Червоного Прапора, багатьма медалями СРСР і України, в тому числі медаллю «За відвагу».

В смт Поштове діє Музей історії радгоспу імені В. П. Чкалова, в якому одна з експозицій присвячена Миколі Гржибовському[1].

Примітки

  1. Музеї Криму. Архів оригіналу за 1 лютого 2011. Процитовано 3 грудня 2010.

Посилання