Хитриченко Іван Олександрович
Хитриченко Іван Олександрович | |
---|---|
Народився | 25 жовтня 1903 Веприн, Вишевицька волость, Радомисльський повіт, Київська губернія, Російська імперія |
Помер | 19 грудня 1989 (86 років) Київ, Українська РСР, СРСР |
Поховання | Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» |
Країна | Російська імперія СРСР |
Учасник | німецько-радянська війна |
Партія | КПРС |
Нагороди | |
Іван Олександрович Хитриченко (23 березня 1903, Веприн, Радомисльський повіт, Київська губернія, Російська імперія — 19.12.1989, Київ, УРСР, СРСР) — український радянський партизан.
Життєпис
Народився 25 жовтня 1903 року в селі Веприн Радомисльського повіту Київської губернії Російської імперії, нині Радомишльського району Житомирської області України.
Вже у віці 12 років працював на лісозаводі кочегаром, а згодом машиністом. У 1924 році був прийнятий до комсомолу. У 1927 році, під час проходження служби в Червоній армії, став членом партії. Після демобілізації, у 1928 році, Сталінський райком партії Києва направив його до органів міліції, де він обіймав посади старшого міліціонера, потім — помічника голови відділення.
У 1930 році Хитриченко закінчив Київську школу міліції керівного складу, після чого обіймав посади у Канівському райвідділі міліції, в обласному Управлінні міліції, був секретарем парткому Київського гарнізону міліції. У 1934 році закінчив Московську школу міліції вищого керівного складу та за розподіленням був призначений у місто Миколаїв на посаду заступника голови міського Управління міліції за політчастиною.
Наприкінці 1934 року за партійною мобілізацією був призначений головою політвідділу Городоцької районної машинно-тракторної станції Вінницької області. Після того працював заступником директора Смотричеської МТС за політчастиною.
З квітня 1937 року Хитриченко працював другим, потім — першим секретарем Дунаєвецького райкому КП(б)У. На початку серпня 1938 року був призначений секретарем обкому партії з ідеологічної праці, але незабаром був заарештований за звинуваченням у належності до правотроцькістської організації. У січні 1939 року Хитриченко був визнаний невинним та звільнений.
Радянсько-німецька війна
Війна застала його в Києві, де він служив головою 10-го відділення міліції на Деміївці.
Деякий час Хитриченко служив у німецькому поліційному підрозділі, який охороняв радянських полонених офіцерів. Був призначений головою варти, але при цьому, за власними твердженнями, займався саботажем та влаштував втечі військовополонених.
Згодом за рішенням підпільного міськкому партії з групою товаришів відбув у Житомирську область, де створив партизанський загін.
У березні 1943 року відбулася його зустріч із командиром партизанського з'єднання С. А. Ковпаком. У зв'язку з відходом Ковпака у Карпатський рейд Хитриченко був призначений виконувачем обов'язків голови штабу партизанського руху в Київській області. Пізніше його партизанський підрозділ було передано у склад 13-ї армії, а сам Хитриченко був призначений заступником наркома НКВС УРСР по міліції. До праці приступити не встиг — був заарештований та засуджений на 10 років[1].
У сучасній українській пресі проти Хитриченко висувалися звинувачення в тому, що він більшу частину війни активно співпрацював з окупантами і був винний в арешті більшості членів підпільних угруповань, в яких він брав участь[2][3].
Повоєнні роки
В 1954 р. Хитриченко було звільнено та цілком реабілітовано. Партійний стаж поновлено та визнано безперервним. Він повернувся до Києва, де працював у Київському трамвайному депо начальником відділу. Займався громадською діяльністю — був лектором міського товариства «Знання».
Помер 19 грудня 1989 року та був похований на Биківнянському цвинтарі (селище Биківня)[4]. Нагороджений багатьма медалями. Його дочка, Людмила Хитриченко-Боліла, свого часу доклала багато зусиль для його реабілітації.
Вшанування пам'яті
- У селі Веприн Радомишльського району на його честь відкрито меморіальну дошку[1][5].
- У селі Кодра Радомишльського району діє музей його імені.
- У Києві середню школу № 13 названо його іменем[6].
Примітки
- ↑ а б ЗВЕЗДА ИВАНА ХИТРИЧЕНКО
- ↑ Корреспондент: Слуга двух господ.
- ↑ Родня. Полиция и партизаны, 1941—1944. На примере Украины / Авт.-сост.: А. Гогун, И. Дерейко, А. Кентий. — Киев: Украинский издательский союз, 2011. — 576 с. — Тираж 1000 экз. — ISBN 978-966-410-026-4
- ↑ СУДЬБА ПАРТИЗАНСКОГО КОМАНДИРА. Архів оригіналу за 8 березня 2016. Процитовано 27 квітня 2016.
- ↑ В Житомирской области установили мемориальную доску в честь легендарного партизанского командира Ивана Хитриченко
- ↑ СООШ № 13 им.
Посилання
- Народились 25 жовтня
- Народились 1903
- Уродженці Радомисльського повіту
- Померли 19 грудня
- Померли 1989
- Померли в Києві
- Поховані в Биківнянських могилах
- Члени КПРС
- Кавалери ордена Вітчизняної війни
- Кавалери ордена Вітчизняної війни II ступеня
- Нагороджені медаллю «В ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна»
- Нагороджені медаллю «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.»
- Учасники Другої світової війни з СРСР
- Уродженці Радомишльського району