Романів Надія Степанівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:20, 13 березня 2019, створена 93.72.149.62 (обговорення) (категоризація)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Надія Романів
Надія Романів (Софія Сушко)
Народилася 1920(1920)
Осмолода, Рожнятівський район, Івано-Франківська область
Померла 14 квітня 1949(1949-04-14)
Осмолода, тепер Рожнятівський район, Івано-Франківська область
·застрелена в оточенні МГБ
Поховання можливо смт Перегінське
Громадянство  Українська держава (1941)
Національність українка
Діяльність громадська діячка, член ОУН та УПА
Посада Зв'язкова, співробітник СБ
Партія ОУН

Надія Степанівна Романів (за іншими джерелами Софія Сушко) «Віра», «Наталка», «Тирса» (* 1920  — † 14 квітня 1949 Осмолода, тепер Рожнятівський район, Івано-Франківська область)  — зв'язкова ОУН, співробітниця СБ ОУН (б), професійна підпільниця, учасниця ІІ-го Великого Збору ОУН (б) Дружина Василя Сидора «Шелеста»

Життєпис

В ОУН

У квітні 1942 року у складі похідної групи з бойовими подругами «Анькою» (Анна Прокопович (за чол. Гошовська, Лопатинська) та «Зіркою» (Стефанія Понич) за наказом провідника «Легенди» (Іван Климів) вирушає для підпільної роботи в Східно-Українські землі. Надія приїздить до Києва. Працює зв'язковою Дмитра Мирона «Орлика», займається розповсюдженням оунівських прокламацій. Активно займалася питанням дерусифікації українців. У спогадах писала:

Політику космополітизму більшовики застосували очевидно для досягнення свої початкової мети – русифікації українців. Треба зізнатися, успіхи були вражаючими. Постійне застосування російської мови стало в такій мірі звичкою, що багато українців взагалі не знають своєї мови. Часто можна почути: «Хоч я і українець, але моя рідна мова російська». Руйнівний процес денаціоналізації проявляється, наприклад, в тому, що більшість українців бачать причину своєї біди не в обличчі ворожого і загарбницького російського народу, а в поганому суспільному строї, створеному партійною клікою.

У серпні 1942 у складі слідчої групи під керівництвом Миколи Арсенича займається розслідуванням справи загибелі провідника «Орлика». Результатом розслідування стало викриття двох братів Скузів, агентів Гестапо і НКВД.

Загибель

Загинула в бою з МГБ у штабній землянці разом з чоловіком Василем Сидором у Перегінському районі Івано-Франківської області, в долині річки Лімниці, на схилі гори Яйко, в урочищі Яла поблизу різарні. Можливі останки Надії, Василя Сидора і охоронців перенесено на цвинтар у смт Перегінське.

Хрест на місці загибелі Василя Сидора, його дружини Надії Романів та 4-х охоронців. Урочище Яла, поблизу села Осмолода

Джерела

  • Літопис УПА, т. 18 (Нова серія) С. 616–667 (рос.)
  • Літопис УПА т. 21 (Нова серія) С. 78, 105, 152, 876.

Дивитись також

Посилання