Комітет державної безпеки СРСР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Комітет державної безпеки СРСР
КДБ СРСР
Комитет государственной безопасности СССР
КГБ СССР
Emblema del KGB.png
Емблема КДБ СРСР
Країна: СРСР СРСР
Рік заснування: НКВС
(1917 - 1946)рр,
КДБ УРСР як частину КДБ СРСР
(13 березня 1954 - 1991 )рр,
Реорганізація
(20 вересня 1991) р. у Служба безпеки України
Ліквідована: 3 грудня 1991 року.
Юрисдикція: Верховна Рада СРСР
Штаб-квартира: м. Москва, Будівля органів держбезпеки на Луб'янці, Будинок 1/3
Керівництво
Голова

Комітет державної безпеки СРСР (КДБ СРСР) (рос. Комитет государственной безопасности СССР, КГБ СССР)[1] — союзно-республіканський орган державного управління у сфері забезпечення державної безпеки при Раді Міністрів СРСР, утворений 13 березня 1954 року шляхом виділення з МВС СРСР ряду управлінь, служб і відділів. У систему КДБ входили органи державної безпеки, прикордонні війська і війська урядового зв'язку, органи військової контррозвідки, навчальні заклади і науково-дослідні установи. Виконував завдання захисту комуністичного режиму СРСР від внутрішніх і зовнішніх ворогів. Здійснював функції політичної розвідки за кордоном для уряду Радянського Союзу, а також функції політичної контррозвідки на території СРСР.

У 1978 р. Ю. В. Андропов, бувши Головою КДБ, добився підвищення статусу органів ДБ і виводу з прямого підпорядкування Ради Міністрів СРСР. 20 березня 1991 року отримав статус центрального органу державного управління СРСР, очолюваним міністром СРСР. Ліквідовано 22 жовтня 1991 року[2].

Цілі та завдання[ред.ред. код]

Основними функціями КДБ були зовнішня розвідка, контррозвідка, оперативно-розшукова діяльність, охорона державного кордону СРСР, охорона керівників КПРС і Уряду СРСР, організація та забезпечення урядового зв'язку, а також боротьба з націоналізмом, інакомисленням і антирадянською діяльністю. Також у завдання КДБ входило забезпечення Центрального комітету КПРС (до 16 травня 1991 року) та вищих органів державної влади і управління СРСР інформацією, яка зачіпає державну безпеку і оборону країни, соціально-економічне становище в Радянському Союзі і питання зовнішньополітичної і зовнішньоекономічної діяльності радянської держави та комуністичної партії.

КДБ проти ОУН[ред.ред. код]

З самого початку свого перебування в Україні чекісти зіткнулись з національним опором. Найдовше тримались партизани Холодноярської республіки. В зв'язку з неможливістю перемогти бунтівних отаманів, в ЧК розробили спеціальну операцію з нейтралізації та захоплення холодноярських отаманів.

Далі жертвою чекістів серед українських та військових і політичних лідерів став колишній Верховний Отаман УНР Симон Петлюра. 25 травня 1926 опівдні він був застрелений Самуїлом Шварцбардом (Шуліма Шварцбурд) в Парижі, на розі вулиці Расін та бульвару Сен-Мішель. На суді вбивця був виправданий.

В 1922 році співробітник одеської ЧК Дмитро Медведєв, у майбутньому командир партизанського загону "Переможці", був направлений до Румунії зі спецзавданням - вбити Нестора Махно. У місті Бендери Медведєв проник на квартиру, де представники сигуранци чекали для важливої розмови "батька". Але Махно на зустріч запізнився, і чекіст змушений був розстріляти співробітників румунської спецслужби.

Наступною жертвою людей з "чистими руками " був творець Організації українських націоналістів полковник Євген Коновалець (травень 1938). От як згадував у своїй книзі «Розвідка і Кремль» «радянський Скорцені» Павло Судоплатов : "Я вручив йому подарунок, коробку цукерок (нашпиговану вибухівкою), і сказав, що мені зараз треба повертатися на судно. Йдучи, я поклав коробку на столик поруч з ним. Ми потиснули один одному руки, і я вийшов, ледве стримуючи своє бажання відразу кинутися бігти. Через кілька хвилин прогримів вибух ".

До дискредитації ОУН-УПА під час війни приклався і легендарний партизанський розвідник Микола Кузнєцов, він же Микола Грачов, він же Пауль Зіберт. За що пізніше і поплатився. Після ліквідації в Рівному високопоставленого німецького офіцера, він навмисно кинув на місці вбивства портмоне з документами на ім'я одного з діячів ОУН. В результаті, гестапо схопило і розстріляло кілька десятків бійців і командирів УПА.

З 1944 по 1950 роки чекістам не вдалося ліквідувати УПА. І тоді МГБ звернулося до улюбленого методу більшовиків - провокації. Це підтверджує і колишній партизан-диверсант Ілля Старинов у своїй книзі "Міни сповільненої дії"[3].
"Якби Совєти діяли тільки військовими методами, вони б не ліквідували підпілля", - переконаний останній командувач УПА Василь Кук-Коваль.

У 1947 році перший секретар ЦК компартії України М.Хрущов звернувся до Сталіна з проханням дозволити таємно ліквідувати церковну верхівку уніатської церкви в Ужгороді і, зокрема, архієпископа української уніатської церкви Ромжа, що підтримує тісні зв'язки з ОУН і Ватиканом. Для проведення операції в Ужгород виїхали вже відомий нам Судоплатов, міністр держбезпеки України Савченко та ... Майрановський. Він і передав ампулу з отрутою кураре негласному співробітнику МГБ , медсестрі лікарні, де в той час лікувався Ромжа. Вона-то і зробила смертельний укол.

Людиною, який наніс українському національно-визвольному руху непоправної шкоди, є радянський суперагент Кім Філбі. З 1949 по 1951 рік він працював у Вашингтоні, займаючи посаду офіцера по взаємодії між SIS і ЦРУ, які проводили спільні таємні операції в Східній Європі. Це дозволяло йому інформувати радянську розвідку про всі заходи англійців і американців. Бандера організував перехід своїх кур'єрів через Польщу, призначивши керівником підпілля Зенона, який працював у польській службі безпеки, яка, в свою чергу, тісно контактувала з КДБ - так що весь зв'язок через Польщу в Україну була під контролем КДБ. Зенон видав на явну смерть близько сотні людей.

За різними оцінками, до того часу УПА налічувала у своїх лавах від 40 до 100 тисяч бійців. І командував цією армією генерал-хорунжий Роман Шухевич - "Тарас Чупринка". За словами Судоплатова, він "мав неабияку хоробрість і досвід конспіративної роботи, що дозволяло йому ще й через сім років після відходу німців займатися активною підривною діяльністю".

В операції з ліквідації Шухевича був задіяний, добровільно чи з примусу, учасник націоналістичного руху, адвокат Горбовий. Як пише все той же Судоплатов, Горбовий вказав місце, де міг ховатися Шухевич. МДБ вдалося також завербувати командувача ОУН -УПА , гравця львівської команди "Динамо", і захопити одну з тілоохоронців Шухевича Дарину Гусяк. З 4 на 5 березня 1950 року була проведена чекістка-військова операція, в результаті якої вбито члена Головного «проводу» ОУН - Шухевича.

Колишній генерал КДБ Олег Калугін (на питання : чи вів КДБ війну проти ОУН ?):

А як же ... По-перше , весь КДБ України був налаштований на цю хвилю. І, по-друге, Україна була однією з головних складових частин Радянського Союзу, і спроби відторгнути її від СРСР вважалися одним з найбільш серйозних державних злочинів. І в цьому сенсі українські націоналісти були найбільш яскравими і прямими ворогами радянської влади, і тому підлягали ліквідації. Ну і, в першу чергу, їх ватажки - провідники, як їх називали. Якщо ми, наприклад, з вірменською еміграцією, «Дашнакцутюн» (була така організація, вона, до речі, була наскрізь пронизана радянською вгентурою), могли знаходити спільну мову, то з українськими націоналістами це було важкувато. Але, тим не менш, ми мали агентів і там. Вони знаходилися на контролі і в Москві , і в Києві. З їх допомогою знаходили антирадянськи налаштованих людей. І вони підлягали ліквідації. І ця політика ніколи не змінювалася. Можливо, стала згодом більш обережною.[4]

Історія[ред.ред. код]

Урочисті збори: КДБ 70 років (1987)

Діяльність НКДБ в 1940—1941, МДБ в 1943—1953 і КДБ в 1954—1991 в країнах Балтії досліджується на веб-сайті «Документи КДБ в Інтернеті»[5]. Цей веб-сайт підтримується Центром досліджень геноциду і опору мешканців Литви, Естонським фондом розслідувань проти людства і латвійським сайтом «Злочини проти людства».

Організаційна структура[ред.ред. код]

Протягом своєї історії структура КДБ СРСР багаторазово змінювалася. Наприкінці свого існування в серпні 1991 вона придбала наступну остаточну форму[6][7]:

 • Колегія КДБ
 • Секретаріат
 • Група консультантів при Голові КДБ
 • Центр зв'язку з громадськістю
 • Спеціальний штаб
 • 1-е Головне Управління (ПГУ) - закордонна легальна та нелегальна розвідка, закордонні диверсії
 • 2-е Головне Управління («контррозвідка») — охорона важливих об'єктів та підприємств СРСР, стеження за радянськими громадянами та іноземними журналістами, студентами, туристами; розслідування злочинів
 • 3-е Головне Управління (військова контррозвідка ) — нагляд за всіма формуваннями та підрозділами Радянської Армії, включно Генштаб та ГРУ
 • 4-е Управління («транспортне») — контррозвідка на об'єктах транспорту)
 • 5-е Управління («боротьба з ідеологічними диверсіями» або так звана «п'ятка») — боротьба проти «інакодумців» - інтелігенції і Церкви. 11 серпня 1989 перетворено в «Управління по захисту радянського конституційного ладу».
 • 6-е Управління («економічне») — контррозвідувальне забезпечення економіки
 • 7-е Управління (так звана «наружка» або «топнуни») - зовнішнє спостереження; оперативний пошук; нагляд за персоналом іноземних представництв в Москві
 • 8-е Головне Управління («шифрувальне») - шифрування, криптографія; безпека ліній урядового зв'язку на території СРСР; стеження за іноземними дипломатичними комунікаціями, радіоперехват; використання супутників зв'язку
 • 9-те Управління («охрана») - охорона та персональна безпека вищих партійно-державних діячів СРСР
 • 13-е Управління - езотеричний відділ, альтернативні джерела оперативної інформації, пси-оператори та пси-агенти, досліди прикладної психології та парапсихології[8]
 • 15-е Головне Управління - підземні комунікації, тунелі, бункери; обслуговування атомних притулків вищого керівництва
 • 16-е Управління — електронна розвідка
 • Головне Управління прикордонних військ - війська оснащені артилерією, БТР, патрульними судами; розташовані уздовж державного кордону СРСР. (чисельність становила 300—400 тис. чоловік)
 • Спеціальні війська КДБ — 48-ма мотострілецька дивізія та 27-ма гв.мотострілецька бригада спеціального призначення; крім того в великих містах та столицях республік - спеціальні окремі батальйони та полки військ КДБ; та інші військові з'єднання
 • Територіальні підрозділи — в усіх республіках, краях, областях та районах були територіальні управління та підрозділи КДБ
 • Аналітичне управління
 • Слідчий відділ
 • Управління кадрів
 • Господарське управління
 • Військово-будівне управління
 • Військово-медичне управління
 • Планово-фінансовий відділ
 • Мобілізаційний відділ
 • Юридичний відділ

Керівники КДБ[ред.ред. код]

Докладніше: Список голів КДБ
 1. Сєров Іван Олександрович (1954 — 1958)
 2. Шелепін Олександр Миколайович (1958 — 1961)
 3. Семичасний Володимир Юхимович (1961 — 1967)
 4. Андропов Юрій Володимирович (1967 — 1982)
 5. Федорчук Віталій Васильович (1982)
 6. Чебриков Віктор Михайлович (1982 — 1988)
 7. Крючков Володимир Олександрович (1988 — 1991)
 8. Шебаршин Леонід Володимирович (1991)
 9. Бакатін Вадим Вікторович (1991)

Колегія КДБ[ред.ред. код]

Вища «керівна рада» КДБ. Введена Постановою Ради міністрів СРСР 16 вересня 1959. Головами Колегії були Голови КДБ, її членами - всі заступники голови КДБ, а також керівники основних підрозділів центрального апарату і найбільш важливих територіальних органів (як правило, Голови КДБ Української та Білоруської РСР і начальники Московського і Ленінградського УКДБ). Члени колегії затверджувалися ЦК КПРС і Радою Міністрів СРСР. Згідно Закону СРСР «Про органи державної безпеки в СРСР» в Колегію за посадою входили також всі Голови КДБ союзних республік, однак до вересня 1991 р. їх призначення так і не відбулися.

В вересні 1991 Колегія була перетворена в Координаційну Раду КДБ. Його головою був Голова КДБ В. В. Бакатін, заступником голови - 1-й заступник голови КДБ А. А. Алейніков, членами - керівники органів держбезпеки республік. Рада проіснувала до розпуску КДБ СРСР в грудні 1991.

Склад Колегії КДБ (кінець 1982): М.І.Єрмаков, В.М.Чебриков, В.В.Федорчук, Ю.В.Андропов, Г.К.Цинєв, Н.П.Ємохонов, В.П.Пирожков, секретар парткому КГБ А.Б.Суплатов, В.І.Алідін, В.А.Матросов, В.Я.Лежепєков, Ф.Д.Бобков, В.О.Крючков, Г.Ф.Григоренко, С.Н.Антонов, Г.Е.Агеєв, Н.А.Душин, Д.П.Носирєв

Керівники КДБ УРСР[ред.ред. код]

 1. Нікітченко Віталій Федотович (1954 - 1970)
 2. Федорчук Віталій Васильович (1970 - 1982)
 3. Муха Степан Нестерович (1982 - 1987)
 4. Голушко Микола Михайлович (1987 - 1991)

Після СРСР[ред.ред. код]

В деяких республіках колишнього СРСР, що стали незалежними суверенними державами, діяльність та кадри колишнього КДБ поступово втрачають секретність. Наприклад, у Литві 2011 року на сайті kgbveikla.lt опублікований список з 238 імен резервістів КДБ СРСР, що працювали на її території. Картотека з їхніми справами збереглася в особливому архіві Литви, про що повідомив Литовський центр геноциду жителів і опору.

...У картках вказані особисті дані, військові звання, національність, партійна приналежність, освіта, номер наказу КДБ ЛССР і дата, коли особа було зараховано до резерву КДБ, номер справи військового з резерву КДБ[9]

- сказано в повідомленні центру[10].

Символи відзнаки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. До прийняття закону «О Совете Министров СССР» (5 июля 1978 г.) — Коміте́т державної безпеки при Раді Міністрів СРСР
 2. 3 грудня 1991 року Президент СРСР М. С. Горбачев підписав Закон «О реорганизации органов государственной безопасности», на підставі якого ліквідація КДБ була узаконена остаточно
 3. Илья Старинов. Мины замедленного действия: размышления партизана-диверсанта
 4. КГБ против ОУН:история политических убийств(рос.)
 5. kgbdocuments.eu Документи КДБ в Інтернеті. (рос.), (англ.)
 6. О.Б.Мозохін. Історія КДБ СРСР
 7. Антологія Самвидава: Джон Баррон. Организационная структура КГБ
 8. Генерал-лейтенант ФСБ Олег Леонов: «Экстрасенс Сафонов искал убийц по заданию КГБ», Комитет госбезопасности привлекал для работы экстрасенсов, Анна ВЕЛИГЖАНИНА, 03.02.2011
 9. Сайт проекту Kgbveikla.lt(лит.)
 10. BBC: В Литве опубликован список резервистов КГБ(рос.)

Посилання[ред.ред. код]