Atom (текстовий редактор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Atom
Atom icon.svg
Atom-text-editor.png
Atom на GNOME 3
Тип інтегроване середовище розробки
Розробник GitHub Inc.
Перший випуск 26 лютого, 2014; 6 років тому (2014-02-26)[1]
Стабільний випуск 1.6 (17 березня, 2016; 4 роки тому (2016-03-17))
Версії 1.48.0 (10 червня 2020)[2]
Репозиторій github.com/atom/atom
Операційна система OS X 10.8 або пізніші, Windows 7 & 8, Linux
Написано на C++ / Node.js / CoffeeScript / JavaScript / CSS / HTML
Стан розробки активний
Ліцензія MIT License (вільне програмне забезпечення)
Веб-сайт atom.io

CMNS: Atom у Вікісховищі

Atom — розроблений компанією «GitHub» вільний текстовий редактор і редактор коду, який може використовуватися як самодостатнє рішення, так і у ролі технологічного стека для побудови різних спеціалізованих рішень. Зокрема, на платформі Atom побудовані середовище розробки «Visual Studio Code» від компанії «Microsoft» і «Nuclide» від «Facebook».

Проект був представлений компанією GitHub у лютому 2014 року.[1] Перший стабільний випуск 1.0 побачив світ 25 червня 2015-го.[3][4] Сирцевий код проекту поширюється під ліцензією «MIT».

Про редактор[ред. | ред. код]

Atom надає засоби крос-платформового редагування коду, включає вбудований пакетний менеджер і інтерфейс навігації файловою системою, надає засоби для одночасної спільної роботи з кодом, має інтелектуальну систему автодоповнення вводу, надає режими сумісності з Vim і Emacs, підтримує API для розробки розширень. Кілька файлів можуть бути відкриті в різних вкладках і одночасно відображені з використанням вертикального або горизонтального розбиття панелей. Інтерфейс може налаштовуватися через теми оформлення, підтримуються вкладки, закладки, розумний контекстний пошук коду, схлопування блоків коду, одночасне використання декількох курсорів і областей виділення, наочна позначка змін, автодоповнення та перевірка коду для різних мов (Ruby, Python, SQL, PHP, Perl, Objective-C, C/C++, JavaScript, Java, Go тощо). Для формування статей та документації може бути використана розмітка Markdown.

Функціональність редактора формується за рахунок надання набору пакетів-доповнень, для установки яких пропонується вбудований пакетний менеджер apm, схожий на npm від проекту Node.js. Формат пакунків аналогічний npm і відрізняється наданням деяких додаткових блоків для визначення меню, стилів, клавіатурних комбінацій, завдання логіки активації. Розробка доповнень мало чим відрізняється від створення програми для Node.js, у тому числі доступні всі модулі Node.js, а також популярні JavaScript-бібліотеки, такі як jQuery, Underscore і SpacePen. Через доповнення реалізовані всі функції, що виходять за рамки базового редагування коду, в тому числі панелі, підсвічування синтаксису, оформлення інтерфейсу, форми роботи з файлами тощо. Крім базових доповнень надається каталог сторонніх пакетів, в якому вже присутні більше двох тисяч доповнень і майже сімсот тем оформлення.

Основу Atom становить компонент Electron (раніше Atom Shell), що представляє собою засноване на Chromium і Node.js ядро, поверх якого реалізований редактор. Electron поставляється у формі самодостатнього фреймворку, який можна використовувати для створення довільних користувацьких застосунків, логіка роботи якого визначається на JavaScript, HTML і CSS, а функціональність може бути розширена через систему доповнень. Розробникам доступні модулі Node.js, а також розширений API для формування нативних діалогів, інтеграції застосунків, створення контекстних меню, маніпуляції вікнами, взаємодії з підсистемами Chrome.

Необхідність використання власного браузерного ядра на основі Chromium, замість оформлення редактора у формі працюючого у звичайному браузері веб-застосунку, обумовлена ​​необхідністю реалізації додаткових можливостей, недоступних через звичайний Web API. Наприклад, Atom надає вбудований файловий менеджер і гнучкі засоби пошуку файлів, які неможливо реалізувати при використанні звичайних веб-застосунків. У редакторі також безпосередньо використовуються деякі внутрішні підсистеми Chromium, такі як рушій обробки регулярних виразів і нативні елементи формування діалогів. Крім того, оскільки компоненти Atom завжди виконуються локально, спрощується розробка доповнень, звернення до ресурсів і розмежування доступу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Introducing Atom. Atom Blog (англ). 26 лютого 2014. Процитовано 27 червня 2015. 
  2. Release 1.48.0 — 2020.
  3. Announcing Atom 1.0. GitHub. 25 червня 2015. Процитовано 27 червня 2015. 
  4. GitHub выпустил среду редактирования кода Atom 1.0. OpenNET. 25 червня 2015. Процитовано 27 червня 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]