Callitris

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Callitris
Callitris preissii
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Callitris
(Ventenat 1808)
Species
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Callitris
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Callitris
EOL logo.svg EOL: 14998
ITIS logo.svg ITIS: 184096
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 13382
Fossilworks: 190845

Callitris — рід хвойних рослин родини кипарисових. назва роду походить від грецьких callos, красивий і treis, три, посилаючись на красу рослин і трійчасте листя і лусочки шишок.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Австралія (всі штати) і Нова Каледонія. Хоча рід широко розповсюджений, багато з видів мають дуже вузьке поширення, що складається з локалізованих, роз'єднаних клаптів. Клімат характеризується жарким літом і м'якою теплою зимою. Річна кількість опадів різна, в діапазоні (200) 400-600 (-2000) мм. Чисті поселення бувають, але Callitris, як правило, росте разом з Acacia aneura, Geijera, Myoporum і Casuarina. Супутні виду чагарники включають Eremophila, Dodonaea, Atriplex, Maireana, Sclerolaena і трави (наприклад Triodia, Plectrachne, Aristida і Austrostipa).

Морфологія[ред. | ред. код]

Однодомні, вічнозелені дерева або чагарники. Гілки висхідні чи розлогі. Кора стійка, важка і компактна (волокниста в C. macleayana). Листки вічнозелені. На дорослих рослинах листки лусковидні. Листки молодих рослин ростуть по 4, трикутні в поперечному перерізі. Чоловічі шишки яйцеподібні, оберненояйцеподібні, довгасті або циліндричні, одиночні, парні або кластерні; пилок сферичний. Жіночі шишки одиночні або згруповані на коротких бічних гілках, зріють 18-20 місяців, до 1-3 см в довжину і в ширину, кульове щоб яйцеподібні (гострі в C. macleayana). Шишки залишаються закритими на деревах протягом багатьох років, відкриваючись тільки після того, як стають обпаленими лісовою пожежею. 2n=22. Дерева С. macleayana доростають до 50 м у висоту і 1,5 м в діаметрі.

Callitris verrucosa шишки

Використання[ред. | ред. код]

Деревина, як для хвойних порід, досить важка і щільна. Австралійські аборигени використовували різні види для різних цілей. Деревина використовується на дрова і смолоскипи, весла, списи, предмети культу, музичні палиці, в кора використовується для виробництва мотузки. Смола використовувалась для клеїв. Шишки, кора, листя і попіл використовуються в медицині. Деревина стійка до гниття і атак термітів. Використовується для виготовлення телефонних стовпів і підлоги. Підходить для виготовлення меблів.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Обширні райони були очищені для випасу худоби. Великі порції лісу і рідколісся, що залишилися включені в державні природоохоронні території.

Посилання[ред. | ред. код]