ext3

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ext3
РозробникStephen Tweedied
Файлова системаThird extended file system
Дата представленнялистопад 2001 (Linux 2.4.15)
Структура
Структура директорійTable
Структура файлівбітова карта (вільний простір), table (метадані)
Збійні секториTable
Обмеження
Можливості
Права доступуPOSIX
Фонове кодуванняНет
Підтримується ОСLinux, BSD, Windows (IFS)

ext3 (англ. Third Extended File System, ext3fs) — журнальована файлова система, яка використовувалася в 2000-ні роки, за промовчанням, у багатьох дистрибутивах Linux. З 2010-х років застосовується рідше, поступившись домінуючим місцем заснованій на ній системі ext4; інші системи, створені на базі ext3 — ext3cow (з підтримкою копіювання при записі) і Next3 (з підтримкою знімків).

Заснована на ext2, основна відмінність від попередньої системи — підтримка журналу, який записує деякі дані, що дозволяють відновити файлову систему при збоях.

Стандартом передбачено три режими журналювання:

  • writeback: в журнал записуються лише метадані файлової системи, тобто інформація про її зміну. Не може гарантувати цілісність даних, але вже помітно скорочує час перевірки порівняно з ext2;
  • ordered: те ж, що і writeback, але запис даних у файл проводиться гарантовано до запису інформації про зміну цього файлу. Трохи знижує продуктивність, також не може гарантувати цілісність даних (хоча і збільшує імовірність їх збереження при дописуванні в кінець існуючого файлу);
  • journal: повне журналювання як метаданих ФС, так і даних користувача. Самий повільний, але і самий безпечний режим; може гарантувати цілісність даних при зберіганні журналу на окремому розділі (а краще — на окремому жорсткому диску).

Вказується режим журналювання в рядку параметрів для утиліти mount, наприклад: mount /dev/hda6 /mnt/disc -t ext3 -o data=<режим>або у файлі /etc/fstab.

Може підтримувати файли розміром до 1 ТБ. З Linux-ядром 2.4 об'єм файлової системи обмежений максимальним розміром блочного пристрою, що складає 2 ТБ; починаючи з ядра версії 2.6 (для 32-розрядних процесорів) максимальний розмір блокових пристроїв становить 16 ТБ, однак ext3 підтримує тільки до 4 ТБ[1]. Максимальна кількість блоків для ext3 — 232. Розмір блоку може бути різним, що впливає на максимальне число файлів і максимальний розмір файлу у файловій системі[2].

Розмір блоку Макс. розмір файлу Макс. розмір файлової системи
1 KiB 16 GiB до 2 TiB
2 KiB 256 GiB до 8 TiB
4 KiB 2 TiB до 16 TiB
8 KiB[обмеження 1] 2 TiB до 32 TiB
  1. Розмір блоку 8 KiB у Linux доступний лише на архітектурах, що підтримують сторінки розміром 8 KiB, наприклад Alpha.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Linux ext3 FAQ. Архів оригіналу за 10 серпня 2009. Процитовано 15 травня 2009.
  2. The Second Extended Filesystem[недоступне посилання] : [арх. 23.09.2005] / Matthew Wilcox. — 2009. — 23 March. — Дата звернення: 18.12.2013. (Linux kernel source documentation.)

Посилання

[ред. | ред. код]