Shingeki no Kyojin

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Shingeki no Kyojin
На бій проти титанів.jpg
進撃の巨人
Жанр психологічний трилер, бойовик, жахи, фантастика
Аудиторія сьонен
Манґа
Автор Хадзіме Ісаяма
Видавець Kodansha
Інші видавці Kodansha Comics USA (Північна Америка)
Журнал Bessatsu Shonen Magazine
Період випуску 2009 — дотепер
Кількість томів 26
Телевізійний аніме-серіал
Режисер Тецуро Аракі
Масаші Коїдзука (2 сезон)
Сценарист Ясуко Кобаясі
Композитор Хіроюкі Савано
Студія Wit Studio, Production I.G
Мережа MBS, Tokyo MX, FBS, TOS, HTB, TVA, BS11, 2x2
Період показу 7 квітня 2013 — дотепер
Кількість серій 49 + 8 OVA
Відеоігри

 • Shingeki no Kyojin
 • Shingeki no Kyojin -Hangeki no Tsubasa-
 • Lost in the Cruel World
 • Attack on Titan: Humanity in Chains
 • No Regrets
 • In the Forest of the Night, Burning Bright
 • Wall Sina, Goodbye
 • Shingeki no Kyojin -Hangeki no Tsubasa- Online
 • Shingeki no Kyojin -Jiyū e no Hōkō-
 • Shingeki no Kyojin Banda Attack on Typing
 • Attack on Titan
 • Attack on Titan 2

«Shingeki no Kyojin» (яп. 進撃の巨人; дос. «Атакуючий Гігант») — японська манґа Хадзіме Ісаями, сюжет якої розгортається у світі, де залишки людської популяції живуть усередині міста, оточеного величезними стінами через раптову появу так званих «титанів», гігантських людиноподібних істот, що пожирають людей без причини.

Телевізійна аніме-адаптація дебютувала 7 квітня 2013 р. Фільмова екранізація також знаходиться у стадії виробництва[1][2]. Вихід другого сезону відбувся 1 квітня 2017 року[3].

Сюжет[ред. | ред. код]

Альтернативне середньовіччя. З появою загадкових Гігантів, колосально великих людиноподібних істот, які атакують і пожирають будь-яку особу, у швидких темпах скорочується людська популяція. Все, що залишилося від людства, це розміщене на острові Парадіс місто, захищене трьома концентричними стінами (Марія, Роуз та Сіна), зовнішня «Стіна Марія» простягається на сотні кілометрів у довжину та близько п'ятдесяти метрів у висоту. Всі зусилля з розширення людської території за стінами не принесли жодних результатів, громадяни міста залишалися у безпеці протягом ста років, поки аномальні титани (Колос і Броньований) не прорвали «Стіну Марія» у районі Шіґаншіна, що назавжди змінить життя головних героїв, які стали першими свідками небаченої дотепер людством катастрофи.

Історія зосереджується навколо життя Ерена Єгера, його прийомної сестри Мікаси Акерман та їх найкращого друга Арміна Арлерта, які зроблять все можливе щоб вступити в Легіон Скаутів, яким надається право виходити за стіни для дослідження та знишкодження титанів, що і буде першочерговою задачею наших героїв.

Персонажі[ред. | ред. код]

Головні[ред. | ред. код]

 • Ерен Єгер (яп. エレン・イェーガー)

Центральний чоловічий персонаж. Ідеалістичний та імпульсивний, Ерен прагне знищити Гігантів і досліджувати навколишній світ. У віці 9 років убив двох з викрадачів, які вбили сім'ю Мікаси, і переконав Мікасу битися (дівчинка вбила третього, щоб врятувати хлопчика) після того, як він і його батько прийшли її шукати. Посів 5 місце серед кадетів своєї групи, не має ніяких особливих талантів, виняток — майстерність пілотування[ком. 1] та бойові навички у ближньому бою, проте цілеспрямований і неухильно поліпшується через видатні зусилля та сильне почуття мети. Він проявляє дивну здатність мати можливість закликати та контролювати 15-метрове тіло класу Гігант. Ерен вважає, що ця здатність може бути результатом ін'єкцій, які давав йому батько після смерті матері. Хлопець спочатку мав невеликий контроль над тілом Гіганта, який після цього атакував все, що бачить, але після вдосокналення звичок отримав ширше використання й абсолютний контроль. Коли тіло велетня не не може більше функціонувати, Ерен виходить із задньої частини шиї титана (найпоширеніший недолік усіх гігантів), де його тіло зливається з хребтом.

 • Мікаса Акерман (яп. ミカサ・アッカーマン)

Усиновлена дитина сім'ї Джагерів, зведена сестра Ерена, центральний жіночий персонаж. Мікаса — наполовину азіатка й остання представниця Азії та своєї раси, яка проживає в стінах міста після того, як усі інші люди-азіати були знищені Гігантами. Акерман стала значно більш замкнутою після вбивства її батьків, однак, вона, як і раніше, любить і сильно піклується про своїх друзів, особливо Ерена й Арміна, вбачаючи в них останні залишки сім'ї, які дівчина не може дозволити собі втратити. Її особистість сильно змінилася у дорослий бік під впливом Ерена, коли вони разом убили розбійників-викрадачів; світ жорстокий, і, щоб вижити, треба боротися — ці слова залишилися з нею донині.

Перш, ніж її прийняли до сім'ї Джагерів, матір дівчини та батько загинули від рук работоргівців через їхню расу. Мікасу врятував Ерен після того, як знайшов дівчинку й убив викрадачів. У зв'язку з цим інцидентом вона дуже піклується про нього, ходить за ним, як тінь, і буде слідувати завжди незалежно від обставин, дотримуватися будь-яких остаточних рішень, які він зробить. Мікаса має сильне почуття правильного та неправильного, добре знає, що не завжди може вплинути на зведеного брата у своїх рішеннях. Дівчина бере думку Ерена настільки серйозно, що, коли він одного разу сказав, що її волосся занадто довга, вона відразу ж його підстригла, хоча Жан щойно відзначив, що це виглядає красиво.

Посіла 1 місце серед кадетів-випускників своєї групи, попри сліпу лояльність до Ерена зберігає самовладання у будь-якій ситуації (за винятком, коли її брату загрожує небезпека), вважається безпрецедентним генієм-вундеркіндом у сенсі бойових навичок, до того ж гарна дівчина. Мікасу часто дражнять за її прихильність до зведеного брата. З розвитком сюжету з'являються натяки, що Мікаса кохає Ерена: зокрема, про це говорить капітан Ян Детріх на даху, захищаючи Ерена-гіганта[4], Акерман відверто ревнує Ерена до Енні Леонгарт під час їхніх тренувань.[5]

 • Армін Арлерт (яп. アルミン・アルレルト)

Найкращий друг Ерена, фізично й емоційно слабкий, хоча його стратегічна інтуїція рятувала Ерена та Мікасу кілька разів. Він, як і раніше, вважає себе абсолютно некомпетентним і ненавидить себе за те, що покладається на інших. За солдатськими стандартами Армін практично не володіє високими фізичними здібностями, але геній логики, коли мова йде про теоретичну складову. Армін вирішує приєднатися до військової підготовки кадетів 104-го корпусу поряд з Мікасою й Ереном, оскільки вони останні близькі люди, які залишилися в живих.

Армін був дуже боязким у дитинстві, а в поєднанні з фізичною слабкістю часто ставав легкою мішенню для хуліганів. Хлопець навіть відмовлявся дати відсіч, тому Ерен і Мікаса намагалися завжди постояти за нього. Таким чином, він виріс з низькою самооцінкою про себе та думає, що він ніщо у цьому житті. До 845 року Армін спочатку жив у Сігансіні з батьками та дідусем, будучи близьким другом Ерена, він часто обговорював з останнім зовнішній світ з його солоними океанами, пустелями й іншими сюрреалістичними місцями., тому надихнув Джагера мріяти про це та досліджувати світ за стінами. Через це Арлерт вважався єретиком. Його дід залишив онука разом з іншими біженцями й пішов у похід, щоб повернути стіну Марія, де і помер.

Армін є ключовою людиною, хто за допомогою логіки знайшов усіх ворожих гігантів-перевертнів серед нинішніх новобранців.

Випускники 104-го корпусу[ред. | ред. код]

 • Райнер Браун (яп. ライナー・ブラウン)

Кадет 104-го корпусу, який посів 2 місце серед випускників, вважається вольовою людиною з твердим характером і відмінною фізичною підготовкою, найбільш вміло завойовує довіру своїх товаришів. Райнер — відповідальний хлопець з сильним почуттям обов'язку. Він ставиться до своєї ролі солдата дуже серйозно, і закликає інших робити те ж саме. Має добре серце та тенденцію завжди думати спершу про інших, ніж про себе, приймаючи на себе додатковий тягар заради своїх товаришів. Він, як стверджується, «старший брат» інших кадетів.

Однак, пізніше показано, що він має серйозні емоційні та психічні проблеми в результаті своїх дій. Хоча він, як і раніше, вірний своїй справі, він був не в змозі впоратися з почуттям провини та почав придушувати свої справжні спогади. Під час цих епізодів він забуває свою справжню ідентичність, вважаючи себе солдатом-людиною. Таким чином, існує кілька відмінностей між його двома особистостями, його справжнє «Я» безжалісніше та фаталістичніше з необхідності. Він таїть в собі негативне ставлення до себе, маючи на увазі себе, як «лиходія» та «вбивцю», що тільки Бертольд й Енні можуть зрозуміти.

Врешті-решт, з'ясувалося, що він є Броньованим Гігантом (яп. 鎧の巨人), який супроводжує Колосального Гіганта в атаці, що зруйнувала браму в стіні Марія. Як людина, Райнер має блондинисте коротке волосся, широкі плечі та досить високий на зріст, що дає йому загрозливий зовнішній вигляд. У формі ж Броньованого Гіганту його зріст — 15 метрів. Його шкіра повністю затвердіває за винятком м'язів.

У повідомлення у своєму блозі автор Хадзіме Ісаяма заявив, що статура Броньованого Гіганта заснована на професійному борці та спеціалісті зі змішаних бойових мистецтв Брока Леснара.

 • Бертольт Гувер (яп. ベルトルト・フーバー)

Кадет 104-го корпусу, який посів 3 місце серед випускників. Висококласний спеціаліст у різних стилях рукопашного бою. Він має великий потенціал, але йому не вистачає впевненості в собі та тенденції лідерства, щоб передати це іншим. Пізніше з'ясувалося, що він є сумно відомим 60-метровим Колосальним Гігантом (яп. ベルトルト・フーバー), який знищив Стіну Марія п'ять років тому.

 • Енні Леонгарт (яп. アニ・レオンハート)

Кадет 104-го корпусу, яка посіла 4 місце серед випускників. Родом з того ж села, що й Райнер Браун і Бертольд Гувер. У спогадах її батько, який тренував її рукопашному бою, благає пробачити його з невідомих причин. Думаючи, що це може бути занадто пізно, він говорить Ені ставитися до всіх, як до ворогів, і просить, щоб вона пообіцяла йому повернутися додому.

Для Енні примітний її унікальний стиль ведення бою з сильним акцентом на мінімізацію переваг більшого та сильнішого супротивника через удари, кидки та прийоми. Як й Ерен, вона має здатність перетворюватися в 14-метрового титана та використовує цю форму, щоб знищити військові формування Легіону Скаутів. Титанова форма Енні схожа на еренову, але жіночніша й більш м'язиста.

Енні вважається ізольованою за характером особистістю, яка сторониться людей та негативно ставиться до дружби і взагалі спілування з оточуючими. Вона апатична людина з невеликим бажанням докласти зусиль, як їй здається, для створення безглуздої дисципліни, замість цього дівчина фокусується виключно на тому, щоб потрапити у військову поліцію для легкого життя. Проте, так чи інакше вона трохи захоплюється людьми, які мають глибоке почуття обов'язку та праведності, кому власне життя не є байдужим, хто може присвятити себе всього й навіть померти за власні ідеали.

У реальності вона — Жіночий Гігант (яп. 女型の巨人) й агент, посланий для викрадення Ерена. Основний антагоніст людства після битви у Трості до її викриття. У формі титана Леонгарт має можливість селективно відновити деякі частини швидше на відміну від автоматичної одночасної регенерації всіх пошкоджених частин. Вона може вибірково укріпляти частини її шкіри, щоб захистити її від пошкоджень або для посилення атаки, а також кричати, щоб привернути увагу звичайних титанів. Після захоплення вона згенерувала кокон з неймовірно жорсткого й міцного кристалу, щоб уникнути допиту.

Про відносини Енні з Райнером Брауном і Бертольдом Гувером мало що відомо, попри те, що вони союзники-антагоністи — вона діє як самотній вовк. З Мікасою вона створила певну конкуренцію, до Арміна ставиться з жалем, поважає його розум і волю, тому зберегла йому життя під час переслідування, з Ереном її пов'язують партнерські стосунки, зокрема, хлопець зацікавив її своєю цілеспрямованістю та моральними якостями, з останнім Енні намагалася навіть фліртувати[6]. Зрада Леонгарт сильно потрясла Джагера.

 • Жан Кірстейн (яп. ジャン・キルシュタイン)

Кадет 104-го корпусу, який посів 6 місце серед випускників. Вкрай песимістичний про війну з Гігантами. Він закінчує тим, що веде народ на поставки газу для місії. Жан має почуття до Мікаси Акерман, своєрідний суперник Ерена, тому часто сперечається з ним і ревнує його до Мікаси. . Ерен вважає, що первинна мета Жана — безпечне привілейоване життя в поліції, бо він боягуз. Жан, з іншого боку, прагнення Ерена приєднатися до самогубців Легіону Скаутів вважає ідіотським. Високо компетентний у тривимірному маневрі, має високу ефективність у його використанні.

Найпомітнішою рисою Жана є звичка говорити все, що в нього на думці, навіть, якщо він знає, що це було б нерозумно. Зазвичай такі дії стають причиною конфлікту, а різні точки зору фактором суперництва з Ереном. Тим не менш, він чесна людина. Марко відзначив, що Жан має здібність розуміти слабких, точно судити й що робити, коли ситуація стає небезпечною. Марко вважає, що це розуміння робить Жана хорошим лідером.

Після виявлення тіла свого друга, Марко, Жан шокований. Пізніше, пам'ятаючи про конфронтацію з Ереном, комплімент Марко про його душевні сили, всупереч власному бажанню та страху, Жан приєднується до Легіону Скаутів замість військової поліції.

 • Марко Ботт (яп. マルコ・ボット)

Кадет 104 корпусу, посів 7 місце серед випускників. Він прийшов, щоб служити у поліції та присвятити себе королю. З району Джінай. Мертвий.

 • Конні Спрінгер (яп. コニー・スプリンガー)

Кадет 104 корпусу, який посів 8 місце серед випускників. Володіє точним маневруванням, але не дуже розумний. Вступив до легіону розвідки через мотивацію Ерена. З регіону Рагако.

 • Саша Брауз (яп. サシャ・ブラウス)

Кадет 104 корпусу, посіла 9 місце серед випускників. Весела дівчина з малонаселеного гірського села мисливців Даупер (південний район стіни Роза), де жила разом із батьком, любить гарно поїсти, часто краде їжу з їдальні. Служить як комічний рельєф на фоні похмурості манги та аніме. Вона надмірно ввічлива, простодушна й ексцентрична. Пізніше приєдналася разом з іншими новачками до Легіону Скаутів. Підтримує дружні відносини з Конні Спрінгером.

У главі 36 манги Саша повертається додому в своє село в горах і там розмовляє своїм нормальним діалектом, яким не користувалася під час військової підготовки. Має сильну інтуїцію, але не підходить для роботи у команді, є експертом зі стрільби з луку. Через її дебютну появу в аніме, де вона їсть варену картоплю, фанати дали їй прізвисько Картопляна дівчина (яп. 芋 女).

 • Кріста Ленц (яп. クリスタ・レンズ)/Істрія Райз (яп. ヒストリア・レイス )

Кадет 104 корпусу, блондинка, яка посіла 10 місце серед випускників. Добра дівчина, яка любить допомагати іншим. Колись вона втекла з дому та почала жити під іншим псевдонімом. На пару з Імір, яка є її близькою подругою, минуле цього персонажа також покрите таємницею. Спражнє ім'я — Істрія Райз. Володіє знаннями щодо появи Гігантів.

 • Імір (яп. ユミル)

Кадет 104 корпусу, близька подруга Крісти, до якої вона має романтичні почуття. Імір має загадковий і складний характер, тримаючи багато таємниць при собі. Спочатку здається егоїстичною, цинічною, владною та хитрою, відмовляється від співпраці, експлуататорська та конфронтаційна, але вона може бути доброю, особливо з Крістою. Часто морально тисне на інших людей, які не вірні власним ідеалам, особливо на Сашу Брауз, враховуючи, що остання використовує японську говірку замість свого нормального діалекту.

Як і в Ерена, в неї є здатність трансформуватися у Гіганта за власним бажанням. Її титанська форма має 7 метрів заввишки, наймоторніша серед гігантів. Вона програла в замку Утгард і серйозно поранена потрапила до полону Колосального та Броньованого Титанів разом з Ереном після виявлення їхньої суті. Володіє знанням багатьох секретів щодо істинної природи Гігантів й історії людства. Хоча й не повністю готова довіряти Райнеру та Бертхольту, вона зраджує людство в обмін на безпеку Крісти. Мало що відомо про її минуле чи мотивації, крім того, що вона хоче захистити Крісту за будь-яку ціну. Існують деякі натяки на те, що колись Імір була значущою людиною, її ненавиділи за її існування та вона «померла за щастя» інших. У якийсь момент дівчина перетворена на титана, провела 60 років у цьому стані, блукаючи по землі поза стіною Марія, відчуваючи, як вона описала, нескінченний жах.

Медіа[ред. | ред. код]

Манґа[ред. | ред. код]

Серіалізація манґи розпочалася видавництвом Kodansha у щомісячному журналі Bessatsu Shōnen Magazine у своєму вересневому випуску 2009 р. Перший танкобон випущений 17 березня 2010-го. Серія ліцензована у Північній Америці видавництвом Kodansha Comics USA.

Аніме[ред. | ред. код]

Телевізійна аніме-адаптація виробництва студії Wit Studio (дочірня компанія IG Port) дебютувала 6 квітня 2013 р. на MBS і пізніше — Tokyo MX, FBS, TOS, HTB, TVA and BS11. Режисер — Тецуро Аракі, сценарист — Ясуко Кобаясі, композитор — Хіроюкі Савано, дизайн персонажів — Кьодзі Асано, художник-постановник — Суніхіро Насіхара, звукорежисер — Джін Агетава.

Опенінг «Guren no Yumiya» (紅蓮の弓矢, літ. Багряний Лук і стріли, стилізовано як «Feuerroter Pfeil und Bogen») виконує Linked Horizon, ендінг «Utsukushiki Zankoku na Sekai» (美しき残酷な世界, літ. Прекрасний жорстокий світ) — Йоко Хікаса.

Перелік серій[ред. | ред. код]

Епізод Назва серії Дата виходу
01 Тобі, 2000 років потому: Падіння Сігансіни, частина 1
«Ni-sen Nen-go no Kimi e ―Shiganshina Kanraku (1)―» (二千年後の君へ ―シガンシナ陥落①―) 
6 квітня 2013
02 Той день: Падіння Сігансіни, частина 2
«Sono Hi ―Shiganshina Kanraku (2)―» (その日 ―シガンシナ陥落②―) 
13 квітня 2013
03 Тьмяне світло в пітьмі відчаю: Повернення людства, частина 1
«Zetsubō no Naka de Nibuku Hikaru ―Jinrui no Saiki (1)―» (絶望の中で鈍く光る ―人類の再起①―) 
20 квітня 2013
04 Ніч випуску: Повернення людства, частина 2
«Kaisan Shiki no Yoru ―Jinrui no Saiki (2)―» (解散式の夜 ―人類の再起②―) 
27 квітня 2013
05 Перша битва: Оборона Троста, частина 1
«Uijin -Torosuto-ku Kōbōsen (1)-» (初陣 ―トロスト区攻防戦①―) 
4 травня 2013
06 Світ її очима: Оборона Троста, частина 2
«Shōjo ga Mita Sekai -Torosuto-ku Kōbōsen (2)-» (少女が見た世界 ―トロスト区攻防戦②―) 
11 травня 2013
07 Малий клинок: Оборона Троста, частина 3
«Chiisana Yaiba -Torosuto-ku Kōbōsen (3)-» (小さな刃 ―トロスト区攻防戦③―) 
18 травня 2013
08 Я чую стук серця: Оборона Троста, частина 4
«Shinzō no Kodō ga Kikoeru -Torosuto-ku Kōbōsen (4)-» (心臓の鼓動が聞こえる ―トロスト区攻防戦④―) 
25 травня 2013
09 Де ліва рука?: Оборона Троста, частина 5
«Hidariude no Yukue -Torosuto-ku Kōbōsen (5)-» (左腕の行方 ―トロスト区攻防戦⑤―) 
1 червня 2013
10 Відповідь: Оборона Троста, частина 6
«Kotaeru -Torosuto-ku Kōbōsen (6)-» (応える ―トロスト区攻防戦⑥―) 
8 червня 2013
11 Ідол: Оборона Троста, частина 7
«Gūzō -Torosuto-ku Kōbōsen (7)-» (偶像 ―トロスト区攻防戦⑦―) 
15 червня 2013
12 Рана: Оборона Троста, частина 8
«Kizu -Torosuto-ku Kōbōsen (8)-» (傷 ―トロスト区攻防戦⑧―) 
22 червня 2013
13 Примітивні бажання: Оборона Троста, частина 9
«Genshoteki Yokkyū -Torosuto-ku Kōbōsen (9)-» (原初的欲求 ―トロスト区攻防戦⑨―) 
29 червня 2013
13.5 З того дня
«Ano Hi kara» (あの日から) 
6 липня 2013
14 Не можу дивитись йому в очі: Підготовка до контратаки, частина 1
«Mada Me o Mirenai ―Hangeki Zen'ya (1)―» (まだ目を見れない ―反撃前夜①―) 
13 липня 2013
15 Загін спеціального призначення: Підготовка до контратаки, частина 2
«Tokubetsu Sakusen-han ―Hangeki Zen'ya (2)―» (特別作戦班 ―反撃前夜②―) 
20 липня 2013
16 Що робити тепер?: Підготовка до контратаки, частина 3
«Ima, Nani o Subeki ka -Hangeki Zen'ya (3)-» (今、何をすべきか ―反撃前夜③―) 
27 липня 2013
17 Титан жіночого типу: 57-ма експедиція за стіни, частина 1
«Megata no Kyojin -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (1)-» (女型の巨人 ―第57回壁外調査①―) 
3 серпня 2013
18 Ліс гігантських дерев: 57-ма експедиція за стіни, частина 2
«Kyodaiju no Mori -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (2)-» (巨大樹の森 ―第57回壁外調査②―) 
10 серпня 2013
19 Укус: 57-ма експедиція за стіни, частина 3
«Kamitsuku -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (3)-» (噛み付く ―第57回壁外調査③―) 
17 серпня 2013
20 Ервін Сміт: 57-ма експедиція за стіни, частина 4
«Eruvin Sumisu -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (4)» (エルヴィン・スミス ―第57回壁外調査④―) 
24 серпня 2013
21 Руйнівний удар: 57-ма експедиція за стіни, частина 5
«Tettsui -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (5)-» (鉄槌 ―第57回壁外調査⑤―) 
31 серпня 2013
22 Переможені: 57-ма експедиція за стіни, частина 6
«Haisha-tachi -Dai Gojū-Nana Kai Hekigai Chōsa (6)-» (敗者達 ―第57回壁外調査⑥―) 
7 вересня 2013
23 Посмішка: Рейд у район Стохесс, частина 1
«Hohoemi -Sutohesu-ku Kyūshū (1)-» (微笑み ―ストヘス区急襲①―) 
14 вересня 2013
24 Милосердя: Рейд у район Стохесс, частина 2
«Jihi -Sutohesu-ku Kyūshū (2)-» (慈悲 ―ストヘス区急襲②―) 
21 вересня 2013
25 Стіна: Рейд у район Стохесс, частина 3
«Kabe -Sutohesu-ku Kyūshū (3)-» (壁 ―ストヘス区急襲③―) 
28 вересня 2013

Фільм[ред. | ред. код]

Фільмова екранізація знаходиться у виробництві. У грудні 2012 р. стало відомо, що Тецуя Накасіма залишив свій пост режисера. Згідно з дистриб'ютором фільму Toho, Накасіма мав значні творчі розбіжності на сценарій та інші питання.[7]

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. Хлопець зміг контролювати деякий час нефункціональний пояс для польоту.
Виноски

Посилання[ред. | ред. код]