IMAX

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кінотеатр BFI London IMAX
Кінотеатр BFI London IMAX вночі

IMAX (скорочення від Image MAXimum) — формат фільмів, розроблений канадською компанією IMAX Corporation. Розрахований на відтворення стрічок значно більшого розміру та роздільної здатності ніж звичайні кінотеатри. Стандартний розмір IMAX-екрану становить 22 метри в ширину та 16,1 метри у висоту, але може бути й більшим. Покриття екрану латексне або металізоване. Це дозволяє зробити зображення більш яскравим та контрастним, ніж у звичайному кінотеатрі. Через особливе розташування рядів в кінозалі та форму самого екрану зображення заповнює всю зону видимості, створюючи максимальний ефект присутності.

Кінотеатри IMAX розташовуються в комерційних центрах, а також в деяких найпрестижніших навчальних закладах і розважальних центрах по всьому світу. З моменту відкриття першого кінотеатру IMAX в 1970 році більше за один мільярд людей змогли насолодитися переглядом фільмів в кінотеатрах IMAX. За даними на 30 вересня 2012 р. загальна кількість кінотеатрів IMAX склала 689 (556 комерційних/ 113 некомерційних) в 52 країнах світу.[1]

Вперше на теренах СНД IMAX-кінотеатр було відкрито в Росії ще у 2003 році, а 20 вересня 2008 і в Україні (Київ, ТРЦ «Блокбастер»). Кінотеатр відкрито компанією «Тріумф» за підтримки національного мобільного оператора «Utel»[2]. У 2010 році відкрились мегаплекси в Одесі і у Львові, у 2012 році в Харкові та у 2013 році в Ялті. У разі успішності проекту в країні можуть побудувати 7-8 кінотеатрів[3].

Фільми також можуть бути відтворені в 3D за допомогою технології IMAX 3D. Найбільший у світі IMAX 3D кінотеатр Prasads IMAX [4] в Індії. Проте найбільший IMAX екран знаходиться не в ньому, а у Darling Harbour, що в Австралії.

Історія створення[ред.ред. код]

Систему IMAX було створено Гремом Фергюсоном, Романом Кройтором, Робертом Керром та Уільмом Шоу. Протягом виставки «Експо-67», що проходила у Монреалі, Канада, з їх мультипроекторною системою та велетенським екраном виник цілий ряд технічний перепон, що спонукало їх створити принципово нову однопроекторну стереоскопічну систему. Вже через 3 роки на «Експо-70», яка проходила в Осаці, Японія, ними був продемонстрований короткий 17-хвилинний фільм «Дитя Тигра». У 1971 був відкритий перший кінотеатр «Кіносфера» в Торонто, який досі діє. На «Експо-74» встановили надвеликий IMAX екран (27,3 x 19,7 м) і протягом 6 місяців понад 5 мільонів відвідувачів змогли поглянути на IMAX. Він дозволяв повністю закрити поле зору людини, яка дивилась строго прямо. Перший IMAX 3D кінотеатр збудували у Ванкувері на «Експо-86».

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Плівка[ред.ред. код]

Порівняння 35 мм та 70 мм кіноплівок

Однією з основних ідей було збільшення роздільності картинки через використання більшого носія даних. Цього вдалося досягти використавши 70мм плівку, яка рухається боком. Вона забезпечує розмір кадру 69,6 мм в ширину та 48,5 мм у висоту, що відповідає роздільності 10000 x 7000 пікселів (70 Мегапікселів), тоді як звичайні 35 мм фільми мають розмір 49,7 мм завширшки і 23 заввишки.

Проектор[ред.ред. код]

Під час розробки формату виникло багато технічних ускладнень, так, наприклад, 70 мм системи того часу не дозволяли досягти 586-ти кратного збільшення, необхідного для відтворення зображення великого формату. Уільям Шоу пристосував запатентовану в Австралії технологію, що називалась «обертова петля» («rolling loop»), додавши «puffer» зі стисненим повітрям та вставив циліндричну лінзу у блок проектора. Через те, що кіноплівка фактично доторкається до лінзи, вона має висоту вдвічі більшу ніж сам фільм і обладнана пневматичним поршнем, тому може рухатись вгору або вниз навіть під час роботи проектора. Це необхідно через наявність бруду на самій плівці, який прилипає до лінзи і кіномеханік може змінювати чисту сторону лінзи натиском кнопки. Лінза також обладнана «двірниками», зробленими з фетру або іншого щіткоподібного матеріалу.

Лампа[ред.ред. код]

15 кВт Ксенонова лампа

Затвор IMAX проектора залишається відкритим на 20% довше ніж у звичайних, крім того джерело світла яскравіше. Електроди 12-18 кВт ксенонової лампи охолоджуються водою. Їх виготовляють з тонкого шару кварцевого кристалу. Всередині лампи знаходиться газ ксенон під тиском у 25 атмосфер [5]. Через високий тиск від кіномеханіка вимагається вдягати захисний одяг під час переносу або заміни лампи, адже якщо лампа розіб'ється уламки скла можуть спричинити серйозні травми. Сам проектор важить 1,8 тони, має розміри 178 см у висоту та 195 у довжину.

Звук[ред.ред. код]

Для того, щоб задіяти максимальну площу кадру камери IMAX не записують звукову доріжку на ту ж плівку, а використовують окрему 35 мм плівку, синхронізовану з оригінальним фільмом. На ній міститься 6 звукових доріжок. Для його відтворення в кінотеатрах раніше використовувались компакт-диски. Такий підхід називається DDP (Digital Disc Playback). Йому на зміну прийшла DTAC (Digital Theater Audio Control) система, вона використовує спеціальне програмне забезпечення DTAC. Працює воно аналогічно з DDP, але тепер зчитування відбувається безпосередньо з жорсткого диску, на якому звукові доріжки зберігаються у вигляді єдиного стиснутого без втрат аудіо файлу.

Кінозал[ред.ред. код]

Кінотеатри IMAX також відрізняються від звичайних кінозалів. Збільшена роздільність дозволяє глядачам знаходитись значно ближче до екрану. Тому зали найчастіше складаються з 8-12 рядів, які нахилені до 23 градусів відносно горизонту.

IMAX в Україні[ред.ред. код]

Докладніше: Планета Кіно IMAX

Офіційний ексклюзивний договір з канадською корпорацією IMAX був підписаний у 2006 році.[6]

Знімальна камера формату IMAX

Перший IMAX кінотеатр в Україні відкрився 20 вересня 2008 року у місті Києві. Його відкриття неодноразово переносилось. З вересня 2009 року оригінальні проектори були замінені на цифрові 2K проектори Christie.

В кінотеатрі були в прокаті такі стрічки:

  • U2 3D — фільм-концерт гурту U2.
  • Космічна станція 3D — документальний фільм про МКС.
  • Життя глибин 3D — фільм про життя підводних мешканців.
  • Дід Мороз проти Сніговика 3D — анімаційна комедія про Діда Мороза та Сніговика.
  • Динозаври. Гіганти Патагонії 3D — картина розповідає про доісторичних ящерів.
  • Хранителі — 2D екранізація кінокоміксу Watchmen виконана Заком Снайдером.
  • Монстри проти Прибульців 3D — комедійний мультфільм про протистояння монстрів і прибульців у 3D форматі.
  • Аватар.
  • Принц Персії 2D — пригодницький фільм у 2D форматі.

Другий кінотеатр IMAX 3D відкрився 17 червня 2010 року в м. Одеса у торговельно-розважальному центрі "Riviera Shopping City"

Третій кінотеатр IMAX 3D відкрився 16 грудня 2010 року в місті Львові у торговельно-розважальному центрі King Cross Leopolis [7][8].

Четвертий кінотеатр IMAX 3D у тестовому режимі відкрився 20 грудня 2012 року у Харкові. Офіційне відкриття кінотеатру відбулося одночасно з відкриттям торговельно-розважального центру «Французький бульвар» (орієнтовно на початку лютого 2013 року).[9]

П'ятий кінотеатр IMAX 3D відкрився 25 травня 2013 року в Ялті у будівлі кінотеатру «Сатурн».[10]

Планується відкриття шостого кінотеатру у Донецьку (січень 2014 року).

Дивись також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]