Темна фентезі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поема «Манфред» Джорджа Байрона: поєднання елементів жаху та фентезійного сюжету було популярне ще з часів Романтизму

Темна фентезі (від англ. Dark Fantasy — темна, похмура фентезі) — піджанр фантастичної літератури, який включає в себе елементи жахів та готики, дія якої відбувається в антуражі традиційного фентезі.

Темна фентезі знаходиться на стику між готикою та фентезі. Головна відмінність від готики в тому, що дія відбувається у фантастичному світі, який нагадує Середньовіччя.

Темною фентезі нерідко називають надприродні жахи, щоб виділити їх із жанру хорора. Межа між темною фентезі і готичним хорором вельми крихка. Щоб позначити відмінність, критики стверджують, що містичне темне фентезі не лякає читача безпосередньо, а створює у нього емоційне відчуття страху, що вже минув. Тобто, ці книги перш за все фентезі, а не розповідь про надприродний жах.

До темного фентезі зараховують три групи фантастичної літератури: традиційна фентезі з «темним» відтінком, різновид містичного хорору, фентезі написане в особливо гнітючому стилі.

Особливості жанру[ред.ред. код]

Традиційна темна фентезі побудована за класичними фентезійним канонами, але на відміну від класичної фентезі, де основу сюжету складають ідея боротьби Добра зі Злом, в темному фентезі Зло вже перемогло, і його прояви сприймаються як належне. Основною ідеєю темного фентезі можна назвати боротьбу «малого» Зла з «великим» абсолютним Злом. Автори книг в цьому жанрі буквально шокують читача виписаною з особливим старанням атмосферою гнітючого мороку та повної безнадії.

Темне фентезі в жанрах культури[ред.ред. код]

Темне фентезі в літературі[ред.ред. код]

Темне фентезі в кінематографі[ред.ред. код]

[ред.ред. код]