su

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Su або суперкористувачкористувач, з адміністративними повноваженнями. В багатьох UNIX-подібних операційних системах це користувач root, в деяких версіях Microsoft WindowsAdministrator. Чимало настільних операційних систем не мають суперкористувача.

В багатьох операційних системах, зокрема UNIX-подібних, користувач має право тимчасово увійти в систему під іншим іменем, не закриваючи поточного сеансу. Здебільшого ця можливість використовується для створення сеансу суперкористувача для проведення адміністративних змін у системі, наприклад, зміни прав доступу до файлів, інсталяції програмного забезпечення, налаштування мережі тощо.

Суперкористувач в UNIX-подібних системах викликається командою su, наприклад,

>su nick

створює тимчасовий сеанс користувача nick. При виконанні цієї команди, операційна система запитає пароль, і новий сеанс буде створено лише тоді, коли пароль правильний.

За замовчуванням, тобто тоді, коли ім'я суперкористувача не вказано,

>su

створюється сеанс користувача root. Створення сеансу root потенційно небезпечне, оскільки права користувача root необмежені, і він може ненароком пошкодити систему. Тому бажано завершити його сеанс, як лише відпадає необхідність.

Існує також команда sudo, яка застосовується для створення сеансу суперкористувача для виконання однієї тільки команди. Наприклад,

>sudo make install

запитає пароль і виконає інсталяцію програмного забезпечення, завершивши після цього сеанс користувача root.