AWK

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
AWK
стандартна утиліта UNIX[d][1] і data-driven programming language[d]
Парадигма: скриптова, процедурна, подійно-орієнтована
Дата появи: 1979
Творці: Альфред Ахо
Розробник: Альфред Ахо, Пітер Вайнбергер, Браян Керніган
Останній реліз: IEEE Std 1003.1-2004 (POSIX) / 1985
Діалекти: old awk oawk 1977, new awk nawk 1985, GNU Awk gawk
Під впливом від: C, SNOBOL4, Bourne shell
Вплинула на: Perl, Korn Shell (ksh93, dtksh, tksh), Lua
ОС: Багатоплатформова
Сайт: cm.bell-labs.com/cm/cs/awkbook/index.html

Awk — це мова програмування, призначена для сканування та обробки зразків. Основним застосуванням мови Awk є обробка текстових документів. Вона гарно пристосована до малих проектів, в яких необхідне форматування та обробка текстової інформації, і має деякі властивості, корисні при роботі з базами даних. Її основні функції обробки текстів вийшли з сімейства інструментів подібних до grep операційної системи Юнікс.

AWK був розроблений у 1970-х роках і не зазнав значних змін з середини 1980-х років, в яких був визначений основний кістяк мови, що дозволило протягом останніх десятиліть зберегти первісну стабільність і простоту мови. Незважаючи на похилий вік, AWK досі активно використовується адміністраторами для виконання рутинних робіт, пов'язаних з парсингом різного роду текстових файлів і генерації нескладної статистики.

Структура програми на AWK[ред.ред. код]

«AWK — мова для обробки файлів тексту. Файл розглядається як послідовність записів, і без обумовлення кожен рядок є записом. Кожен рядок розбивається на послідовність полів, тому можна говорити про перше слово у рядку як перше поле, друге слово — друге тощо. Програма на AWK є послідовністю тверджень типу шаблон-дія. AWK читає по одному рядку за раз. Рядок сканується на відповідність кожному шаблону в програмі, і у разі збігу виконується відповідна дія.» — Альфред Ахо

Програма на AWK — послідовність пар типу шаблон-дія, що записуються як:

умова { дія }

де умова зазвичай є виразом, а дія — послідовністю команд. Вхідні дані розділяються на записи, які без обумовлення розділяються символом нового рядка, таким чином вхідні дані поділяються на рядки. Програма по черзі тестує кожен запис на відповідність кожній з умов і виконує дії, де вирази істинні.

Крім таких простих умов, як, наприклад, foo == 1 або /^foo/, умова може називатися BEGIN або END, що відповідає виконанню перед початком читання записів і після закінчення обробки відповідно.

Дія може складатися з послідовності операторів, що розділяється крапкою з комою, переведенням рядка або закриттям дужки.

Приклади програм[ред.ред. код]

Hello World[ред.ред. код]

Звичайна програма Hello World, написана на AWK:

BEGIN { print "Hello, world!" }

Потрібно звернути увагу, що тут не потрібно явного оператору виходу exit, тому що єдиним шаблоном є BEGIN; також не здійснюється обробка аргументів командного рядка.

Вивести усі рядки з довжиною понад 80 символів[ред.ред. код]

Вивести усі рядки з довжиною понад 80 символів. Зауважте, що дію не вказано явно, тож виконується дія по замовчуванню — виведення поточного рядка.

length($0) > 80

Вивести певні колонки кожного рядка[ред.ред. код]

Колонки розділені пробілами. $5 — п'ята колонка.

ls -l | awk '{print $5, $9}'

Посилання[ред.ред. код]

  1. https://www.gnu.org/software/gawk/manual/gawk.html#History