Xbox

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Vectorial Xbox logo.svg
Xbox
Xbox 1.jpg
Виробник Microsoft
Сімейство Xbox
Тип Гральна консоль
Покоління Шосте покоління
Дата виходу 15 листопада 2001
Носій DVD, CD
Наступник Xbox 360

Xbox є домашньою відео ігровою консоллю і першою консоллю в серії Xbox консолей, вироблених Microsoft. Він був випущений 15 листопада 2001, в Північній Америці, а потім Австралії та Європі в 2002 році.Це був перший набіг Microsoft, на ринку гральних консолей. Консоль шостого покоління змагалася з Sony  PlayStation 2, Sega Dreamcast, і Nintendo GameCube. Це була перша консоль яка вироблялась американською компанією, так як виробництво Atari Jaguar було припинено в 1996 році.

У листопаді 2002 року, Microsoft запустила Xbox Live, і платний ігровий інтернет сервіс, який дозволяв абонентам завантажувати новий зміст і спілкуватися з іншими гравцями через широкосмуговий зв'язок. На відміну від інших онлайн-послуг Sega і Sony, Xbox Live була допомога в оригінальний дизайн консолі за допомогою комплексного Ethernet порта. Служба Microsoft дав ранній закріпитися в онлайн-іграх і допомагатиме Xbox стати актуальним конкурентом інших консолей шостого покоління.

Наступник Xbox, тим Xbox 360, був запущений в листопаді 2005 року для Xbox скоро було припинено, починаючи з Microsoft, в гіршому виконуючою ринку, Японія, в 2005 році інші країни послідувати цьому прикладу в 2006 році [7] Останнє Xbox гра в Європі Сяолінь Розтин випущений в червні 2007 року, і остання гра в Північній Америці Madden NFL 09 випущений в серпні 2008 року для підтримки вийшли з-гарантії Xbox консолей було припинено 2 березня 2009 для підтримки Xbox Live на консолі, що закінчився 15 квітня 2010.

Історія[ред.ред. код]

Історія Xbox почалася з того, що в 1998 році чотири інженери з команди DirectX від Microsoft, Кевін Бахус, Шеймус Блеклі, Тед Хасе і лідер команди DirectX Отто Беркеш, розібрали кілька ноутбуків Dell, щоб створити прототип ігрового комп'ютера на Microsoft Windows. Команда сподівалася створити альтернативу майбутній Sony PlayStation 2. Команду підтримав Ед Фріс, лідер ігрової індустрії Microsoft того часу[1].

Згодом ідея комп'ютера трансформувалася в ідею гральної консолі. Підрозділ Microsoft, який займався розробкою периферійних пристроїв, почав роботу над контролером консолі, а розробку графічного чипа було доручено Nvidia. Закономірно виникла ідея консолі з жорстким диском, як в ПК. Приставка отримала робочу назву DirectX Box, яка скоротилася до Xbox[2].

Після наради, зібраної Біллом Гейтсом проект Xbox отримав схвалення. Приставку було презентовано в рамках GDC 2000, обіцялася наявність жорсткого диска і кабельне підключення до інтернету. 5 січня 2001 року Білл Гейтс представив дизайн консолі й контролера в рамках Consumer Electronics Show.

На виставці E3 2001 відбулася чергова демонстрація Xbox, проте через технічні неполадки ввімкнути консоль не вдалося. Разом з тим анонсувалося, що приставка надійде в продаж у США 15 листопада 2001 року.

Вказаного дня продажі Xbox почалися, а головною грою консолі стала Halo: Combat Evolved. В травні 2002 року відбувся анонс сервісу Xbox LIVE на E3 2002.

У серпні 2005 року NVidia зупинила виробництво графічного чипа для Xbox, і це означало закінчення виробництва Xbox і перехід до випуску нової консолі. Xbox 360 надійшла в продаж 22 листопада 2005 року з графічним чіпом від ATI. Xbox 360 оснащена знімним жорстким диском і підтримує підмножину функцій бібліотеки Xbox за допомогою емуляції. Емулятор періодично оновлюється з метою поліпшення сумісності зі старими іграми і доступний для безкоштовного завантаження через сервіс Xbox Live або як файл на сайті Xbox для запису на CD/DVD. Оскільки архітектура Xbox і Xbox 360 — абсолютно різна, емуляція є єдиним способом збереження сумісності[3].

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Xbox має форму прямокутної коробки з великою буквою X зверху. Розміри складають 324 × 265 × 90 мм, маса — 3,86 кг. Консоль обладнана центральним процесором Intel Pentium III з тактовою частотою в 733 МГц, та графічним процесором nVIDIA NV2A (X-Chip) з частотою 250 МГц. Центральний процесор заснований на 32-бітній архітектурі й виконаний на 180-нм техпроцесі. Приставка підтримує роздільність до 1920×1080 пікселів. Аудіопроцесор NVIDIA «MCPX» підтримує 64 канали 3D звуку. Місткість жорсткого диска складає 8 ГБ. Xbox має 64 МБ оперативної пам'яті DDR SDRAM.

Для читання дисків призначений 2x-5x швидкісний DVD-привід, а карта пам'яті на 8 Мб забезпечує перенесення збережень ігор з однієї приставки на іншу. Приставка обладнана мережевою картою, яка дозволяє виходити в Інтернет і користуватися мережею Microsoft Xbox Live.

Оригінальний контролер Duke

Xbox має 4 слоти для геймпадів, куди можуть підключатися також і різні аксесуари. Геймпад під назвою Duke спроектований так, щоб в будь-який момент легко перемкнутися з одного типу управління на інше, а всі елементи управління були однаково доступні, проте досить громіздкий, порівняно з контролерами інших консолей. Праворуч розташовані 6 кнопок, позначених буквами A, B, X, Y, і ще 2 кнопки — Біла і Чорна. Між хрестовиною і правою аналоговою ручкою розміщені кнопки Back і Start. На тильній стороні геймпада знаходяться два порти USB, до яких можна підключати карти пам'яті та інші пристрої. На зміну Duke згодом прийшов менший Controller S[4].

Прошивка[ред.ред. код]

Прошивка ігрової приставки Xbox, відома як Xbox OS, є сильно зміненою Windows 2000. Вона оптимізована перш за все для відеоігор, а також має обмеження, які не дають використовувати приставку як ПК. Використовувана файлова система — FATX. Під час адаптації до ігрової приставки в Windows 2000 було змінено 90% коду, (зокрема, в частині, що відповідає за роботу з файловими системами), тому операційну систему цієї ігрової приставки не можна назвати такою, що належить до лінійки Microsoft Windows.

Інтерфейс системи має назву Xbox Dashboard. Сервіс Xbox Live дає можливість грати в онлайн-ігри і завантажувати на жорсткий диск різноманітний контент. Користувач може програвати завантажену музику під час ігор.

Ігри[ред.ред. код]

Найвідоміші ігри для Xbox:[5]

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • У 2002 році у Великобританії Незалежна Телевізійна Комісія (independent Television Commission, itc) заборонила до показу рекламний ролик Xbox після того, як ряд людей публічно висловили думку, що ролик здається їм неприємним. У ньому була показана мати, що дає життя дитині, з виглядом через вікно лікарні, потім дитина стрімко росте, доти, доки її не кладуть у вириту могилу. Ролик закінчується слоганом «Життя коротке. Грай більше». Скарги надійшли від декількох матерів, що недавно народили, включаючи одну жінку, чия дитина була мертвонародженою.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]