Halo 2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Halo 2
Halo2.jpg
Розробник Bungie Studios, Microsoft Game Studios
Видавець Microsoft
Жанр(и) Шутер від першої особи
Платформа Xbox one logo.svg Xbox
Xbox one logo.svg Xbox One
M box.svg Microsoft Windows
Дата випуску 12 квітня 2004 (Xbox)
31 травня 2007 (Vista)
Режим гри багатокористувацька гра, однокористувацька гра і кооперативна гра
Композитор(и) Martin O'Donnelld і Michael Salvatorid
Носій оптичний диск
Попередня гра Halo: Combat Evolved
Офіційний сайт
CMNS: Halo 2 у Вікісховищі

Halo 2 — відеогра жанру шутера від першої особи, розроблена компанією Bungie Studios, Microsoft Game Studios та видана компанією Microsoft на Xbox 9 листопада 2004 року. Через 3 роки, 31 травня 2007 року гра вийшла на Windows Vista.

Це друга гра із серії Halo та сиквел до Halo: Combat Evolved. Відразу ж після релізу Halo 2 стала найпопулярнішою грою в Xbox Live і утримувала це місце до релізу Gears of War для Xbox 360, випущеної двома роками пізніше. До 20 червня 2006 року було зіграно більше 500 мільйонів ігор в Halo 2 і витрачено понад 710 мільйонів годин гри в Xbox Live; до 9 травня 2007 року число нових гравців збільшилася більш ніж на 5 мільйонів. У листопаді 2008 року Halo 2 було визнано найпродаванішою грою для приставок шостого покоління. Було продано 8.46 мільйона копій по всьому світу, з них щонайменше 6.3 мільйона копій в США. Критики прийняли гру в основному позитивно з широким публічним схваленням сильної багатокористувацької складової, в той же час, кампанія виявилася в центрі критики за її обірване закінчення.

Сюжет продовжує історію Майстра Чіфа у боротьбі людства проти релігійно-політичного союзу іншопланетян під назвою Ковенант. В Halo 2 з'явився другий грабельний персонаж — еліт Тел 'Вадам (Арбітр), назначений спокутати свої провини, борючись з ворогами Ковенанту. Земля опиняється під загрозою завоювання, тоді як Потоп, що однаково загрожує як людям так і Ковенанту, виявляється живим та не менш могутнім, ніж раніше.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Як і попередня гра серії, Halo 2 є сюжетним шутером від першої особи. Гра має розширений набір транспортних засобів разом з іншими змінами в порівнянні з попередником. В оригінальному Halo були роздільні індикатори здоров'я і щита. У Halo 2 індикатор здоров'я більше не видно, натомість щити гравця відновлюються швидше, якщо він не отримує ушкодження. При цьому, на відміну від Halo: Combat Evolved, здоров'я починає регенерувати тільки після повного відновлення щита. Розробниками така зміна пояснювалася новим типом обладунків персонажа. Оскільки грабельних персонажів два (Майстер Чіф та Арбітр), вони мають свої особливості. Так Майстер Чіф може користуватися ліхтариком, а Арбітр володіє активним камуфляжем, що діє кілька секунд, приховуючи персонажа від ворогів.

Певні види зброї можуть бути взяті в обидві руки, при цьому точність знижується і зникає можливість використання гранат і рукопашних атак. Гравець може мати два види зброї одночасно (три, якщо дві штуки взяти в обидві руки), кожна зброя має свої переваги і недоліки в різних бойових ситуаціях. Наприклад, більшість видів зброї Ковенану не використовує магазинного постачання, а містять батарею, яку неможливо перезарядити при закінченні боєприпасів. Однак ці знаряддя можуть перегрітися, якщо вести вогонь тривалий час. Людська зброя менш ефективна проти щитів і вимагає перезарядки, але не перегрівається при тривалому вогні. Гравець може переносити максимум вісім гранат. Нова можливість, представлена в Halo 2 — це здатність таранити ворожі машини, які проїжджають поряд з гравцем, і їхати поруч з низькою швидкістю, щоб гравець або напарник вліз у машину і силою викинув звідти водія[1].

Зброя[ред. | ред. код]

У грі в порівнянні з попередником додано кілька нових видів зброї, а також змінено колишні моделі.

ККОН:

 • Пістолет M6C (англ. M6C Pistol) — ефективний проти піхоти, стріляє розривними кулями в напів-самонавідному режимі. На відміну від першої гри, де представлена модел D, модель C не має оптичного прицілу. Можна взяти по пістолету в кожну руку. В магазині містить 12 патронів.
 • Гвинтівка BR55 (англ. BR55 Rifle) — ефективна проти піхоти, маючи високу точність та стріляючи чергами по 3 постріли. Обладнана двократним прицілом. У магазині 36 патронів.
 • Автомат M7 (англ. M7/Caseless Sub Machine Gun (SMG)) — неточна, проте ефективна зблизька зброя, яку можна тримати в обох руках. В магазині містить 60 патронів.
 • Дробовик M90 (англ. M90 Shotgun) — зброя для близьких відстаней, проте особливо ефективна проти піхотинців, вражаючи їх у широкому діапазоні. Кількість патронів в магазині — 12.
 • Снайперська гвинтівка S2 AM (англ. S2 AM Sniper Rifle) — стріляє бронебійними реактивними снарядами на відстань до 500 метрів. У магазині всього 4 снаряди. Гвинтівка має оптичний приціл (2x і 8x). Снаряди здатні вражати кілька цілей уздовж своєї траєкторії.
 • Переносна ракетниця M19 SSM (англ. M19 SSM Rocket Launcher) — двозарядна установка, що стріляє потужними протитанковими ракетами. Має оптичний приціл (2x). Має режим керованого вогню.

Ковенант:

 • Плазмовий пістолет (англ. Plasma Pistol) — стріляє одиночними плазмовими зарядами, що ефективні проти піхоти і може бути взятий в обидві руки. Також можна накопичити заряд, зробивши його набагато потужнішим і наділивши властивістю самонаведення. Повного заряду вистачає на 500 пострілів. Люди не вміють перезаряджати батарею плазмової зброї, а тому, вичерпавши заряд, воно втрачає сенс.
 • Плазмова гвинтівка (англ. Plasma Rifle) — скорострільна зброя, що має автоматичний та напів-автоматичний режими стрільби. Стріляє чергою плазмових зарядів, заряд — 200 пострілів. При довгій черзі перегрівається. Може бути взята в обидві руки.
 • Голкомет (англ. Needler) — стріляє тонкими кристалами, які автоматично наводяться на органічні цілі. Ці голки пронизують ціль і вибухають, незалежно від кута стрільби, але відбиваються від силових щитів та твердих предметів оточення. У магазині 30 снарядів, максимальний запас 90. Може бути взятий в обидві руки.
 • Ковенантський карабін (англ. Covenant Carbine) — вирізняється далекобійністю, точністю та силою ураження. Містить в магазині 36 зарядів.
 • Променева гармата (англ. Particle Beam Rifle) — переносний прискорювач частинок, який здатний вражати цілі на дальніх відстанях. Обладнана прицілом зі збільшення 5x та 10x і має 18 зарядів у магазині.
 • Гранатомет брутів (англ. Brute Shot) — ручний автоматичний гранатомет, гранати якого здатні відскакувати від поверхонь. У магазині 4 заряди.
 • Паливна гармата (англ. Fuel Rod Gun) — ефективна як проти піхоти, так і техніки. Стріляє паливними стрижнем, який вибухає від зіткнення. У магазині 5 зарядів. Має оптичний приціл.
 • Енергетичний меч (англ. Covenant Energy Sword) — зброя для ближнього бою. На відміну від першої гри використовується усіма елітами як зброя самозахисту. Може вбити ворога одним ударом (виняток — брути, яких вбиває з двох разів). Має обмежений заряд, швидкість вичерпання якого залежить також від вражуваного об'єкта[1].

Мультиплеєр[ред. | ред. код]

На відміну від попередника Halo 2 дозволяє гравцям змагатися один з одним за допомогою Xbox Live, на додаток до можливості грати удвох за одним комп'ютером і по мережі. При грі удвох можливий варіант з розділеним екраном (двоє гравців за однією консоллю). Багатокористувацька гра підтримує до 16-и гравців одночасно, для неї існують 12 карт. Додатково продавалися ще кілька наборів додаткових карт. В грі доступні кілька режимів, а саме:

 • Поборник (англ. Slayer) — гравцеві слід вбити якомога більше противників, випередивши у цьому інших.
 • Захоплення прапора (англ. Capture the Flag) — гравці діляться на дві команди, які повинні захопити прапор і принести його на свою базу.
 • Штурм (англ. Assault) — дві команди змагаються, намагаючись закинути бомбу на ворожу базу і оберегаючи власну.
 • Цар гори (англ. King of the Hill) — виграє той, хто найдовше протримається на горі, а інші гравці відповідно намагаються зайняти його місце.
 • Дивацький м'яч (англ. Oddboll) — слід знайти на карті м'яч і володіти ним якомога довше.
 • Джаггернаут (англ. Juggernaut) — виграє той, хто знищить всіх противників.
 • Території (англ. Territories) — гравці змагаються в захопленні та утриманні кількох територій.

В багатокористувацьких сутичках існують позначки для різних дій гравців, що повідомляють інформацію союзникам, позначають команди або сигналізують про небезпеку, як «стріляю», «ворог захопив прапор», «штурмувати». Гравець має можливість запрости до гри друзів чи створити клан до 100 учасників, що змагатиметься з іншими кланами[1].

Сюжет[ред. | ред. код]

У столиці Ковенанту, на плането́їді Верховне Милосердя (англ. High Charity), командир флоту Тел'Вадам (англ. Thel 'Vadamee) постає перед Верховною Радою (англ. High Council) Ковенанту. Його судять за втрату флоту і священного Гало (знищених Майстром Чіфом у попередній грі). Ієрарх, Пророки Правди, Милості та Розкаяння покладають всю вину на нього. Тел'Вадама публічно позбавляють звання та позначають Знаком ганьби.

Тим часом Майстер Чіф повернувся на Землю і перебуває на орбітальній оборонній платформі «Каїр» (англ. Cairo Station). Він отримує нові обладунки «Мьйольнір Mark VI» та приставляється сержант-майором Ейвері Джонсоном (англ. Avery Johnson) до нагороди. Героїзм Чіфа надихає бійців та дає надію на перемогу у війні. Однак скоро Кортана повідомляє про наближення до Землі флоту Ковенанту. Ворожий флот стикається з орбітальними платформами і Майстрові Чіфу доручають захистити «Каїр». Він виявляє закладену ворогами бомбу та скидає її на корабель Ковенанту. Вибух бомби знищує кілька суден, а самого Чіфа підбирає корабель ККОН «Зодягнений в бурштин» (англ. In Amber Clad).

Пророк Розкаяння очолює атаку на місто Нова Момбаса, яке Майстер Чіф з іншими бійцями ККОН береться обороняти. Зустрівши опір, Пророк Розкаяння змушений тікати на своєму флагмані. Йому доводиться здійснити перехід у гіперпростір над поверхнею планети, що руйнує Нову Момбасу та космічний ліфт. Міранда Кіз, командир флоту ККОН, підбирає з вулиць Чіфа та переслідує Пророка на «Зодягненому в бурштин».

Тел'Вадам же постає безпосередньо перед Пророками. Вони дають йому звання Арбітра і покладають на нього особливе завдання, яке вірогідно стане для нього смертельним, щоб Тел'Вадам спокутав свої гріхи. Тел'Вадам повинен знайти лідера єретиків Сеса'Рефумі, котрий захопив газову шахту на планеті Порі́г (англ. Threshold). Він вирушає на пошуки єретика, стикаючись з його воїнами та Потопом. Сеса'Рефумі після того, як дізнався про події на Установці 04 від вцілілого ШІ Предтеч Винуватої Іскри, переконаний, що Пророки брешуть про Гало і воно не веде до вознесіння. Поборовши єретика, Тел'Вадам бажає дізнатися більше, але прибуває воєначальник брутів Тартарус і застерігає його від спілкування з Винуватою Іскрою.

Пророк Розкаяння виходить з гіперпростору біля ще одного Гало, Установки 05, а Міранда Кіз сплановує вбити Пророка. Майстер Чіф висаджується на поверхню Гало, щоб не дати Ковенанту його активувати. Він добирається до Пророка Розкаяння та вбиває його. До Установки 05 прилітає Верховне Милосердя і Верховна Рада постановляє вбити Чіфа шляхом оскління поверхні. Але від смерті його рятують щупальця, які затягують Чіфа вглиб озера. Виявляється, в глибинах Гало знаходиться Могильний розум — давня мисляча форма Потопу.

Ієрарх винить елітів у тому, що вони не вберегли Пророка Розкаяння. Пророки Істини та Милості розпитують Винувату Іскру як активувати Гало. Вони посилають Тел'Вадама знайти Індекс активації або інакше Святу ікону для здійснення, як вони думають, вознесіння до рівня богів за допомогою Гало. Тел'Вадам, борючись із численними формами Потопу і пробудженими дронами Предтеч, добуває Індекс. Він передає його Тартарусу, але той повідомляє, що еліти розчарували Ієрарха і тепер їхнє місце в Ковенанті займуть брути. Тартарус скидає Тел'Вадама в шахту, а його бійці починають геноцид елітів.

Тел'Вадама схоплює в польоті Могильний розум і той опиняється біля Майстра Чіфа. Могильний розум демонструє і захопленого ним, реанімованого та злитого із власним тілом, Пророка Розкаяння разом з ШІ Установки 05 під назвою 2401 Покаяна Дотична (англ. 2401 Penitent Tangent). В їх розмові підтверджується, що Гало — це зброя проти Потопу, яка заразом знищить і все інше життя в галактиці, а не дасть вознесіння. Могильний розум наказує Чіфу з Тел'Вадамом знайти Індекс активації та не допустити активації Гало. Після цього він телепортує обох в різні місця.

Майстер Чіф переноситься просто в палати Пророка Істини. Потоп же захоплює «Зодягнений в бурштин» і таранить його у Верховне Милосердя, так заражаючи столицю Ковенанту. Пророка Милості інфікує Потоп і той повідомляє Чіфу, що Пророк Істини вирушив до Землі аби завершити свій задум. Щоб зупинити Пророка, Чіф пробивається до корабля Предтеч, схованого в глибинах планетоїда, запускає його і спрямовує до Землі. Кортана ж лишається на Верховному Милосерді.

Тел'Вадам тим часом опиняється недалеко від контрольної зали Гало, де знаходить численних вбитих елітів. Йому вдається розшукати кількох вцілілих і дістатися до Ейвері Джонсона. Люди та еліти, розчаровані в Пророках, укладають тимчасовий союз. Вони добираються до контрольної зали, в якій Тартарус готується застосувати Індекс активації. Навіть отримавши підтвердження від Винуватої Іскри щодо справжнього призначення Гало, Тартарус сліпо вірить в обіцянку Пророків. Гало починає накопичувати заряд для знищення Потопу. Після битви з Ковенантом Міранда встигає забрати Індекс активації і накопичений Гало згусток енергії розсіюється. Винувата Іскра активовує протокол безпеки, відкриваючи присутнім, що по галактиці існує ще кілька Гало, які тепер можна буде активувати лише з місця, де вони були створені — з Ковчега.

За якийсь час Майстер Чіф на кораблі Предтеч долітає до Землі, де точиться війна з армією Пророка Істини. Верховне Милосердя до цього часу повністю заражене Потопом. Могильний розум говорить Кортані, що вона мусить відповісти на кілька його питань. Кортана зухвало відповідає на це: «Гаразд, починай».

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
Edge9/10[4]
EGM10/10/10
Платинова нагорода
Game Informer10/10[3]
GameSpot9.4/10[6]
Вибір редакторів
GameSpy5/5[5]
IGN9.8/10[2]
Найкраща Xbox-гра всіх часів
#2 Топ 25 Xbox-ігор всіх часів
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankings(Xbox) 95 %[7]
(PC) 73 %[8]
Metacritic(Xbox) 95/100[9]
(PC) 72/100[10]

Halo 2, як і попередня гра, отримала схвалення критиків та гравців. На агрегаторах GameRankings та Metacritic гра зібрала оцінки в 94.57 % та 95 зі 100 відповідно[7][9]. Halo 2 здобула численні нагороди, серед них «Найкраща гра для консолей» (Best Console game) і «Найкращий звуковий дизайн» (Best Sound Design) від Interactive Achievement Awards. Згідно Xbox.com, гра загалом здобула 38 нагород[11].

Мультиплеєр було визнано найкращим у Xbox Live на свій час. Game Informer, поряд з іншими виданнями, відзначили його набагато кращим, ніж у Halo: Combat Evolved, відзначаючи численні вдосконалення, зокрема менш повторюваний ігровий процес. Основна маса відгуків сходилися на тому, що Halo 2 продовжила використовувати ту ж формулу, що зробила успішною попередню гру. Висновок журналу «Edge» говорив щодо задуму гри: «Це не новий план. Але він чудово працюватиме.»[4]. Чимало оглядячів високо оцінили звукове оформлення[3][7].

Сюжетна кампанія багатьма визначалася як коротка,[12], а її кінець «кліффхангером» — що обривається на найцікавішому місці[6]. GameSpot звуважили, що зміна між героями людства та Ковенанту робить сюжет заплутанішим, відволікає гравця від порятунку Землі й багатьох інших подій гри;[6] в той же час«Edge» позначили сюжет як «спантеличливу суміш науково-фантастичного фанфіка з приголомшливою політикою в стилі «Зоряні війни: Атака клонів»[4].

Версія для Windows отримала змішані відгуки, з оцінками від IGN у 7.5/10[13], від GameSpot у 7.0/10[14]. Більшість критики припадала на пізній час виходу порту, коли графіка гри вже застаріла. Порт зібрав оцінки в 72.67 % на GameRankings[8] та 72 бали зі 100 на Metacritic[10].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • Справжнє ім'я Арбітра — Тел'Вадамі (Після розколу ковенанту — Тел'Вадам). Про це йдеться в книзі «Протокол Коула».
 • Бронекостюми Арбітра та інших елітів не мають гермошолома, що не заважає їм діяти поза атмосферою, наприклад, на зовнішній частині космічної станції.
 • Спочатку Арбітр повинен був називатися «Дервіш», але це ім'я було замінено, щоб не створювати ілюзії що війна людей і ковенантів — натяк на протистояння США з арабським світом.
 • На початку гри під час суду у Арбітра чорні очі без зіниць. Однак, починаючи зі сцени екзорцизму очі стають рудими і мають зіниці. Це може бути обумовлено наявністю захисних лінз на шоломі.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Halo 2 Xbox 360 manual. Miscrosoft. 2004. с. 3–27. 
 2. Perry, Douglass (November 7, 2004). Halo 2 review at IGN. IGN. Процитовано February 10, 2007. 
 3. а б McNamara, Andy. Halo 2 review at Game Informer. Game Informer. Архів оригіналу за 11 жовтень 2007. Процитовано February 9, 2007. 
 4. а б в Mott, Tony, ред. (2004). Halo 2 review. Edge (Bath: Future Publishing) (144): 74–75. 
 5. Tuttle, Will (November 9, 2004). GameSpy Halo 2 Review. GameSpy. Процитовано February 10, 2007. 
 6. а б в Kasavin, Greg (November 4, 2007). Halo 2 for Xbox Review. GameSpot. Процитовано February 10, 2007. 
 7. а б в Halo 2 Reviews. GameRankings. Процитовано December 23, 2012. 
 8. а б Halo 2 Reviews. GameRankings. Процитовано December 23, 2012. 
 9. а б Halo 2 (Xbox) Reviews. Metacritic. Процитовано December 23, 2012. 
 10. а б Halo 2 (PC). Metacritic. Процитовано December 23, 2012. 
 11. Halo 2 – Awards. Xbox.com. Microsoft. Архів оригіналу за 26 червень 2007. Процитовано February 12, 2007. 
 12. Ham, Tom (November 14, 2004). Reviews: Halo 2 and Donkey Konga. The Washington Post. Процитовано March 20, 2007. 
 13. Butts, Steve (June 5, 2007). Halo 2 Review. IGN. Процитовано January 21, 2010. 
 14. Gerstmann, Jeff (May 26, 2007). Halo 2 Review. GameSpot. Архів оригіналу за 28 березень 2012. Процитовано January 21, 2010. 

Джерела[ред. | ред. код]