Мартинюк Дмитро Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мартинюк Дмитро Іванович
Народився11 березня 1942(1942-03-11)
с. Іванківці, Дунаєвецький район Хмельницька область, УРСР
Помер27 жовтня 1996(1996-10-27) (54 роки)
Україна м. Київ, Україна
КраїнаСРСР СРСР
Україна Україна
Національністьукраїнець
Діяльністьматематик, викладач університету
Alma materКам'янець–Подільський державний педагогічний інститут
Галузьматематика
ЗакладКиївський національний університет імені Тараса Шевченка
Вчене званняпрофесор
Науковий ступіньдоктор фізико-математичних наук
Науковий керівникЮ. О. Митропольський
Аспіранти, докторантиV. G. Pankovd[1]
A. I. Yurchikd[1]
V. I. Kravetsd[1]
Данілов Володимир Яковичd[1]
B. H. Zhanbusinovad[1]
V. L. Grozad[1]
Kulakhmet Ilyasovich Ilyasovd[1]
БатькоІван Дорофійович Мартинюк
МатиЄвдокія Филимонівна Мартинюк
НагородиДержавна премія України в галузі науки і техніки — 1985

Мартиню́к Дмитро́ Іва́нович (нар. 11 березня 1942, с. Іванківці Дунаєвецького району Хмельницької області — пом.27 жовтня 1996, м. Київ) — відомий український математик, доктор фізико-математичних наук (1982), професор (1983), лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1985), автор праць у галузі звичайних диференціальних рівнянь та диференціальних рівнянь із запізненням.

Біографія

[ред. | ред. код]

Дмитро Іванович Мартинюк народився 11 березня 1942(19420311) р. в селі Іванківці на Хмельниччині в селянській сім'ї. Батько, Іван Мартинюк, загинув на фронті у 1942 році, а виховання Дмитра лягло на плечі матері, Євдокії Мартинюк.

Навчався у Іванківській семирічній та в Горчичнянській середній школах, а згодом вступив до Кам'янець-Подільського державного педагогічного інституту. Ще на студентській лаві брав участь у науковому гуртку, став займатися науковою роботою. По закінченні інституту у віці 20 років був зарахований асистентом кафедри вищої математики фізико-математичного факультету. Був членом профбюро, входив до художньої ради фізико-математичного факультету та редколегії інститутської багатотиражки, багато уваги приділяв вихованню студентської молоді.

У 1965 році він вступив до аспірантури Інституту математики АН УРСР, і 1967 року під керівництвом Ю. О. Митропольського захистив кандидатську дисертацію почав «Периодические решения нелинейных систем дифференциальных уравнений с запаздывающим аргументом».

З вересня 1967 року Д. Мартинюк працював асистентом кафедри інтегральних та диференціальних рівнянь Київського державного університету, у 1968 році став старшим викладачем, а 1969 р. — доцентом кафедри. У 19791983 роках він виконував обов'язки заступника завідувача кафедри інтегральних та диференціальних рівнянь з наукової роботи.

У 1982 році Д. Мартинюк захистив докторську дисертацію «Периодические и квазипериодические решения дифференциально-разностных и разностных уравнений», і наступного року він став професором кафедри інтегральних та диференціальних рівнянь. Також він читав курси звичайних диференціальних рівнянь, інтегральних рівнянь, спеціальні курси з теорії диференціальних рівнянь із запізненням, різницевих рівнянь, у яких він використовував новітні здобутки математичної науки.

Протягом 19881995 рр. Д. І. Мартинюк очолював кафедру математичної фізики механіко-математичного факультету та читав лекції з курсів «Інтегральні рівняння та елементи функціонального аналізу», «Рівняння математичної фізики».

1995 р. він залишив посаду завідувача кафедри математичної фізики та повернувся на кафедру інтегральних та диференціальних рівнянь, де й працював до останнього дня свого життя — 27 жовтня 1996 року.

Науковий доробок

[ред. | ред. код]

Дмитро Іванович Мартинюк — представник наукової школи БоголюбоваМитропольського, що зробив значний внесок у розвиток і формування в Україні теорії диференціально-різницевих рівнянь, теорії різницевих рівнянь і теорії нелінійних коливань. Результати його робіт використовуються в теорії автоматизованого керування та в теорії коливань механічних систем.

Педагогічна й наукова діяльність Д. І. Мартинюка пройшла на механіко-математичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Під його керівництвом було захищено 10 кандидатських дисертацій.

Д. Мартинюк брав активну участь у роботі Вченої ради механіко-математичного факультету, спеціалізованих рад із присудження наукових ступенів у Київському університеті та Інституті математики НАН України.

Д. І. Мартинюк — автор 6 монографій та понад 90 наукових статей. Зокрема, монографія Д. Мартинюка «Периодические и квазипериодические колебания систем с запаздыванием» (у співавторстві з Ю. О. Митропольським) була першою книгою у вітчизняній та закордонний літературі, присвяченою систематичному викладу теорії багаточастотних коливань систем із запізненням [1] [Архівовано 29 вересня 2010 у Wayback Machine.], і була відзначена Державною премією УРСР в галузі науки і техніки.

Основні наукові праці

  • Ю. А. Митропольский, Д. И. Мартынюк. Лекции по теории колебаний систем с запаздыванием. — Киев: Ин-т математики АН УССР, 1969. — 309 с.
  • Д. И. Мартынюк. Лекции по теории устойчивости решений систем с последействием. — Киев: Ин-т математики АН УССР, 1971. — 177 с.
  • Д. И. Мартынюк. Лекции по качественной теории разностных уравнений. — Киев: Наукова думка, 1972. — 246 с.
  • Ю. А. Митропольский, Д. И. Мартынюк. Периодические и квазипериодические колебания систем с запаздыванием. — Киев: Вища школа, 1979. — 247 с.
  • Ю. А. Митропольский, А. М. Самойленко, Д. И. Мартынюк. Системы эволюционных уравнений с периодическими и условно периодическими коэффициентами. — Киев: Наукова думка, 1984. — 216 с.
  • Yu. A. Mitropolsky, A. M. Samoilenko, D. I. Martynyuk. Systems of evolution equations with periodic and quasiperiodic coefficients. — Dordrecht; Boston; London: Kluwer Acad. Publ., 1993. — 296 pp.

Пам'ять

[ред. | ред. код]

У травні 2002 р. Інститутом математики НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Кам'янець-Подільським державним педагогічним університетом було проведено міжнародну конференцію — П'яті Боголюбовські читання — присвячену 60-річчю від дня народження Д. І. Мартинюка.

68 червня 2012 року Інститутом математики НАН України та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка спільно з Кам'янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка було проведено міжнародну конференцію, присвячену 70-річчю від дня народження Д. І. Мартинюка.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж Математичний генеалогічний проєкт — 1997.

Посилання

[ред. | ред. код]