Медичні банки
Медичні банки |
---|
Медичні банки — невеликі грушоподібні скляні посудини, які використовують у медицині з метою викликати місцевий приплив крові (зазвичай при захворюванні органів грудної клітки)[1]. Сама процедура постановки банок асоціюється, насамперед, з народною медициною. Наукові докази користі банок відсутні[2], застосування цього методу може бути шкідливим для здоров'я[3]. Тим не менш, на початку XXI століття банки виявилися популярними серед провідних спортсменів у всьому світі[4].
Медична банка, завдяки створюваному в ній стану схожого до вакууму, присмоктується до шкіри та, як прийнято вважати, підсилює лімфо- і кровообіг в шкірі і більш глибоко розташованих тканинах і органах, що покращує живлення тканин, сприяючи, в свою чергу, більш швидкому лікуванню запалень. Також передбачається, що такий масаж підвищує тонус і еластичність м'язів і пружність шкіри, хоча немає жодних наукових досліджень, які підтверджують, що банки мають який-небудь ефект на здоров'я людини.[3]
Ефективність банок є недоведеною. Американське онкологічне товариство зазначає, що «наявні наукові дані не підтверджують, що використання банок має яку-або користь для здоров'я» і «застосування банок несе в собі певний ризик опіків»[5].
Методик застосування банок, відповідних критеріям науковості, не розроблено. Показання до постановки банок зазвичай визначає лікар, але поширене і «самолікування» банками. Можна виділити основні захворювання, при яких традиційно застосовуються медичні банки. Це запальні процеси в органах грудної клітки (пневмонія і т. ін.), міжреберні невралгії, радикуліти, гострі і хронічні міозити, фурункульоз. Протипоказаннями до постановки банок є: легенева кровотеча, туберкульоз легенів, злоякісні пухлини, захворювання і пошкодження шкіри, загальне виснаження, гарячка, збуджений стан хворого. Банки застосовують у спортивній медицині як лікувальний засіб для зменшення болю, що виникає за надмірного фізичного навантаження[6].
Банки ставляться на такі ділянки тіла, які відрізняються гарним м'язовим і підшкірно-жировим шаром (підключичні, підлопаткові, міжлопаткові області і т. д.).
Для проведення цієї процедури необхідно наступне обладнання:
- вазелін
- спирт етиловий 70° (можна використовувати одеколон «Тройной»);
- банки медичні;
- сірники;
- корнцанг або пінцет (металеві);
- вата;
- рушник.
Пацієнт лягає на живіт, повернувши голову в бік і обхопивши подушку обома руками. На його спину (або на інше потрібне місце) наноситься тонкий шар вазеліну. Робиться гніт (з вати і корнцанга). Гніт змочується спиртом, підпалюється і поміщається в банку на 0,5—1 с. Потім банка прикладається до шкіри (полум'я наповнює банку теплим газом, тиск якого знижується при охолодженні до кімнатної температури, і шкіра втягується в банку, отримуючи потім яскраво-червоне або багрове забарвлення). Пацієнт накривається ковдрою і лежить так 10-15 хвилин. Знімаються банки по черзі шляхом відхилення банки в бік і придавлюванням шкіри у краї банки пальцем. Після зняття всіх банок шкіра протирається ватою або марлевою серветкою.
Після проведення вакуумтерапії пацієнту необхідно полежати тепло вкритим протягом 20-30 хвилин.
На сьогоднішній день найбільш проста процедура проведення вакуумтерапії. Для її проведення необхідні тільки медичні вакуумні банки з балоном і деяка кількість нейтральних жирів, наприклад, вазелін. Подальше проведення процедури ідентичне проведенню вакуумтерапії скляними банками без використання вогню. Балон з ПВХ дозволяє регулювати внутрішній вакуум у банці, тим самим керуючи ступенем створення вакууму і знижуючи больові відчуття. Знімаються банки легким стисканням балона.
- ↑ Значение слова банки. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.
- ↑ Crislip, Mark. «Acupuncture Odds and Ends». Архів оригіналу за 17 серпня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.
- ↑ а б An Updated Review of the Efficacy of Cupping Therapy. Архів оригіналу за 15 листопада 2017. Процитовано 6 листопада 2017.
- ↑ Madison Park. Olympics in bright red spots: What is cupping? [Архівовано 10 серпня 2020 у Wayback Machine.]. // Си-Эн-Эн, 9 августа 2016 года.
- ↑ Cupping // American Cancer Society Complete Guide to Complementary and Alternative Cancer Therapies / Russell J; Rovere A. — 2nd. — American Cancer Society, 2009. — С. 189—191. — ISBN 9780944235713.
- ↑ Ailes, Emma (9 серпня 2016). Why are so many Olympians covered in large red circles? (англ.). BBC News. Архів оригіналу за 20 серпня 2020. Процитовано 10 серпня 2016.
- Ослопов В.Н., Богоявленская О.В. Общий уход за больными в терапевтической клинике. — М. : ГЭОТАР-Медиа, 2008. — 464 с.
- Улащик В.С. Банка медицинская // Физиотерапия. Универсальная медицинская энциклопедия. — Мн. : Книжный дом, 2008. — С. 77.
- Справочник медицинской сестры по уходу / Под ред. академика РАМН Н.Р. Палеева. — Изд. 2-е, испр. и доп. — М. : НИО «Квартет», «Крон-Пресс», 1994. — С. 13.
- Алексей Водовозов. Хорошо забыть бы старое // Троицкий вариант — Наука. — 2016. — Т. 211, Число 23 (08). — С. 7. Архівовано з джерела 13 липня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.