Нове покоління (релігійна організація)
Нове покоління | |
---|---|
Тип | релігійна організація |
Засновано | 1989 |
Галузь | religious congregations and associationsd |
Лідер | Олексій Лєдяєв |
Лідер в Україні | Андрій Тищенко (з 2023 незалежно від Лєдяєва) |
Вебсайт: ng.lv | |
«Нове покоління» — міжнародна релійна організація, заснована 1989 року в Латвії Олексієм Лєдяєвим[ru]. Незалежними оглядачами неодноразово характеризувалась як тоталітарна секта[1][2][3][4][5]. Декларує приналежність до харизматичного руху євро-американської традиції[6]. Налічує понад 450 церков[2].
Починаючи з травня 2023 року, український філіал організації діє незалежно від Лєдяєва через його конфлікт з лідером руху в Україні Андрієм Тищенком[2].
Першою та найбільш впливовою місіонерською організацією, яка вплинула на формування перших церков «Нового покоління», а згодом і на українських послідовників, була шведська харизматична організація «Слово життя», яку очолював Ульф Екман[7][8].
У вересні 1988 року, на хвилі святкування 1000-ліття хрещення Русі та «горбачовської перебудови», яка дещо послабила тиск на релігійні організації в СРСР, відбулося перше спільне богослужіння харизматичних та п'ятидесятницьких громад поза церковним приміщенням у Палаці спорту[ru] міста Рига. Його проводив пастор великої харизматичної церкви Gospel Forum зі Штутгарта (Німеччина) Пітер Венс та Олексій Лєдяєв. Таке ж масове відкрите харизматичне служіння п'ятидесятників у грудні того ж року відбулося у БК «Шинник» міста Дніпропетровськ, яке проводив пастор Рудик Шепік (Німеччина) з групою прославлення Олексія Лєдяєва[9].
Зміни у соціальному середовищі внаслідок перебудови сприяли поширенню харизматизму. Починаючи з 1989 року, ця діяльність пов'язана з Олексієм Лєдяєвим, лідером руху «Нове покоління», який тоді з семінарами під назвою «Обрізання» проїхав по низці місць України.
За словами Лєдяєва, він першим у релігійних колах публічно озвучив думку про те, що «християнство покликано сприяти соціальній трансформації суспільства у таких площинах, як політика, культура та професійна діяльність». За таку відкриту позицію єпископат п'ятидесятницького братства проголосив та, за ініціативою В. Боєчка[10], зняв з Олексія Лєдяєва повноваження пастора. У відповідь на це у 1989 році в м. Рига (Латвійська РСР) виникла харизматична церква «Нове покоління» з «відокремленим» богослов'ям, де пастором став Олексій Лєдяєв. Листопад 1989 року вважається датою народження міжнародного руху «Нове покоління»[11].
За системою управління є переважно єпископальною, а за формою організації управління — складною ієрархічною[12].
«Нове покоління» в Україні відносить себе до протестантизму і відображає християнську віру на основі Біблії. Учення базується на головних християнських принципах, таких як віра в Ісуса Христа як Спасителя та Бога, освячення Духом Святим, та інші аспекти християнської доктрини[13]. Підґрунтям руху в Україні були п'ятидесятництво та баптизм[6].
Оорганізація була фіційно зареєстрована як релігійна громада «Нове покоління» у 2002 році, за рішенням вірян харизматичної церкви «Світ миру». Згодом, у 2006 році, було створено Духовне Управління християн віри євангельської Української Християнської Церкви «Нове покоління»[14].
Об'єднання церков «Нове покоління» очолює Андрій Георгійович Тищенко. Він був обраний головою об'єднань церков «Нове покоління» в Україні.[15]
З метою навчання та підготовки духовних лідерів, у 2018 році, релігійна громада «Нове покоління» уклала договір на надання освітніх послуг із Євангельською Теологічною Семінарією (з 2020 — Євангельський теологічний університет) м. Київ, що належить до Міжнародної асоціації Християн віри євангельської. На базі церкви «Нове покоління» у місті Першотравенськ почався навчальний процес за допомогою викладачів цієї семінарії.
З 2 травня 2023 року об'єднання церков «Нове покоління» під керівництвом Андрія Тищенка не підпорядковані Олексію Лєдяєву[16].
«Нове покоління» в Україні веде соціальну роботу, зокрема через реабілітаційні центри, що функціонують на її базі. Ці центри надають допомогу людям, що потребують реабілітації та підтримки у подоланні залежностей, психологічних труднощів та інших проблем[джерело?].
У 1994 році на базі церкви м. Першотравенськ почав роботу Міжнародний біблійний коледж «Нове покоління», який наразі[коли?] зареєстрований як релігійна організація, а не навчальний заклад[джерело?].
Керівники деяких реабілітаційних центрів, що діють на базі церкви «Нове покоління», були притягнуті до відповідальності у зв'язку з порушеннями в управлінні цими центрами. Серед порушень десятки випадків утримання людей проти їх волі, торгівля людьми та насильницькі дії[17].
Каналом «Суспільне Новини» було оприлюднено документальний фільм «Бити. Молитися. Тримати» про реабілітаційні центри церкви «Нового покоління» де висвітлювалися ці правопорушення[18].
В Росії «Нове покоління» має статус небажаної організації через «загрозу основам конституційного ладу і безпеки Російської Федерації»[19].
- ↑ Церква і деструктивний культ (секта): в чому полягають відмінності. Центр економіко-правових досліджень. 2 жовтня 2018. Процитовано 7 серпня 2024.
- ↑ а б в Банда Нового покоління: вбивства, катування та шахрайство з пожертвами під дахом секти. Інформатор UA. 2 серпня 2024. Процитовано 7 серпня 2024.
- ↑ Бурлакова, Валерія (11 червня 2013). Друге пришестя. В Україні відроджується Біле братство та інші небезпечні секти. tyzhden.ua. Український тиждень. Архів оригіналу за 7 серпня 2024.
- ↑ Дворкін, Олександр Леонідович. Сектоведение - Глава 16. "Движение веры" - Неопятидесятники [Сектознавство - Розділ 16 - Неоп'ятидесятники]. pravbeseda.ru (рос.). Архів оригіналу за 11 серпня 2006. Процитовано 8 серпня 2024.
- ↑ «Лидер тоталитарной секты ратует на Украине за новый мировой порядок» (рос.). 10 березня 2005. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 15 серпня 2022.
- ↑ а б Филипович, Л. О. Нові релігійні течії в дослідженнях українських вчених. / Людмила Олександрівна Филипович. — Київ: Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України. 2006. — С.190−191.
- ↑ Экман, У. Апостол. / Ульф Экман. — Библейский Центр «Слово Жизни», 1998. — 168 с.
- ↑ Титаренко, В. В. Тенденції модернізації в сучасному харизматизмі: інтеграція в політику і бізнес. Новітні релігійні рухи в Європі та Україні. — Матеріали круглого столу. — К., 2006. — С.70-77.
- ↑ Тищенко, Андрій (2020). ОСОБЛИВОСТІ СТАНОВЛЕННЯ Й ІНСТИТУАЛІЗАЦІЇ ХАРИЗМАТИЧНИХ ЦЕРКОВ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ (на прикладі Міжнародного християнського руху «Нове покоління»). Київ: УДК 2-7:279.127(477). с. 207.
- ↑ Мурзич, Павло (2005). "Новое поколение": история, вероучение, религиозная практика. azbyka.ru (рос.). Московська духовна семінарія. Процитовано 8 серпня 2024.
- ↑ Лєдяєв, О. Откровенный разговор. — Рига, 2006. — 162 с.
- ↑ Anderson, A. An Introduction to Pentecostalism: Global Charismatic Christianity: Introduction to Religion / A. Anderson. Cambridge: Cambridge Univ. Press, 2004. — 316 p.
- ↑ Символ веры [Символ віри] (рос.). Нове покоління. 1 вересня 2021. Архів оригіналу за 25 травня 2023. Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ Релігійна організація "ДУХОВНЕ УПРАВЛІННЯ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН УКРАЇНСЬКОЇ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЦЕРКВИ "НОВЕ ПОКОЛІННЯ". opendatabot.ua. Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ Тищенко Андрій Георгійович. irbis-nbuv.gov.ua. Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ Ледяев заявил о выводе украинского епископата из состава международного Движения «Нового Поколения» (рос.). 3 травня 2023. Процитовано 25 травня 2023.
- ↑ Лихогляд, Катерина (29 грудня 2021). Поки Бог не бачить: що відбувається в релігійних центрах, які стихійно працюють по всій країні.
- ↑ Суспільне Новини (15 вересня 2021), Бити. Молитися. Тримати – наркозалежність і реабілітація в Україні | Розслідування Суспільного, процитовано 7 серпня 2024
- ↑ У Росії визнали «небажаними» дві релігійні організації з України. www.ukrinform.ua. Процитовано 19 квітня 2023.