Штутгарт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Розташування
Герб Міста Розташування Міста
Основні дані
Дата заснування:
Площа: 207.36 км²
Населення: 604 297[1]
Щільність населення: 2925 осіб/км²
Висота: 245 м над рівнем моря
Поштові індекси: 70001 — 70619
Тел. код: 0711
Географічні
координати:
48° 47′ пн. шир.
09° 11′ сх. довг.
Поділ міста: 23 районів
Адреса
міської влади

Марктпляц 1,

70173 Штуттгарт

Веб-сторінка: stuttgart.de
E-Mail: [mailto: post@stuttgart.de post@stuttgart.de]
Політика
Мер: Вольфґанґ Шустер

Шту́тгарт (нім. Stuttgart, від нім. Stute — кобила та Garten — садок, парк) — місто у Німеччині, столиця землі Баден-Вюртемберг. За кількістю населення шосте місто країни.

У місті розміщено численні державні установи, наприклад: парламент (Landtag) та уряд землі (Landesregierung), головне митне управління (Hauptzollamt (HZA) Stuttgart).

Найближчі великі міста: Франкфурт-на-Майні (204 км у північному напрямку) та Мюнхен (220 км у південно-східному напрямку).

Назва і герб[ред.ред. код]

Перший герб міста, датований 1286

На нинішньому гербі Штутгарта зображено чорного коня який стає на задні ноги на жовтому фоні. Вперше в своєму нинішньому форматі герб був використаний в 1938 році; до цього було досить багато варіантів дизайну, часто було зображення з двома кіньми. На логотипі автомобільної компанії Порше зображено модифіковані версію герба Штутгарта. В давньонімецькій мові місто називалось 'stuotengarten', де 'stuoten' — кобила, споріднене зі староанглійським. А 'garten' давньонімецькою — місце первісного поселення.

Географія[ред.ред. код]

Положення[ред.ред. код]

Штутгарт лежить в годині їзди від Шварцвальда і такій же відстані від гірського масиву Швабська Юра. Розташований посередині землі Баден-Вюртемберг. Центр міста знаходиться в пишній долині, між виноградниками і лісом, але не на березі річки Неккар. Таким чином, місто часто називають лежачи між лісом і виноградниками (нім. Zwischen Wald und Reben)

Головна частина міста розпласталась посеред схилів та виноградників у так званому «штутгартському котлі» — долині прорізаної струмком Незенбах, котрий впадає у ріку Некар (притока Райну).

Північна частина міста простяглась до підвищень басейну Некара, західна — до Ґлемського лісу та Ґойських підвищень, на сході місто сягнуло до початків Шурвальдського хребта а на півдні до Фільдерської рівнини та початків Шенбузького лісу. Крізь східні частини міста протікає ріка Некар.


Панорама Штутгарта - вид з південого-сходу. З долини Неккар зліва до центру міста та Південний і Західний Штутгарт справа.
Панорама Штутгарта - вид з південого-сходу. З долини Неккар зліва до центру міста та Південний і Західний Штутгарт справа.

Штутгарт займає площу в 207 км2 (80 квадратних миль). Висота коливається від 207 м (679 футів) над рівнем моря на березі річки Неккар до 549 м (1801 футів) на пагорбі Bernhartshöhe. В результаті такого розташування існує більше 400 сходових прольотів по всьому місту (так звані «Stäffele» на місцевому діалекті), що еквівалентно приблизно 20 км (12 миль).

Нічний Штутгарт
Нічний Штутгарт

Райони міста[ред.ред. код]

У цілому, місто Штутгарт поділяється на 23 міських округи, 5 внутрішніх районів і 18 периферійних районів.

Внутрішні райони: Центральний Штутгарт (нім. Stuttgart-Mitte), Північний Штутгарт (нім. Stuttgart-Nord), Східний Штутгарт (нім. Stuttgart-Ost), Піденний Штутгарт (нім. Stuttgart-Süd) і Західний Штутгарт (нім. Stuttgart-West).

Клімат[ред.ред. код]

м. Штуттгарт

Діаграма кліматичних умов

Клімат Штутгарта — континентальний. У літні місяці, гірські масиви Шварцвальд і Швабський Альб захищають місто від серйозної негоди, однак в цей час року в місті трапляються і грози. Взимку випадає сніг, який лежить тільки кілька днів. У центрі міста, іменованому місцевими жителями як «Kessel» (нім. Котел), влітку завжди спекотніше і взимку снігу менше, ніж у передмісті.

Зима в Штутгарті триває з грудня по березень. Найхолодніший місяць — січень, з середньою температурою близько 0 ° C. Сніг не випадає більше ніж на кілька днів, хоча, згідно метеорологічними даними 2004 року в цей же період, сніг пролежав кілька тижнів. Літо тепле, з середньою температурою близько 19 ° C в найспекотніших місяцях літа — липні і серпні. Літо зазвичай триває з травня до вересня.

Історія[ред.ред. код]

До 19-го століття[ред.ред. код]

Старий Замок, який датується 950 роком

Перші відомості про Штутгарт датуються кінцем 1-го століття нашої ери зі створенням римського форту в сучасному районі Каннстатт на березі річки Неккар. На початку 3-го століття римляни були витіснені Алеманами назад повз Рейн і Дунай. Хоча нічого не відомо про Каннстатт в період нашестя варварів вважається, що область залишається населеною, як це згадується в абатських архівах Санкт-Галлен, починаючи з 700 р. н. е.

Сам Штутгарт, ймовірно, заснований близько 950 р. н.е., незадовго до битви при річці Лех за участі герцога Дюка Людольфа зі Швабії, одного із синів імператора Священної Римської імперії Отто I Великий. Місто було використане для розведення кавалерійських коней в родючих луках в самому центрі сучасного міста, хоча недавні археологічні розкопки показують, що ця область була у власності Меровінгівських фермерів.

Близько 1300, Штутгарт став резиденцією графів Вюртемберг, які зробили його столицею своєї території (Territorialstaat). Штутгарт був зведений у статус міста в 1321 році, коли він став офіційною королівською резиденцією. Територія навколо Штутгарта була відома як графство Вюртемберг, в 1495 році, Штутгарт став столицею князівства.

Назва Вюртемберг походить від крутого пагорба в Штутгарті, раніше відомий як Wirtemberg.

У 18 столітті, Штутгарт тимчасово здав свій статус.

19-початок 20 століття[ред.ред. код]

Палац Вільгельма, який датується 1840 роком

Розвиток Штутгарта в 19 столітті як міста був недостатній через його розташування. Все змінилося з відкриттям центрального залізничного вокзалу в 1846 році, місто піддалося економічному відродженню. Населення в той час було близько 50 тисяч.

До 1871 Штутгарт населяло 91000 жителів, аж до того часу, коли Готліб Даймлер винайшов автомобіль в маленькій майстерні в Каннстатті. Тоді населення стрімко зросло до 176 000.

У 1920 Штутгарт став резиденцією Національного уряду Німеччини.

Друга світова війна[ред.ред. код]

Під час нацистського режиму, Штутгарт почав депортацію своїх єврейських жителів. Перші депортаційні потяги були організовані 1 грудня 1941, щоб відправити євреїв до Риги. У період нацистського правління, Штутгарт отримав «почесне звання» Stadt dеr Auslandsdeutschen (Місто німців, що живуть за межами рейху).

Під час Другої світової війни, центр Штутгарта був майже повністю зруйнований повітряними нальотами Союзників. Найбільш руйнівні бомбардування відбулися в 1944 році, вони здійснювалися англійськими та американськими бомбардувальниками. Найважчий рейд відбувся 12 вересня 1944 року, коли авіація Союзників бомбила стару частину Штутгарта, зкинувши більше 184000 бомб, в тому числі 75 блокбастерів. Як наслідок - більше 1000 людей загинуло в результаті "вогняної бурі". Загалом, Штутгарт був підданий 53 бомбардуванням, в результаті чого було зруйновано 68% всіх будівель та загинуло 4477 мешканців.

Період після війни[ред.ред. код]

Новий палац пошкоджений під час війни і відновлений у 1956 році

Рання концепція плану Маршалла, спрямована на підтримку економічного / політичного відновлення всій Європі був представлений в ході промови, виголошеної державним секретарем США Джеймсом Ф. Бирнсом в Штутгарті в Opera House. Його промова безпосередньо призвела до об'єднання британських і американських окупаційних зон. Коли Федеративна Республіка Німеччина була заснована 23 травня 1949 року, Штутгарт, як і Франкфурт, був серйозним суперником, щоб стати федеральною столицею, але врешті-решт це вдалося Бонну.

== Культура та визначні місця ==<--> === Театри ===<--> === Музеї ===<--> === Архітектурні пам'ятки ===<--> === Парки та водоймища ===<--> == Спортивні та інші заходи ==<-->

== Економіка та інфраструктура ==<--> === Транспорт ===<-->

Освіта[ред.ред. код]

Штутгарт і його околиці — домівка для деяких значних фігур німецької літератури, найбільш відомими з яких є Георг Вільгельм Фрідріх Гегель, Шиллер і Фрідріх Гельдерлін.

  • Університет Хоенхайм — найстаріший університет Штутгарта. Більша частина університету розташована в будівлі палацу Хоенхайм. Спеціалізація університету — аграрний, біологічний і економічний напрямки. Заснований в 1818.
  • Медіа університет Штутґарту — заснований в 2001 році як університет прикладних наук, злиття колишнього коледжу Видавництва і типографії та коледжу бібліотечної справи, розташований в Vaihingen.

Спорт[ред.ред. код]

Домашній стадіон ФК Штутгарт

Як і в інших містах Німеччини, футбол є найпопулярнішим видом спорту в Штутгарті. ФК Штутгарт — найвідоміший і найпопулярніший місцевий клуб. Команда була заснована в 1893 році і виграв п'ять німецьких титулів з 1950 року. Менш відомий клуб — Штутгартер Кікерс (нім. Sportverein Stuttgarter Kickers e.V.) — спортивне товариство з району Дегерлох. Наразі виступають в третьому дивізіоні. Свої виступи проводять на маленькому стадіоні Gazi, що знаходиться в Дагерлоху поруч з телевежею. Також в місті базується гандбольна команда, що виступала в національній лізі з 2001 по 2006 роки. HTC Stuttgarter Kickers — однин з найуспішніших хокейних клубів в Німеччині, вигравши чемпіонат Німеччини в 2005 і титул чемпіона Європи в 2006 році.

Міста-побратими[ред.ред. код]

Міста з якими встановлені дружні відносини

Див. також[ред.ред. код]

Німеччина Це незавершена стаття з географії Німеччини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Примітки[ред.ред. код]