Корпусний комісар: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Добавлені знаки розрізнення (опис та світлину) військових комісарів флоту
м Виправлено помилку
Рядок 2: Рядок 2:
'''Корпусни́й коміса́р''' — [[військове звання]] вищого військово-політичного складу збройних сил [[Радянський Союз|Радянського Союзу]] з [[1935]] до [[1942]]. Вище за рангом ніж [[дивізійний комісар]], але нижче за [[армійський комісар 2-го рангу]]. Дорівнювало військовому званню '''[[комкор]]'''.
'''Корпусни́й коміса́р''' — [[військове звання]] вищого військово-політичного складу збройних сил [[Радянський Союз|Радянського Союзу]] з [[1935]] до [[1942]]. Вище за рангом ніж [[дивізійний комісар]], але нижче за [[армійський комісар 2-го рангу]]. Дорівнювало військовому званню '''[[комкор]]'''.


Військовому званню корпусного комісара відповідав ряд інших військових звань  — [[флагман 1-го рангу]], ''''' інженер-флагман 1-го рангу ''''', '''''армінженер''''', '''''корінтендат''''', '''''корвоєнюріст''''', '''''корврач''''', '''''корветврач'''''. Званню корпусного комісара, також відповідало спеціальне звання [[Комісар державної безпеки 3-го рангу|комісара держбезпеки 3-го рангу]].
Військовому званню корпусного комісара відповідав ряд інших військових звань  — [[флагман 1-го рангу]], ''''' інженер-флагман 1-го рангу ''''', '''''корінженер''''', '''''корінтендат''''', '''''корвоєнюріст''''', '''''корврач''''', '''''корветврач'''''. Званню корпусного комісара, також відповідало спеціальне звання [[Комісар державної безпеки 3-го рангу|комісара держбезпеки 3-го рангу]].


== Історія ==
== Історія ==

Версія за 18:35, 3 лютого 2016

Знаки розрізнення дивізійного комісара (1935-1942)

Корпусни́й коміса́р — військове звання вищого військово-політичного складу збройних сил Радянського Союзу з 1935 до 1942. Вище за рангом ніж дивізійний комісар, але нижче за армійський комісар 2-го рангу. Дорівнювало військовому званню комкор.

Військовому званню корпусного комісара відповідав ряд інших військових звань  — флагман 1-го рангу, інженер-флагман 1-го рангу , корінженер, корінтендат, корвоєнюріст, корврач, корветврач. Званню корпусного комісара, також відповідало спеціальне звання комісара держбезпеки 3-го рангу.

Історія

У 1935 році з введенням персональних звань вищого командного складу були введені також спеціальні звання для політробітників: «молодший політрук», «політрук» і «старший політрук», що відповідали загальним військовим званням «лейтенант», «старший лейтенант» і «капітан». Старші політробітники мали спеціальні звання із словом «комісар»: «батальйонний комісар» (майор), «полковий комісар» (полковник), «дивізійний комісар» (комдив) тощо (у дужках надані відповідні загальні військові звання).

Рішенням ДКО від 9 жовтня 1942 року в армії і на флоті була ліквідована система військових комісарів, і всім їм надаються командні звання. Причому звання надавалися на ступінь нижче. Так наприклад, якщо раніше молодший політрук дорівнював лейтенантові, то нове звання йому надавалося - молодший лейтенант. Різко було скорочено число політичних посад. Частина вчорашніх політруків і комісарів призначалися заступниками командирів по політчастині (від роти і вище), частина була переведена на командні посади. Якщо раніше політрук або комісар користувалися рівною з командиром владою в підрозділі, частині, то тепер вони стали заступниками командирів.

Знаки розрiзнення

Знаки розрізнення корпусного комісара (1935-1942).

Для звання корпусний комісар був встановлений знак розрізнення в три ромба в петлиці, як у комкора, відрізняючись тільки окантовкою петлиць. Замість командирської золотистої окантовки була чорна, як у решти політпрацівників, а також у молодшого комскладу і червоноармійців.

Військовослужбовці вищого політичного складу мали на обох рукавах вище за обшлаг або манжету однакові для всіх звань червоні суконні зірки діаметром 55 мм. Зірки по краю обшивалися червоною шовковою ниткою, а в центрі мали вишиті золотистою ниткою серп і молот.

Військові комісари, які проходили службу на флоті, носили форму військово-морських сил (РСЧФ). Знаки розрізнення розташовувалися на рукавах у вигляді смуг із золотої стрiчки на рукаві, як і у вищого командного складу флоту. Відмінність була в тому, що просвіти між смугами були червоного кольору (у командного складу колір мундира), а так само в тому, що розташовувалася на рукаві зірка була червоною і облямована золотим шиттям (у командного складу повністю золота).

У корпусного комісара знаки розрізнення аналогічні флагману 1-го рангу, три смуги на рукаві (одна широка, вище якиї дві вузьких).

Молодше звання
Дивізійний комісар

ГПУ РСЧА СРСР

Корпусний комісар
Старше звання
Армійський комісар 2-го рангу


Див. також

Джерела