Підрозділ (військова справа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Підрозділ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Екіпаж 11-го БТрО

Підро́зділ — у військовій справі — військова одиниця постійної організації, головним чином однорідного складу в кожному роді військ та у спеціальних військах, що організаційно входить до складу більшого підрозділу або військової частини.

Походження

[ред. | ред. код]

Наприклад: відділення (обслуга, екіпаж) структурно входить до складу взводу, взвод — до роти (батареї), роти (батареї) об'єднуються в батальйони (дивізіони), а останні — в полки (частини).[джерело?]

За своєю організацією, озброєнням та оснащенню військовою технікою підрозділи здатні самостійно або в складі частини виконувати певні бойові і навчальні завдання.

Слово «підрозділ» походить від поняття ділення, ділити. Тобто частина поділяється на підрозділи. Перші підрозділи з'явилися на полях бойовищ з появою перших армій стародавнього світу. Наприклад, армія Давнього Риму мала такі підрозділи: десятки — (лат. contunerbia, в буквальному значенні — ті, що мешкають в одному наметі), центурії, маніпули та когорти.

Сучасні підрозділи не мають таких військових атрибутів та розрізнень: Бойового Прапора, гербової печатки, таємної частини або відділу (відділення), фінансово-бухгалтерського обліку, діловодства тощо. Як правило, підрозділи не мають власного військового містечка, а розташовуються у військовому містечку у складі військової частини.

Сучасний розподіл

[ред. | ред. код]
  • Підрозділом в Сухопутних військах прийнято вважати структурну одиницю до батальйону включно. При цьому окремий батальйон і полк іменуються частина.
  • Наведені вище розбіжності між поняттям підрозділ та військова частина є в певною мірою відносні. Так, за часів незалежності України більшість військових частин здали радянські бойові прапори (один з основних атрибутів частини) на зберігання, а українських не отримали. З іншого боку, наприклад, бомбардувальний авіаційний полк і бригада матеріального забезпечення можуть обслуговуватися єдиною фінансовою частиною, мати повністю спільний тил (речове, продовольче забезпечення, службу ПММ, тощо), розквартировуватися у єдиному військовому містечку, при цьому лишаючись окремими частинами кожна із своїм командуванням, що не підпорядковуються безпосередньо одне одному[1].
  • Враховуючи наведене вище, доцільним буде вважати частиною формування, яке має окрему власну печатку, на якій зазначено умовне найменування військової частини та індивідуальний податковий номер.

Приклад підрозділів

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. У цьому випадку начальником гарнізону призначається старший військового містечка. Як правило, це командир найбільш чисельної частини чи, наприклад, першого за номером полку, якщо таких полків у містечку розквартировано кілька.

Посилання

[ред. | ред. код]