Комдив

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Комди́в — військове звання вищого офіцерського складу в армії Радянського Союзу з 1935 до 1940. Вище за рангом ніж комбриг, але нижче ніж комкор.

Скорочення від «командир дивізії». Використовувалося з 1919 в РСЧА.

Історія[ред.ред. код]

Нарукавний знак розрізнення комдива з 31 січня 1922 р.
І.Т. Єрьоменко у званні комдива авіації. 1940 рік
Петлиця на шинель комдива з 1935 р.
Нарукавна нашивка комдива

Зі створенням Червоної Армії для визначення приналежності до її складу в 1918 на комірах шинелей, гімнастерок нашивалися петлиці кольором по роду військ. Вперше знаки розрізнення військовослужбовців в РСЧА введені в січні 1919 у вигляді нарукавних знаків з яскраво-червоного сукна, які нашивалися на лівий рукав гімнастерки і шинелі над обшлагом.

Нашивки складалися з п'ятикутної зірки червоного кольору, під якою розміщувалися знаки розрізнення військовослужбовців.

Відмінність між категоріями командного складу визначалася кількістю нашивок і їх шириною. З введенням в січні 1922 для особового складу РСЧА нової єдиної форми одягу знаки розрізнення військовослужбовців стали розміщуватися на спеціальному клапані, який нашивався на лівий рукав шинелі і гімнастерки по середині рукава з сукна кольором по роду військ з яскраво-червоним кантом.

У грудні 1935 у зв'язку з введенням персональних військових звань знаки розрізнення військовослужбовців встановлені відповідно присвоєному званню. Знаки розрізнення військовослужбовців командного складу розміщувалися на петлицях і на рукавах вище за обшлагів.

Знаками розрізнення комдива були два ромби заввишки 1,7 і шириною 0,8 см з міді, покритою темно-червоною емаллю, на петлицях, обшитих золотистим галуном і що мають колір, відповідний роду військ. На обидва рукави вище за обшлаг нашивалися два широкі золотисті шеврони.

Звання комдива відповідало в ГУДБ НКВС СРСР званню старшого майора держбезпеки.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]