Шасі
Шасі (US [ˈtʃæsi], [1] UK [ˈʃæsi];[2] множина шасі [-iz] від французького châssis[ʃɑsi]) — є несучим каркасом штучного об’єкта, який структурно підтримує об’єкт у його конструкції та функціонуванні. Прикладом шасі є рама транспортного засобу, нижня частина автомобіля, на якій встановлено кузов; якщо ходова частина, така як колеса та трансмісія, а іноді навіть сидіння водія, включено, то вузол описується як рухоме шасі.
У випадку транспортних засобів термін рухоме шасі означає раму плюс «ходову частину», як-от двигун, трансмісія, карданний вал, диференціал і підвіска. Опис «рухомого шасі» виник під час складального виробництва, коли інтегроване шасі «котилося на власних шинах» безпосередньо перед тим, як кузови вантажівок були прикріплені до рам біля кінця лінії[3]. Нижня частина кузова (іноді її називають «кузовом»), яка зазвичай не є необхідною для забезпечення цілісності конструкції, побудована на шасі для завершення автомобіля.
Для комерційних транспортних засобів рухоме шасі складається з вузла всіх основних частин вантажівки без кузова, щоб бути готовим до експлуатації в дорозі[4]. Шасі легкового автомобіля буде відрізнятися від шасі для комерційного транспорту через більші навантаження та постійну роботу[5]. Виробники комерційних транспортних засобів продають версії «лише шасі», «капот і шасі», а також версії «шасі з кабіною», які можна оснастити спеціальними кузовами. До них відносяться будинки на колесах, пожежні машини, машини швидкої допомоги, фургони тощо.
В електронному пристрої (наприклад, комп’ютері) шасі складається з рами або іншої внутрішньої опорної конструкції, на якій монтуються друковані плати та інша електроніка[6].
У деяких конструкціях, таких як старіші набори ENIAC, шасі встановлено всередині важкої, жорсткої шафи, тоді як в інших конструкціях, таких як сучасні комп’ютерні корпуси, легкі кришки або панелі прикріплені до шасі.
У вогнепальній зброї шасі — це опорна рама для довгої зброї, наприклад гвинтівок, замість традиційного дерев’яного ложа з метою кращої точності зброї. Шасі зазвичай виготовляється з твердого металевого матеріалу, такого як алюмінієвий сплав (і рідше з нержавіючої сталі, титанового сплаву або нещодавно магнієвого сплаву), оскільки метали мають вищу жорсткість і міцність на стиск порівняно з деревиною чи синтетичним полімером, які зазвичай використовуються у звичайних гвинтівках.
- ↑ The American Heritage Dictionary entry: chassis. Houghton Mifflin Harcourt Publishing. Процитовано 21 травня 2017.
- ↑ Chassis definition and meaning. Collins English Dictionary. Процитовано 21 травня 2017.
- ↑ Klier, Thomas H.; Rubenstein, James M. (2008). Who Really Made Your Car?: Restructuring and Geographic Change in the Auto Industry. W.E. Upjohn Institute. с. 273. ISBN 9780880993333. Процитовано 7 квітня 2023.
- ↑ Association of Licensed Automobile Manufacturers (U.S.) (1922). Official Handbook of Automobiles. National Automobile Association. с. 180. OCLC 6360726. Процитовано 10 вересня 2010.
- ↑ Sturmey, Henry (2 квітня 1908). The Use of Unsuitable Vehicles. Commercial Motor. Т. 7, № 160. с. 146—147. Процитовано 10 вересня 2010.
- ↑ Khandpur, Raghbir Singh (2006). Troubleshooting Electronic Equipment. McGraw-Hill Professional. с. 45. ISBN 9780071477314. Процитовано 10 вересня 2010.