Інститут дослідження Сонячної системи Макса Планка: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вилучено вміст Додано вміст
Створено шляхом перекладу сторінки «Max Planck Institute for Solar System Research»
(Немає відмінностей)

Версія за 19:39, 17 грудня 2023

Max Planck Institute for Solar System Research
Абревіатура MPS
Тип Research Institute
Засновано 1934 (founded as the Luftwaffe test grounds in Rechlin/Mecklenburg) / July 1, 2004 (renamed to the Max Planck Institute for Solar System Research)
Сфера астрономія
Країна  Німеччина
Штаб-квартира Геттінген (51°38′52″ пн. ш. 10°07′03″ сх. д. / 51.64780000002777172° пн. ш. 10.11750000002777838° сх. д. / 51.64780000002777172; 10.11750000002777838)
Розташування Göttingen, Germany
51°33′37″ пн. ш. 9°56′54″ сх. д. / 51.56027800002777184° пн. ш. 9.94861100002777832° сх. д. / 51.56027800002777184; 9.94861100002777832Координати: 51°33′37″ пн. ш. 9°56′54″ сх. д. / 51.56027800002777184° пн. ш. 9.94861100002777832° сх. д. / 51.56027800002777184; 9.94861100002777832
Членство Informationsdienst Wissenschaftd[1]
Managing Director Prof. Dr. Laurent Gizon
Штат працівників 320
Материнська
організація
Max Planck Society
Дочірня(і)
організація(ї)
Max Planck Institute for Solar System Research / Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung
Вебсайт: www.mps.mpg.de

Мапа

CMNS: Інститут дослідження Сонячної системи Макса Планка у Вікісховищі

Інститут дослідження Сонячної системи Макса Планка (нім. Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung, скорочено MPS) — науковий інститут в Німеччині, основною тематикою якого є дослідження Сонячної системи. з астрономії та астрофізики. Розташований у Геттінгені, куди він переїхав у лютому 2014 року з сусіднього села Ліндау[2]. Належить до Товариства імені Макса Планка.

Нова будівля інституту в Геттінгені, побудована в 2013 році та заселена в 2014 році

Дослідження

Інститут складається з трьох відділів: Сонця та геліосфери[3], планет і комет[4] та внутрішньої будови Сонця і зір[5]. Крім того, з 2002 року в інституті працює Міжнародна дослідницька школа Макса Планка (International Max Planck Research School, IMPRS). Предметом дослідження інституту є об'єкти Сонячної системи. Основна область дослідження стосується Сонця, його атмосфери, міжпланетного середовища під впливом сонячного вітру, а також впливу сонячних частинок і радіації на планети. Другий напрямок дослідження включає внутрішню частину, поверхню, атмосферу, іоносферу та магнітосферу планет та їхніх супутників, а також комет і астероїдів. Ще однією важливою частиною діяльності інституту є розробка та конструювання приладів для космічних місій. Аналіз та інтерпретація отриманих наборів даних супроводжується інтенсивною теоретичною роботою, а створені фізичні моделі перевіряються та вдосконалюються за допомогою комп’ютерного моделювання.

Сонце і геліосфера

Дослідники з Інституту Макса Планка вивчають повний спектр динамічних процесів, що відбуваються на Сонці – від внутрішньої частини до зовнішньої геліосфери. В основі цих досліджень лежить магнітне поле, яке утворюється газовими потоками всередині Сонця і відіграє ключову роль у всіх динамічних процесах на Сонці. Шукаються відповіді на питання: Чому магнітне поле змінюється з одинадцятирічним циклом? Як магнітне поле створює різні структури на Сонці? Як корона нагрівається до температури в кілька мільйонів градусів? Розроблені інститутом прилади на борту космічних кораблів SOHO та Улісс дали принципово нові знання: вимірювання ультрафіолетового спектрометра SUMER на борту SOHO зіграли вирішальну роль у визнанні значення магнітного поля, а Улісс вперше виміряв тривимірну структуру сонячного вітру[6]. Ще однією важливою темою досліджень відділу Сонця і геліосфери є вплив на Землю змінної активності Сонця. Вчені інтенсивно працюють над проєктом STEREO, у якому два ідентичних космічних корабля відстежують розповсюдження збурень від Сонця до Землі з різних точок спостереження, що дозволяє передбачати потенційно небезпечні події. Фізичні процеси, пов’язані з виникненням і розвитком магнітних полів на Сонці, відбуваються в дуже малих ділянках простору і тому вимагають вимірювань з дуже високою роздільною здатністю. Телескоп Sunrise на повітряній кулі, побудований під керівництвом Інституту Макса Планка та запущений у червні 2009 року, зміг розгледіти структури на поверхні Сонця розміром до 100 км. А місія Solar Orbiter, наблизившись до Сонця, досліджує магнітне поле та його вплив на різні шари сонячної атмосфери.

Планети і комети

Інститут розробляє наукові прилади, які літають з космічними кораблями на інші планети. Високоспеціалізовані камери досліджували супутник Сатурна Титан, аналізували поверхню Марса та досліджували хмари та вітри Венери. Мікрохвильові прилади визначають склад атмосфери, а інфрачервоні спектрометри досліджують геологічну структуру поверхні. Новий лазерний висотомір на борту BepiColumbo призначений для дослідження топографії Меркурія з точністю до метра. Інші прилади інституту ідентифікують атоми, електрони та пил, які рухаються навколо планет і впливають на їхні супутники.

Особливий інтерес становить вплив сонячного вітру на атмосферні гази. Теоретичні дослідження та комп’ютерне моделювання допомагають зрозуміти процеси як всередині планет, так і навколо них, а також інтерпретувати дані вимірювань. Моделі, розроблені в інституті, можуть описувати, наприклад, взаємодію атмосфери з сонячним вітром, динаміку атмосфери, генерацію земного магнітного поля за електричними струмами в залізному ядрі планети.

Також інститут має досвід в дослідженні комет. Головною подією стала камера, розроблена в інституті для космічного корабля Giotto Європейського космічного агентства, який у 1986 році зробив перші фотографії ядра комети. Особливою проблемою була розробка численних наукових інструментів для місії Розетта до комети Чурюмова-Герасименко, таких як камери, хімічні аналізатори та основні компоненти для посадкового модуля Філи. Інститут також створив камери для Dawn, - місії НАСА, запущеної в 2007 році до двох Церери та Вести[7].

Геліо- та астеросейсмологія

В Інституті Макса Планка знаходиться Німецький центр даних для Solar Dynamics Observatory, яка надала покращені дані про зв’язок між внутрішнім шаром Сонця та магнітною активністю в сонячній атмосфері на малих просторових і сасових масштабах. Особливо захоплюючою дослідницькою діяльністю в MPS є вивчення сейсмічних хвиль в околицях сонячних плям з метою дослідження підповерхневої структури сонячних плям у трьох вимірах. Геліосейсмологія сонячних плям вимагає моделювання поширення хвиль через магнітні структури, а цього можна досягти лише шляхом чисельного моделювання.

Наукові проєкти

Інститут керував або брав участь у багатьох міжнародних наукових проєктах, для яких він створював обладнання або проводив дослідження: Solar Orbiter, Solar Dynamics Observatory, STEREO, SOHO, Улісс, BepiColombo, ЕкзоМарс, Чандраян, Фенікс, Гершель, Dawn, Венера-експрес, SMART-1, SOFIA, Розетта, Марс-експрес, Кассіні, Cluster, Джотто[8].


Аспірантура

В інституті Макса Планка спільно з Геттінгенським університетом діє аспірантура під назвою Міжнародна дослідницька школа Макса Планка з наук про сонячну систему (International Max Planck Research School for Solar System Science, IMPRS). Аспірантура пропонує трирічний курс навчання з упором на наукові дослідження та охоплює всі дослідження Сонячної системи від малих тіл до планет і Сонця. Зазвичай в аспірантурі навчається близько 50 аспірантів, дві третини з них – з-за кордону.

Історія

Інститут дослідження сонячної системи Макса Планка в квітні 2006

Інститут був заснований Вальтером Дімінгеромв 1934 році як станція спостереження за іоносферою на випробувальному полігоні Люфтваффе в Рехліні в Мюріці. Після перейменування на «Центр радіопередач» у 1943 році та переїзду в Леоберсдорф у 1944 році інститут був об’єднаний з Інститутом Фраунгофера з Фрайбурга. Після війни комісія союзників вирішила перенести інститут до Ліндау, де вже існували будівлі Технічного університету Ганновера. Конвой прибув 2 і 3 березня 1946 року. Протягом 1948 року радіоінститут Товариства кайзера Вільгельма було передано від Товариства Фраунгофера до Товариства Макса Планка та в 1949 році перейменовано на «Інститут дослідження іоносфери». У 1950 році ВПС США оплатили будівництво іоносферної системи-ехолота. Потім з Вайзенау поблизу Равенсбурга до Ліндау був також переведений Інститут дослідження стратосфери Макса Планка, й обʼєднаний під керівництвом Вальтера Дімінгера інститут був 1957 року перейменований на Інститут аерономії Макса Планка.

Інститут Макса Планка з дослідження сонячної системи в Ліндау, приблизно за рік до переїзду – березень 2013

Ерхард Кепплер став науковим керівником першого німецького супутника Azur (у співпраці з НАСА), і з ним у Ліндау була створена невелика група вчених, які працювали з супутниками[9]. Інститут також створив інструменти для зондів Геліос у рамках іншого співробітництва між Німеччиною та НАСА.

Після виходу на пенсію Дімінгера в 1974 році напрямок досліджень перемістився з атмосфери на дослідження космосу, і в додальшому інститут взяв участь у багатьої космічних місій з дослідження Сонячної системи[10].


У 2004 році інститут було перейменовано на Інститут дослідження сонячної системи Макса Планка після того, як останній директор, який займався дослідженнями іоносфери та стратосфери, пішов у відставку, і в інституті залишилися дві основні групи - директора Самі Соланкі з досліджень Сонця і геліосфери та Ульріха Хрістенсена з досліджень планет і комет.

З 2004 року інститут видає оглядовий журнал з відкритим доступом Living Reviews in Solar Physics.

Товариство Макса Планка вирішило перенести інститут ближче до Геттінгенського університету, створивши для нього нову будівлю поряд з фізичним факультетом університету[11]. Переїзд було завершено в лютому 2014 року, а церемонія відкриття відбулася 21 травня того ж року[12].

Директори інституту

Клишні директори (зліва направо): Ульріх Крістенсен, Лоран Гізон та Самі Соланкі

Назви інституту

  • 1934 Станція спостереження за іоносферою на випробувальному полігоні німецьких ВПС (Ionosphären-Beobachtungsstation bei der Erprobungsstelle der Luftwaffe)
  • 1942 Консультативний центр радіозв'язку (Zentralstelle für Funkberatung)
  • 1946 Інститут Фраунгофера для досліджень високих частот (Fraunhoferinstitut für Hochfrequenzforschung)
  • 1949 Інститут досліджень іоносфери Макса Планка (Max-Planck-Institut für Ionosphärenforschung)
  • 1956 Інститут фізики стратосфери та іоносфери імені Макса Планка (Max-Planck-Institut für Physik der Stratosphäre und der Ionosphäre)
  • 1957 Інститут аерономії Макса Планка (Max-Planck-Institut für Aeronomie)
  • 2004 Інститут дослідження сонячної системи Макса Планка (Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung)[23]

Примітки

  1. https://idw-online.de/de/institution51
  2. (Звіт). {{cite report}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка); Вказано більш, ніж один |archivedate= та |archive-date= (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. Department: Sun and Heliosphere. Процитовано 12 листопада 2022.
  4. Department: Planets and Comets. Процитовано 12 листопада 2022.
  5. Department: Solar and Stellar Interiors. Процитовано 12 листопада 2022.
  6. SOHO Instruments. NASA. Процитовано 12 листопада 2022.
  7. Dawn Spacecraft and Instruments. NASA. Процитовано 12 листопада 2022.
  8. MPS Projects and Research Teams.
  9. AZUR Satellite. Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics. Процитовано 12 листопада 2022.
  10. H. U. Keller; C. Arpigny†; C. Barbieri; R. M. Bonnet; S. Cazesparallel; M. Coradini; C. B. Cosmovici; W. A. Delamere; W. F. Huebner (1986). First Halley Multicolour Camera imaging results from Giotto. Nature. 321 (6067s): 320—326. Bibcode:1986Natur.321..320K. doi:10.1038/321320a0.
  11. Sonnensystem-Forscher ziehen nach Göttingen.
  12. Max Planck Institute for Solar System Research – New building.
  13. Ehmert, A. (1964). In memoriam Julius Bartels. Space Science Reviews. 3 (1): 2—4. Bibcode:1964SSRv....3....2E. doi:10.1007/BF00226642.
  14. Dieminger, W. (1964). Julius Bartels. Die Naturwissenschaften. 51 (10): 229. Bibcode:1964NW.....51..229D. doi:10.1007/BF00641354.
  15. Year book Max Planck Society 2001: Walter E. Dieminger (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 3 березня 2010. Процитовано 20 квітня 2010.
  16. In Memoriam Walter E. Dieminger 1907–2000. Архів оригіналу за 7 серпня 2011. Процитовано 20 квітня 2010.
  17. Ehmert A.; Erbe H.; Pfotzer G.; Anger C.D.; Brown R.R. (1960). Observation of Solar Flare Radiation and Modulation Effects at Balloon altitudes, July 1959. J. Geophys. Res. 65 (9): 2685—2694. Bibcode:1960JGR....65.2685E. doi:10.1029/JZ065i009p02685.
  18. Pfotzer, G.; Ehmert, A.; Erbe, H.; Keppler, E.; Hultqvist, B.; Ortner, J. (1962). A Contribution to the Morphology of X-ray Bursts in the Auroral Zone Creator. J. Geophys. Res. 67 (2): 575—585. Bibcode:1962JGR....67..575P. doi:10.1029/JZ067i002p00575.
  19. S. M. Krimigis; T. P. Armstrong; W. I. Axford; C. O. Bostrom; C. Y. Fan; G. Gloeckler; L. J. Lanzerotti (1977). The Low Energy Charged Particle (LECP) experiment on the Voyager spacecraft. Space Science Reviews. 21 (3): 329—354. Bibcode:1977SSRv...21..329K. doi:10.1007/BF00211545.
  20. Kosch MJ, Hagfors T, Nielsen E (1998). A new digital all-sky imager experiment for optical auroral studies in conjunction with the Scandinavian twin auroral radar experiment. Review of Scientific Instruments. 69 (2): 578—584. Bibcode:1998RScI...69..578K. doi:10.1063/1.1148697.
  21. H. Balsiger; K. Altwegg; Bühler; J. Geiss; A. G. Ghielmetti; B. E. Goldstein; R. Goldstein; W. T. Huntress; W.-H. Ip (1986). Ion composition and dynamics at comet Halley. Nature. 321 (6067s): 330—334. Bibcode:1986Natur.321..330B. doi:10.1038/321330a0.
  22. Thorsten Kleine is New Director at MPS. www.mps.mpg.de (англ.). Процитовано 31 березня 2023.
  23. Max Planck Institute for Solar System Research – History.

Посилання