Александр-Теофіл Вандермонд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Александр-Теофіл Вандермонд
фр. Alexandre-Théophile Vandermonde
Народився 28 лютого 1735(1735-02-28)[1][2]
Париж, Королівство Франція
Помер 1 січня 1796(1796-01-01)[3][1][2] (60 років)
Париж, Франція
Країна  Франція
Діяльність математик, хімік, економіст, музикант
Alma mater Консерваторія мистецтв і ремесел
Галузь алгебра, комбінаторика і хімія
Посада директор
Членство Французька академія наук
Патріотичне товариство Люксембургуd

Алекса́ндр-Теофі́л Вандермонд (фр. Alexandre-Théophile Vandermonde; 28 лютого 1735, Париж — 1 січня 1796, там само) — французький музикант і математик. Відомий переважно завдяки роботам з вищої алгебри, особливо з теорії детермінантів.

Член Паризької академії наук[4].

Життєпис[ред. | ред. код]

Головним захопленням Вандермонда була музика — він грав на скрипці, а до математики звернувся лише в 35 років. 1771 року Вандермонда, після написання його першої статті («Mémoire sur la résolution des équations»), в якій він дослідив симетричні функції і розв'язки колових поліномів, досить несподівано обрано до Паризької академії наук. Ця робота випередила теорію Галуа, що з'явилася пізніше. Як заявив 1888 року Леопольд Кронекер, з першої роботи Вандермонда почалася сучасна алгебра. Коші також стверджував, що основні ідеї теорії груп належать Вандермонду, а не Лагранжу.

Протягом наступного року вийшло ще три статті Вандермонда, які виявилися всім його внеском у розвиток математики. Статтю «Remarques sur des problèmes de situation» (1771) присвячено задачі про хід коня, «Mémoire sur des irrationnelles de différents ordres avec une application au cercle» (1772) — комбінаториці, а в роботі «Mémoire sur l'élimination»(1772) закладено основи теорії детермінантів, причому визначника Вандермонда явно в ній не згадано.

На честь Вандермонда названо спеціальний клас матриць — матриці Вандермонда, а також елементарну рівність у комбінаториці — згортка Вандермонда.

1777 року Вандермонд опублікував результати експериментів, виконаних спільно з Безу і Лавуазьє, з низькими температурами, зокрема дослідження ефектів особливо сильних морозів 1776 року. Через 10 років, у співпраці з Гаспаром Монжом і Бертолле, Вандермонд написав дві статті щодо виробництва сталі, метою яких було поліпшення якості сталі для багнетів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Архів історії математики Мактьютор — 1994.
  2. а б Annuaire prosopographique : la France savante
  3. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. Les membres du passé dont le nom commence par V [Архівовано 19 січня 2022 у Wayback Machine.](фр.)

Посилання[ред. | ред. код]