Бундестаг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Боннський зал засідань Бундестаґу
Берлінський Бундестаґ

Бундестаґ ФРН (нім. Bundestag — федеральні збори, від Bundes.. — федеративний/-і + Tag — збори) — однопалатний орган народного представництва Федеративної Республіки Німеччина. Єдиний конституційний орган в політичній системі ФРН, що обирається безпосередньо всіма громадянами країни. Строк обрання депутатів Б. - чотири роки. Достроковий розпуск парламенту можливий тільки як виняток і входить в компетенцію федерального президента.

Найважливіші функції бундестаґу: ухвалення законів, вибори федерального канцлера і контроль за діяльністю уряду. На засіданнях парламентських комітетів здійснюється основна робота з підготовки законів. В ході засідань повинні бути узгоджені політична воля і знання експертів у відповідній області. На комітети покладена основна робота з парламентського контролю за діяльністю уряду.

Це відноситься до всіх комітетів, починаючи від комітету із зовнішньої політики і кінчаючи комітетом з бюджету, який має особливе значення, оскільки втілює собою суверенне право парламенту затверджувати бюджет. У комітет з петицій бундестаґу з проханнями і скаргами безпосередньо може звернутися будь-який громадянин. Депутати бундестаґу обираються в ході загальних, прямих, вільних і рівних виборів при таємному голосуванні. Вони є представниками всього народу, не зв'язані наказами і вказівками і підкоряються лише своїй совісті. Тому виключення або вихід з партії не спричиняють за собою позбавлення мандата. Згідно зі своєю партійною приналежністю депутати об'єднуються у фракції, якщо для цього у них є необхідний мінімум депутатських місць. Чисельність фракції визначає число її представників в комітетах. Голова бундестагу за традицією обирається з лав найчисельнішої фракції. Він веде пленарні засідання і стежить за дотриманням парламентського регламенту.

Важливе місце у виборчій системі ФРН відведене так званій "п'ятипроцентній обмовці", згідно з якою представництво в бундестазі, ландтаґах і інших виборних органах отримують тільки ті партії, які набрали на виборах не меншого 5% голосів виборців.

З 18 жовтня 2005 року Бундестаг очолює Норберт Ламмерт.

Посилання[ред.ред. код]