Рійгікогу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Естонія
Coat of arms of Estonia.svg

Ця стаття є частиною серії статей за темою:
Політична структура
Естонії

Будівля Рійгікогу.
Інтер'єр зали Рійгікогу.
Riigikogusaal.JPG

Рійґікоґу (ест. Riigikogu) — однопалатні державні збори (парламент) Естонської республіки. Будівля парламенту входить до складу архітектурного ансамблю замку Тоомпеа.

Виникнення[ред.ред. код]

Незалежність Естонської Республіки була проголошена 24 лютого 1918 року в Таллінні. Було сформовано Тимчасовий Уряд Естонської Республіки.

Послідувала німецька окупація Естонії. У листопаді 1918 року почалася Визвольна війна проти Радянської Росії. Мирний договір з Росією був поміщений 2 лютого 1920 року.

Перші загальні вибори в Естонській Республіці відбулися 5 — 7 квітня 1919 року, коли народ вибрав Asutav Kogu (Засновницькі Збори), найважливішим завданням якого була розробка і ухвалення Конституції.

За Конституцією 1920 року Рійгикогу (Державні Збори) був найважливішим з державних органів. Рійгикогу був однопалатним, складався з 100 членів, вибраних що володіють правом голосу громадянами строком на три роки загальним, рівним, прямим і таємним голосуванням за принципом пропорційності.

Перші скликання[ред.ред. код]

I Рійгикогу був обраний в листопаді 1920 року. Більшість місць в парламенті отримали Партія праці (22), Об'єднання аграріїв (21), Естонська соціал-демократична робоча партія (18).

II Рійгикогу був обраний в травні 1923 року. Найбільш крупними партіями були Об'єднання аграріїв (23), Естонська соціал-демократична робоча партія (15) і Партія праці (12).

III Рійгикогу був обраний в травні 1926 року. Найбільш крупними партіями були Естонська соціалістична робоча партія (24), Об'єднання аграріїв (23), а також Об'єднання новопоселенців, орендарів і дрібних землеробів (14).

IV Рійгикогу був обраний в травні 1929 року. Найбільш крупними партіями були Естонська соціалістична робоча партія (25), Об'єднання аграріїв (24), а також Об'єднання новопоселенців, орендарів і дрібних землеробів (14).

V Рійгикогу був обраний в травні 1932 року. Найбільшими партіями були Об'єднання аграріїв, землеробів, новопоселенців і дрібних землевласників (42), Національна центристська партія (23) і Естонська соціалістична робітнича партія (22).

Припинення діяльності Рійгікогу[ред.ред. код]

У січні 1934 року набула чинності нова Конституція. У травні було введено воєнний стан, перервано діяльність Рійгикогу, і почався т. з. "мовчазний період".

2 жовтня 1934 року уряд республіки закрив сесію Рійгикогу, і п'ятий склад Рійгикогу вже більш не скликався.

6 березня 1935 року було заборонено діяльність партій і політичних товариств.

У лютому 1937 року зібралося Rahvuskogu (Національні Збори), які 28 червня того ж року ухвалили нову Конституція.

Вибори в VI Рійгикогу відбулися за новою Конституцією в лютому 1938 року. Рійгикогу став двопалатним (Riigivolikogu (Державна Дума) і Riiginxukogu (Державна Рада)). 80 членів Riigivolikogu обрали за мажоритарним принципом.

Період радянської окупації[ред.ред. код]

17 червня 1940 року Радянський Союз окупував Естонію.

У 1941 році Естонія була окупована Німеччиною, і в 1944 році — знов Радянським Союзом.

Безпосередньо перед радянською окупацією у вересні 1944 року діяв Уряд Республіки з національною орієнтацією, що спирався на Конституцію і на тих, що діяли, в основному, у складі V і VI Рійгикогу політичні сили. Члени уряду, яким не вдалося втекти, були ув'язненеі.

Під час радянської окупації вибори до Верховної Ради ЕРСР не були демократичними.

Вибори у Верховну Раду в 1990 році відбулися, в принципі, на демократичній основі. Вже попередньою Верховною Радою були прийняті ряд ухвал і законів, якими був прокладений шлях до незалежної держави.

Посилання[ред.ред. код]