Deutsche Welle

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Німецька хвиля
Deutsche Welle
Логотип
Країна Німеччина Німеччина
Місто трансляції Бонн, Берлін
Гасло At the heart of Europe
Вперше в ефірі 1953
Формат інформаційно-політична телерадіокомпанія
Веб-сторінка Українська служба
Радіостудія Deutsche Welle в Бонні будівля Schürmann-Bau

«Німе́цька хви́ля» (нім. Deutsche Welle) — німецька міжнародна радіостанція та телеканал. Правління знаходиться в Бонні, телевізійний підрозділ DW-TV розташований у Берліні. Німецька хвиля транслює радіо- й телепередачі, а також має інтернет-пропозиції тридцятьма мовами, зокрема й українською.

Німецька хвиля регулярно видає в ефір свої передачі ще з 3-го травня 1953. До 2003 року станція базувалася в Кельні, проте з приводу 50-річчя центр трансляції перемістився до Бонну в нім. Schürmann-Bau («Будівля Шюрманна»), що в Боннському міжнародному діловому кварталі (урочистості відбулися 27 липня). Із того часу там виробляють радіопередачі Німецької хвилі.

За часів існування СРСР і «холодної війни» «Німецька хвиля» була одним із провідних західних радіо-ЗМІ, що передавала вільну інформацію мовами народів СРСР про життя в «Країні Рад» та у вільному світі, що придушувалася радянською цензурою. На території Радянського Союзу передачі «Німецької Хвилі» «глушилися» засобами активної радіоелектронної боротьби («шумотрон»), а саму радіостанцію радянська пропаганда прилічувала до так званих «Ворожих голосів».

Історія[ред.ред. код]

Німецька Хвиля вперше з’явилась в етері 3 травня 1953, радіомовлення велось німецькою мовою на коротких хвилях. Тоді з привітальним словом „ дорогим землякам у всьому світі “ звернувся перший федеральний президент Німеччини Теодор Хойс. Пізніше , 11 червня 1953, між членами співдружності громадсько-правових радіостанцій (ARD) підписується договір про заснування радіостанції Deutsche Welle на коротких хвилях.

Відповідальними за мовлення радіостанції були Північно-західно-німецька радіостанція (NWDR), та Західнонімецька радіостанція (WDR) у Кельні. Вже через рік Deutsche Welle вела програми англійською, французькою, іспанською, португальською та польською мовами.

26 жовтня 1960 німецький парламент ухвалив закон про заснування радіостанцій Deutsche Welle від 29 листопада 1960, в ньому було зазначено що радіостанція повинна віщати на коротких хвилях для Німеччини та всієї Європи. 16 грудня 1960 року закон вступив в силу, відповідальність за мовлення Deutsche Welle з NWDR та WDR була скасована. Тим не менш Deutsche Welle яка знаходилась у Кельні, 7 червня 1962 року приєдналась до ARD, тому спочатку зв'язок між ними відновився. У 1962 програма радіо розширилась. Німецька Хвиля додатково віщала персидською, турецькою, російською, чеською, словацькою, угорською, сербською та хорватською мовами.

З 1963 мовлення велось на суахілі для жителів Африки, а також індонезійською, болгарською, румунською та словенською мовами. У цьому ж році програми Deutsche Welle почали виходити на телебаченні. З 1964 Німецька Хвиля віщала грецькою, італійською мовами, гінді та урду (офіційна мова Пакистану), а з 1970 афганськими мовами пушту та дарі. У 1974 група Stieldorf спроектувала та розпочала роботи по будівництву в Кельні радіостудії для Deutsche Welle та DLF, відкриття якої відбулось у 1980.

Посилання[ред.ред. код]