Вікіпедія:Чим не є Вікіпедія/Проєкт А

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вікіпедія є онлайн-енциклопедією й водночас є онлайн-спільнотою для створення цієї енциклопедії. Відповідно, існують деякі речі, якими Вікіпедія не є.

Стиль і формат[ред. код]

Вікіпедія — не паперова енциклопедія[ред. код]

Вікіпедія — не паперова енциклопедія. Дописувачів практично ніщо не обмежує в кількості тем, які можливо охопити, крім можливості перевірки й інших проблем, перелічених на цій сторінці. Однак існує відмінність між тим, що можна зробити, і тим, що необхідно зробити. Тому статті повинні відповідати правилам та настановам щодо їх вмісту, зокрема, п'ятьма принципам Вікіпедії.

Існує певна «розумна межа» розміру окремої статті, яка пов'язана з обсягом завантаження сторінки для користувачів із низькошвидкісним під'єднанням та з необхідністю забезпечити легкочитність (див. Вікіпедія:Розмір статей). При досягнення такої межі, природним шляхом розвитку теми стає розбиття статті на кілька окремих статей і написання короткого резюме в основну статтю (див. Вікіпедія:Стиль резюме). Причому там, де друковані енциклопедії мають лише короткі статті, той факт, що вікі — не папір, також дозволяє нам застосовувати докладніший підхід. У результаті статті можуть включати будь-які доречні посилання, бути актуальнішими тощо.

Це також означає, що немає необхідності перенаправляти статтю на іншу, не цілком їй еквівалентну.

Енциклопедичний вміст[ред. код]

Вікіпедія повинна розвиватися як енциклопедія й містити енциклопедичний контент. Статті не повинні бути викладом усіх можливих деталей, а інформація додаватися лише через її корисність та правдивість. Твердження необхідно підтверджувати джерелами, а статті — містити зважений вміст щодо її теми. Хоча існують дискусії щодо енциклопедичності деяких статей, є гарні консенсусні приклади, що зазначено нижче, але кожен з них не є вичерпними.

Вікіпедія — не словник[ред. код]

Вікіпедія — не словник, посібник з уживання мови чи жаргону. Якщо ви бажаєте працювати над словником, то вас може зацікавити братній проєкт — Вікісловник. Статті Вікіпедії — це:

  • Не словникові означення. Статті повинні починатися з гарного визначення й опису теми, а не містити лише визначення й мати можливість до розширення додатковим енциклопедичним вмістом. Якщо їх неможливо розширити за межі лише визначення, то вони не для Вікіпедії. Однак, деякі слова можуть стати енциклопедично значущими для Вікіпедії (наприклад, Планета, Лайк чи Багаж), якщо містять більше одного чіткого визначення. Статті про культурне чи математичне значення окремих чисел теж прийнятні.
  • Не списки таких означень. Існують, проте, сторінки для розв'язання неоднозначностей, з посиланнями на інші сторінки. Вони використовуються для роз'яснення різних значень слова чи вислову. Вікіпедія також містить глосарії для різноманітних галузей знань.
  • Не посібник зі вживання сленгу та ідіом. Вікіпедія не має завдання навчати правильно використовувати терміни, ідіоми тощо. Не вчить мові нових носіїв. Проте, може виявитися важливим у контексті енциклопедичної статті описати, як використовується слово, щоб показати різницю між схожими поняттями, які важко відрізнити. У деяких випадках існування статті про важливі елементи сленгу може виправдовуватися. Якщо ви зацікавлені в розвитку підручників чи інструкцій, то вас може зацікавити братній проєкт Вікіпідручник.

Вікіпедія — не майданчик для оригінальних досліджень[ред. код]

Вікіпедія не є місцем для публікації ваших власних думок, наукових аналізів, публікацій нової неперевіреної інформації. Відповідно до правила щодо оригінальних досліджень, будь ласка, не використовуйте Вікіпедію для:

  • Первинних (оригінальних) досліджень, такі як висування теорій і рішень, визначення термінів, критичні огляди, введення у вжиток нових слів тощо. Якщо ви робите оригінальне дослідження теми, то такій публікації місце в інших місцях: рецензованих журналах, інших друкованих виданнях, чи на шанованих вебсайтах. Вікіпедія повідомить про вашу роботу, щойно вона стане частиною загальноприйнятого людського знання. Не вся інформація, що додається у Вікіпедію, повинна надходити з рецензованих журналів, але потрібно прагнути до того, щоб ця інформація була не менш надійною і піддавалась перевірці. Наприклад, цитування книги, надійного друкованого чи онлайн джерела показує, що матеріал може бути перевіреним і не є думкою дописувача.
  • Особистих винаходів. Якщо ви чи ваш знайомий створили нову спортивну гру, новий тип танцювальних рухів або навіть нове слово, що непомітні в джерелах, то опублікувати статтю не можна, допоки про це не напишуть численні, незалежні та надійні вторинні джерела. Вікіпедія не для речей, які винаходять одного дня.

Вікіпедія — не трибуна[ред. код]

Вікіпедія — не трибуна, не чат, не дискусійний клуб і не знаряддя пропаганди чи реклами. Це стосується усіх просторів Вікіпедії, та також імен та підписів, якщо це явно суперечить меті. Тому Вікіпедія — це:

  • Не трибуна. Деякі теми, особливо ті, що стосуються поточних подій чи політики, можуть спонукати когось виголосити імпровізовану промову. Вікіпедії не засіб для цього. Статті необхідно збалансовувати для дотримування нейтральної точки зору. Однак, дочірній проєкт Вікіновини дозволяє коментарі до своїх статей.
  • Не пропаганда і не захист чиїхось будь-яких інтересів (комерційних, політичних, наукових, релігійних, національних, спортивних тощо). Звісно, стаття може об'єктивно повідомляти про такі речі — доти, поки наявне прагнення до нейтральної точки зору. Якщо ви хочете переконувати людей у достоїнствах своїх поглядів, то, можливо, вам варто пошукати тематичні форуми чи завести блог, якщо бажаєте переконати інших у достовірності своїх думок.
  • Не форум для дискусій. Будь ласка, намагайтеся дотримуватися завдання створення енциклопедії. Ви можете спілкуватися зі знайомими на їхніх особистих сторінках обговорення учасників, і вирішувати цільові проблеми вмісту статей на відповідних сторінках обговорення, але, наприклад, не варто дискутувати про сам предмет статті. Сторінки обговорень статей також не місце для отримання інструкцій чи технічної допомоги, для цього є Кнайпа. На сторінках користувачів і в просторі імен Вікіпедія: оскільки вони мають відношення до поточної та майбутньої роботи проєкту, можна висловлювати думки щодо внутрішньої політики та вказівок Вікіпедії, які не є зловживаннями правил і відповідають меті проєкту.
  • Не особисті есе, які описують ваші приватні думки на тему. Вікіпедія призначена для накопичення загальнолюдських знань. Вона не є засобом, який робить думки окремої людини частиною загальнолюдських знань. У рідкісній ситуації, коли думки окремої людини досить важливі, щоб стати предметом обговорення, бажано, щоб про них написали інші люди. Виняток лише есе в просторі Вікіпедія, у тих випадках, коли це потрібно для розвитку Вікіпедії.
  • Не саморозкручування. Хоча ви можете писати про себе, чи про ті проєкти, до яких ви залучені, пам'ятайте, що стандарти для енциклопедичних статей застосовні до таких сторінок так само, як і до будь-яких інших. Також варто писати об'єктивно та нейтрально, що може бути важко, коли пишеш про себе чи про близьку особу або проєкт. Створення надмірної кількості посилань і посилань на автобіографічні джерела, як ваше резюме чи автобіографію, є неприйнятним. Детальніше Вікіпедія:Автобіографія, Вікіпедія:Значущість та Вікіпедія:Конфлікт інтересів.
  • Не майданчик для реклами та піару. Статті про компанії та їхню продукцію припустимі, якщо їх написано в об'єктивному і безсторонньому стилі. Крім того, усі теми статті мають верифікуватися третіми незалежними особами, тому статті про зовсім маленькі компанії, швидше за все не описані в авторитетних джерелах. Зовнішні посилання на комерційні організації допустимі, якщо вони ідентифікують помітну компанію, яка пов'язана з темою статті. Детальніше Вікіпедія:Конфлікт інтересів, ВП:КЗО. Будь ласка, зверніть увагу на те, що Вікіпедія не підтримує ніякі комерційні підприємства і не організовує партнерські програми. Учасники повинні розкривати будь-які платежі, які вони отримують за редагування Вікіпедії. Дет. ВП:Платні редагування.

Вікіпедія — не медіасховище[ред. код]

Вікіпедія — не сервер-дзеркало для будь-чого і сховище посилань, зображень, чи мультимедійних файлів. Статті Вікіпедії:

  • Не колекція зовнішніх посилань чи інтернет-каталог. Немає нічого поганого у розміщенні в статті одного або кількох корисних посилань, що відповідають її змісту, однак надмірно великі списки перешкоджають розвитку статей і відволікають від кінцевої мети Вікіпедії. У статтю, за темою якої існує безліч сайтів, найкраще додати посилання на один великий сайт. Див. також: Вікіпедія:Як редагувати статтю#Посилання й m:When should I link externally
  • Не прості колекції внутрішніх посилань. Винятками є статті з багатозначними термінами та інформаційні списки, що відповідають значущості списків
  • Не прості збірки матеріалів, навіть дозволених для використання, як наприклад тексти книг, історичні документи, листи, закони, прокламації, астрономічні чи математичні таблиці та інші матеріали, що представляють цінність тільки в оригінальному, незміненому виді. Ці тексти поміщайте в Вікіджерела. З іншого боку, немає нічого поганого в поповненні статей відомостями з використанням ресурсів, що перейшли в суспільне надбання, таких як Енциклопедія Британіка видання 1911 року.
  • Не прості колекції фотографій чи медіафайлів без супровідного тексту. Якщо ви бажаєте опублікувати фотографію або малюнок, напишіть статтю, що створить для неї енциклопедичний контекст, або завантажте фотографію на Вікісховищі.

Вікіпедія — не блог[ред. код]

Вікіпедія — це не блогосфера. Ви не зможете розмістити тут свій вебсайт, блог або вікі-систему. Не слід розглядати Вікіпедію як місце для розміщення:

  • Персональних сторінок. Користувачі Вікіпедії мають свої сторінки користувача, але вони можуть використатися тільки для розміщення інформації, пов'язаної з роботою над енциклопедією. Дозволена обмежена кількість автобіографічної інформації. Сторінки користувачів не є особистими веб-сторінками, блогами чи сховищами для великої кількості матеріалів, які не мають відношення до співпраці у Вікіпедії. Якщо ви шукаєте місце для створення своєї особистої вебсторінки або блогу, то зверніться, будь ласка, до інтернет-провайдерів, які надають такі послуги. Основною метою існування вашої сторінки користувача має бути не особисте спілкування з іншими учасниками, а створення бази для ефективного співробітництва в роботі над енциклопедією. Жартівливі сторінки, які певним чином посилаються на Вікіпедію, можна створені у відповідному просторі імен.
  • Особистих файлів. Будь ласка, завантажуйте у Вікіпедію тільки ті файли, які використовуються (або використовуватимуться) в статтях енциклопедії або на сторінках проєктів; все інше буде вилучено. Якщо у вас є підхожі додаткові фотографії або інші матеріали, то завантажте їх на Вікісховище, туди на них можна посилатися з Вікіпедії.

Вікіпедія — не каталог[ред. код]

Вікіпедія — не каталог усього, що існує або існувало. Статті Вікіпедії:

  • Не слабо взаємопов'язані дані, такі як цитати, афоризми, відомості про реальних особистостей або вигаданих персонажів. Якщо ви хочете створити список цитат, то помістіть його у нашому братньому проєкті — Вікіцитатах. Звичайно, немає нічого поганого в існуванні списку, зміст якого істотно пов'язаний з темою статті або значно доповнює її (наприклад, Список творів Й. С. Баха). Вікіпедія також містить таблиці посилань й інші табличні дані, які можна використати для спрощення пошуку інформації (Див. Вікіпедія:КЗ#Списки).
  • Не генеалогічні дерева чи телефонні довідники. Біографічні статті припустимі тільки про осіб, які достатньо відомі своїми досягненнями (див. Критерії значущості персоналій). Менш відомі особистості можуть бути згадані в тематичних статтях про предмети, до яких вони мають відношення. Існують проєкти m:Wikipeople та Родовід, спеціально створені для розміщення генеалогічних і біографічних даних про всіх людей. Натомість, Вікіпедія для цього не призначена.
  • Не каталоги, довідники, телепрограми чи ресурси для підтримки бізнесу. Приміром, у статті про радіостанції, як правило, не слід перераховувати майбутні події, кадрові перестановки, номери телефонів, анонси передач і т. д. (хоча істотні кадрові переміщення й значні події можуть описуватися в статті). Сторінка обговорення такої статті також призначена для обговорення самої статті, а не для комерційної діяльності, пов'язаної з темою статті.
  • Не «жовті сторінки». Контактна інформація, така як номери телефонів і факсів, електронна пошта — не є енциклопедичною.
  • Неенциклопедичні категорії типу «Люди з релігійної/етнічної групи А, що працюють в В» або «Ресторани типу K в місті L». Не слід створювати статті або категоризувати існуючі статті в такий екзотичний спосіб. Див. також Вікіпедія:Надлишкова категоризація.

Вікіпедія — не путівник[ред. код]

Вікіпедія — енциклопедичний ресурс, а не файли довідки, інструкції чи путівники. Статті Вікіпедії:

  • Не збірка ЧАПів (FAQ). Не слід перераховувати питання, що задають часто, — замість цього оформіть інформацію в статті таким чином, щоб вона являла собою інтонаційно оповідальну розповідь про предмет викладу.
  • Не туристичні путівники. Наприклад, у статті про Париж доречно згадати визначні пам'ятки такі як Ейфелева вежа або Лувр, але не телефон і адресу вашого улюбленого готелю або ціну на каву з молоком на Єлисейських полях. Такого роду подробиці, однак, досить вітаються у Вікімандрах (Wikivoyage); втім, зверніть увагу, що через несумісність ліцензій ви не можете просто копіювати текст без змін, якщо тільки не є його правовласником.
  • Не посібники, інструкції чи книги рецептів. Хоча Вікіпедія може описувати місця чи предмети, статті не повинні виглядати як інструкції, консультації (юридичні або медичні) або вказівки, або містити покрокові інструкції (у стилі «як зробити»); це включає покрокові навчальні керівництва, схеми проходження, інструкції для експлуатації, допомоги з проходження відеоігор і рецепти кухонь. Виключенням з цього правила є простори назв "Довідка: " та "Вікіпедія: ", де присутні інструкції, що стосуються роботи в самій Вікіпедії (наприклад Вікіпедія:Як редагувати статтю). В усіх інших випадках для розміщення покрокових керівництв (чи інших статей у стилі «як зробити») існує Вікіпідручник (Wikibooks).
  • Не огляд сайтів. Статті про інтернет-сайти не повинні обмежуватися описом призначення, структури й послуг, надаваних сайтом, а повинна описувати сайт в енциклопедичній манері, звертаючи увагу на досягнення, популярність й історичне значення.
  • Не довідник користувача чи фан-сайт гри. Стаття присвячена відеогрі повинна містити загальні відомості про її ігровий процес та виділяти основні технічні, дизайнерські (оригінальні ігрові механіки, особливості керування тощо), індустрійні (розробка, вплив на індустрію, реакція преси тощо) особливості гри. Список консольних команд, детальний опис кожного ворога, зброї та рівня це додаткові матеріали, які більш доречні на окремому ігровому сайті, і не повинні бути основою статті чи заважати сприйняттю основної інформації.

Вікіпедія — не безладне зібрання інформації[ред. код]

Достовірність чи навіть перевірність інформації не є достатньою підставою для включення її до Вікіпедії. Статті Вікіпедії:

  • Не переказами сюжетів — статті Вікіпедії, що стосуються вигаданих світів (чи персонажів) не можуть складатися з одного тільки короткого викладу сюжету. Вони повинні пропонувати всебічний, отриманий у результаті дослідження джерел аналіз твору, його особливостей, характеру й історичного значення. Стислий переказ може бути лише вступом або доповненням до такої статті.
  • Не колекцією текстів пісень — більшість подібних текстів, виданих після 1922 року, охороняються авторським правом, і навіть в разі, якщо вони не захищені авторським правом (наприклад, народна творчість), статті не повинні складатися лише з тексту. Натомість стаття повинна містити інформацію про автора, публікації, історичне значення чи вплив твору. Самі по собі тексти, якщо це дозволено ліцензією, слід поміщати до Вікітеки.
  • Не стрічкою новин — Вікіпедія розглядає історичну значущість подій. Огляд новин може бути корисним матеріалом для енциклопедичних статей, але не всі події варті окремої енциклопедичної статті. Звичайний огляд новин, як анонси, спортивні новини, журналістські таблоїди не є значущою базою для статті. Крім того, значущість тієї чи іншої події ще не означає значущості осіб, що беруть у ній участь. Натомість, новини, що не становлять самостійної енциклопедичної значущості можуть бути розміщені у проєкті Вікіновини.
  • Не вичерпні журнали оновлень програмного забезпечення. Використовуйте надійні сторонні джерела (не опубліковані самостійно чи офіційні) у статтях, присвячених оновленням програмного забезпечення, щоб описати версії, перелічені чи обговорені в статті. Необхідно дотримуватися здорового глузду щодо рівня деталізації.

Вікіпедія не передбачає майбутнє[ред. код]

Вікіпедія — не колекція пророкувань і неперевірених припущень. Всі статті, що передбачають настання майбутніх подій, повинні бути підкріплені джерелами, а предмет статті повинен користуватися значно більшим інтересом, ніж той, що може виправдати створення статті про події, що відбулася. Зокрема:

  • Очікувані, майбутні, передбачувані події. Про окремі заплановані чи очікувані майбутні події варто писати лише тоді, коли подія є помітною у вторинних надійних джерелах та з великою імовірністю майже відбудеться. Якщо підготовка до події ще не розпочалась, то припущення про це повинну мати добре обґрунтування. Наприклад, президентські вибори в Україні 2024 року та літні Олімпійські ігри 2028 року. Як порівняння, вибори президента України 2034 року та літні Олімпійські ігри 2044 року неможливо створити, бо про них немає перевіреної в джерелах інформації, тому про них не можна нічого написати, щоби це не виглядало як оригінальне дослідження. Уникайте також прогнозованих складів спортивних команд, які за своєю суттю є неперевіреними та спекулятивними. Розклад майбутніх подій може бути відповідним, якщо його можна перевірити. Винятком є статті про майбутні події (навіть дуже спекулятивні) які достатньо висвітлені в надійних джерелах. Наприклад, остаточна доля Всесвіту є прийнятною темою.
  • Так же окремі елементи з визначеного списку або відомої системи іменування майбутніх подій або відкриттів не є припустимими темами для статей, якщо про їх невідомо нічого, крім загальної інформації. Наприклад, «Список імен тропічних циклонів» енциклопедичний, але «Тропічний ураган Алекс (2040)» — ні, хоча, загалом, відомо, що ураган із таким ім'ям з'явиться в Північній Атлантиці й буде обертатися проти годинникової стрілки. Не енциклопедичні також статті про похідні одиниці, назва яких утворена за стандартною системою (наприклад, «зетабайт»), якщо вони не визначені в авторитетному джерелі і не вживаються широко.
  • Статті, що являють собою пророкування, припущення і «історію майбутнього» є оригінальними дослідженнями і тому неприпустимі. Хоча наука та культура постійно розвиваються, ми повинні чекати, поки ця еволюція відбудеться, а не намагатися її передбачити. Хоча припустимими є статті про відомі творчі роботи, есе чи дослідження, які містять припущення й пророкування. Тому статті Зоряний шлях або Концепції сучасної футурології цілком припустимі, а Зброя четвертої світової війни — ні.
  • Передбачення гіпотез і теорій. Незважаючи на те, що прийняті на цей момент наукові парадигми можуть пізніше спростувати, а гіпотези, які раніше вважалися суперечливими або невірними, інколи стають прийнятими науковою спільнотою. Вікіпедія не є місцем для таких прогнозів.
  • Вікіпедія — це не колекція анонсів продуктів і чуток. Незважаючи на те, що Вікіпедія містить найновіші відомості про нещодавно оголошені продукти, короткі статті, які складаються лише з інформації щодо анонсу чи чуток про продукти є недоречними до тих пір, поки не можна буде більше інформації та надійних джерел. Їх можливо варто об'єднати в ширшу тему (наприклад, статтю про творця(ів), серію продуктів або попередній продукт), якщо це можливо.

Вікіпедія — це не зібрання неперевірених припущень та чуток. Вікіпедія не передбачає майбутнього. Усі статті про майбутні події мають бути верифікованими, а тема повинна відповідати критеріям значущості. Дописувачі не повинні вставляти власні думки чи аналіз. Статті про тема, які можуть були передбачення, припущення, прогнозом чи теорією, повинні ґрунтуватися на надійних експертних джерелами або авторитетними організаціями в певній галузі. Дописувачі також не повинні бути надмірно упередженими щодо певної точки зору щодо вмісту статті. У перспективних статтях про невипущені продукти, такі як фільми та ігри, будьте особливо уважні, щоб уникнути реклами та неперевірених тверджень.

Вікіпедія не піддається цензурі[ред. код]

Вікіпедія може містити вміст, який деякі читачі вважають неприйнятним або образливим. Спроби переконати, що статті та зображення будуть прийнятними для всіх читачів або відповідатимуть загальним соціальним чи релігійним нормам, є несумісними з цілями енциклопедії.

Вміст видаляється, якщо він визнається таким, що порушує правила і настанови Вікіпедії (особливо щодо біографій живих людей і використання нейтральної точки зору) або законодавству Сполучених Штатів (де розміщено Вікіпедію). Однак, оскільки більшість редагувань відображається негайно, невідповідний матеріал може бути видимим для читачів упродовж певного часу, перш ніж його виявлять та видалять.

Деякі статті можуть містити зображення, текст або посилання, які стосуються теми, але деякі люди вважають їх небажаними. Обговорення потенційно небажаного вмісту зазвичай має зосереджуватися не на його потенційній образливості, а на тому, чи відповідає це правилам Вікіпедії. Крім того, «небажаність» зазвичай не є достатньою підставою для видалення вмісту.

Правила чи традиції деяких організацій вимагають збереження в таємниці певної інформації про них. Такі обмеження не застосовуються до Вікіпедії, оскільки Вікіпедія не є членом цих організацій. Таким чином, Вікіпедія не видалятиме таку інформацію зі статей, якщо вона є енциклопедичною.

Спільнота[ред. код]

Вікіпедія є вільною та відкритою, але обмежує дописувачів там, де вони заважають створенню енциклопедії. Відповідно, Вікіпедія не форум для нерегульованої свободи слова, дослідженням різних аспектів анархізму тощо. Наша мета — створити енциклопедію.

Вікіпедія — не експеримент з анархії[ред. код]

Вікіпедія вільна і відкрита, але обмежує цю свободу та відкритість, коли вони починають суперечити головній меті — створенню енциклопедії. Відповідно, Вікіпедія — не те місце, де кожен може говорити, що заманеться. Той факт, що Вікіпедія є відкритим, самокерованим проєктом, не означає, що він має на меті вивчення життєздатності анархічних співтовариств. Наша метастворення енциклопедії, а не перевірка допустимих меж анархізму.

Вікіпедія — не експеримент з демократії[ред. код]

Вікіпедія — не експеримент із демократії чи іншої форми політичної організації суспільства. Основним способом досягнення (хоча і не виключним) є редагування та обговорення, що веде до консенсусу. Голосування не замінює обговорення, і переважно використовується для вибору адміністраторів чи Арбітражного комітету. У складних випадках для допомоги в досягненні консенсусу можуть проводитися вибіркові опитування. До них необхідно ставитися з обережністю і не визнавати їхні результати вирішальними. Щоб поекспериментувати з демократією, відвідайте проєкт.

Вікіпедія — не бюрократія[ред. код]

Хоча у Вікіпедії є багато елементів бюрократії, вона не керується законодавчим статутом: Вікіпедія — не школа адвокатів, її правила — не самоціль, а лише засіб для полегшення життя. Хоча деякі правила можуть бути обов'язковими, але вони не встановлюють законодавчі практики, а лише документують існуючий консенсус спільноти щодо тощо, що є прийнятним, а що є відкинутим.

Правила та настанови Вікіпедії слід сприймати серйозно. Але не дотримуйтесь надто суворого тлумачення букви правила без урахування її принципів. Якщо правила справді заважають вам покращувати енциклопедію, то ігноруйте їх. Розбіжності необхідно вирішувати консенсусом, а не суворим дотримання правил і настанов. Крім цього, правила та настанови можуть змінюватися відповідно до майбутніх консенсусів.

Вікіпедія — не поле битви[ред. код]

Не ображайте, не чиніть нападів, не залякуйте тих, із ким ви не згодні. Вікіпедія не є місцем для збереження образ, особистих конфліктів, ведення ідеологічних баталій або плекання упереджень, ненависті чи страху. Влаштування особистих битв із обговорень у Вікіпедії прямо суперечить правилам та меті. Крім уникнення баталій під час дискусій, не намагайтеся просувати свою позицію в розбіжностях. Крім того, не створюйте і не змінюйте статті тільки для того, щоб продемонструвати неправоту опонента..

Кожен користувач має спілкуватися з іншими чемно, спокійно й у дусі співробітництва. Не ображайте, не чиніть нападів, не залякуйте, не переслідуйте тих, із ким ви не згодні. Найкраще розумно обміркуйте розбіжності й ввічливо обговоріть їх. роз'ясніть його в спокійній та ввічливій дискусії. Якщо інший користувач поводиться неввічливо, агресивно, не бажає співпрацювати, ображає, або навіть переслідує чи залякує, — це не дає вам права відповідати подібним чином. Якщо необхідно, етично зазначте щодо нечемності, дайте зрозуміти, що ви бажаєте зосередитися на вмісті. Якщо конфлікт продовжується дійте відповідно до настанови щодо розв'язання конфліктів. Завжди знайдуться користувачі, які стануть посередниками і допоможуть вирішити вашу суперечку.

Під час великих суперечок не перетворюйте Вікіпедію на поле битви між кліками. Припускайте, що кожен користувач тут для творення енциклопедії, особливо якщо вони дотримуються точки зору, з якою ви не згодні. Працюйте з ким завгодно, але не організовуйте кліки, які порушуватимуть (або мають на меті порушити) фундаментальний процеси прийняття рішень у Вікіпедії, що базуються на досягненні консенсусу. Дописувачі під час великих суперечок повинні сумлінно працювати над пошуком згоди між різними точками зору.

Не використовуйте Вікіпедію для створення юридичної чи якої іншої загрози для неї, її користувачів чи Фонду Вікімедіа. Існують інші засоби для повідомлення про юридичні проблеми.[1] Погрози неприпустимі і можуть призвести до блокування доступу до Вікіпедії.

Вікіпедія — не обов'язкова[ред. код]

Вікіпедія — волонтерська спільнота і не вимагає від вікіпедистів більше часу та зусиль, ніж вони бажають. Зосередьтеся на вдосконаленні цієї енциклопедії, і не вимагайте більшого від інших вікіпедистів. Дописувачі можуть будь-коли зробити перерву або залишити Вікіпедію.

І… крім того[ред. код]

Вікіпедія також не є багатьма іншими речами. Ми не можемо передбачити кожну погану ідею, яку хтось придумає. Майже все на цій сторінці, а тому якщо хтось придумає погану ідею, то її не очікували. (Див. Не давайте шкідливих порад — насправді настійно не рекомендується їх передбачити.) Загалом, «це жахлива ідея» завжди є достатньою підставою, щоб уникати чогось, якщо є вагома причина, що ця ідея жахлива.

Коли ти думаєш, що робити[ред. код]

Коли вам цікаво, що повинно бути в статті, то запитайте себе, що читач очікує знайти за відповідною темою в енциклопедії.

Коли вам цікаво, чи порушуються наведені вище правила, подумайте щодо:

  • Зміни змісту статті (звичайне редагування).
  • Перетворення сторінки на перенаправлення, зі збереження історії сторінки.
  • Номінувати сторінку на видалення, якщо вона відповідає підставам для таких дій відповідно до ВП:КШВ чи ВП:КРВИЛ. Щоби розвинути розуміння того, які можуть знаходитися під видалення, ви повинні регулярно стежити за обговореннями там.

Примітки[ред. код]

  1. Якщо ви гадаєте, що ваші юридичні права порушуються, можете обговорити це з іншими користувачами, звернутися до списку розсилання, зв'язатися з Фондом Вікімедіа, чи, у разі порушення авторських прав, повідомити у Вікіпедія:Зворотний зв'язок/Ліцензування.