Лакшмі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лакшмі
Ravi Varma-Lakshmi.jpg
Бог багатства, світу, мудрості,
родючості, щирості
Деванагарі: लक्ष्मी
Група богів: Деві (богиня), Шакті
Супутник: Вішну
Верхова тварина: Сова

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Лакшмі (санскр. लक्ष्मी, lakṣmī?) — індуїстська богиня багатства, світу, мудрості, родючості, удачі, щирості, хоробрості, символ краси, грації, зачарування. Вважається, що вона захищає своїх шанувальників від будь-якої невдачі та проблем з грошами. Вона - втілення грації, краси та чарівності. Вірять, що її прихильники будуть захищені від усіх видів нещасть і злиднів. Лакшмі є старшою дружиною Вішну, одружена з Рамою (у втіленні Сіти) і Крішною (як Радга, а пізніше Рукміні). Ця богиня також часто зображується на джайнських пам'ятниках.

Походження[ред.ред. код]

У Махабхараті фіксується її зв'язок з Нараяной-Вішну: Лакшмі народжується із золотого лотоса, який піднявся над головою Нараяни. Лотос — основний символ Лакшмі, і саме з нею пов'язаний лотос, що росте з пупа Нараяни в вішнуїтських зображеннях. Лакшмі є богинею грошей, багатств. У Махабхараті втіленням Лакшмі вважається Драупаді - дружина п'ятьох братів Пандавів, втілень Індри, Ями, Ваю і близнюків ашвінів. Згідно з Харіванші, індійський Купідон, Камадева, був сином Лакшмі і Дгарми, бога справедливості і дгармічного закону, практично тотожного Ямі. У ряді текстів Лакшмі може ототожнюватися з Сарасваті, богинею мудрості, освіченості і мистецтв, але в інших Лакшмі і Сарасваті — дружини-суперники Брахми. Згідно з однією версією народження Лакшмі, вона була дочкою мудреця-ріші Бгріґу і Кгьяті, згідно з іншою, значно популярнішою, вона з'явилася з лотосом у руках або сидить на лотосі під час пахтання світового океану девами і асурами (пор. народження Афродіти), відповідно ж третьої, вона з'явилася ще на самому початку світового процесу, виринувши з первісних вод на квітці лотоса (пор. її імена Падма і Камала - «Лотосова»).

Іконографія Шрі Лакшмі[ред.ред. код]

Коли Шрі має дві руки, вона тримає шріфала (кокос) і падма (лотос). Вона супроводжується двома жінками-носильницями (чаурі) з опахалами і двома або чотирма слонами, що несуть Ґати.

Якщо Лакшмі має вісім рук, то несе в них дганус (цибуля), ґада (жезл), стрілу, падма (лотос), чакра (колесо), Шанкг (раковина), дерев'яний товкач, анкуса (Стрекала) .

Якщо вона має чотири руки, то тримає чакра (колесо), Шанкг (раковина), падма (лотос), ґада (жезл); або махалунґа (лімоноподобний плід), падма (лотос), лотос та горня нектару; або падма (лотос), плід більва (bilva) (дерев'яне яблуко), раковину (санкг'я) і посудину з амброзією, або в обох верхніх руках богиня тримає по лотосу (падма), а з її нижніх долонь сиплються золоті монети, або одна з рук знаходиться в благословляючому положенні.

Якщо Лакшмі маєдві руки, то тримає Шанкг (раковина) і падма (лотос). З двох сторін її супроводжують Відьядгари, а також Раджашрі, Сварґалакшмі, Брахми, Лакшмі, Джайялакшмі.

Перебуваючи поруч з Вішну вона зазвичай має дві руки, і тоді тримає лотос (падма) і кокос (шріфала), або лотоси в обох руках. При цьому вона коштує, або сидить на лівому стегні Вішну, або сидить на змії Ананта, або на орлі.

Зазвичай Лакшмі, одягнена в золото, стоїть або сидить на лотосі. Буває, що її зображують зі слонами, які по пояс занурені у воду.

Імена[ред.ред. код]

У Лакшмі багато різних імен. Якщо Вішну супроводжується Бгу або Сарасваті, Лакшмі також складає йому компанію і тоді зветься Шрі. Коли вона єдина супутниця Вішну, то зветься Лакшмі. Коли вона зображується на самоті, то зветься як Шрі, так і Лакшмі. Значення імені Шрі - «процвітання», «щастя», «слава».

  • Падма: Житель лотоса
  • Камала: Житель лотоса
  • Падмапрія: Та, хто любить лотоси
  • Падмамаладгара деви: Та, хто носить гірлянду з лотосів
  • Падмамукгі: Та, чиє обличчя чудово як лотос
  • Падмакші: Та, чиї очі прекрасні як лотоси
  • Падмахаста: Та, хто тримає лотос
  • Падмасундарі: Та, хто прекрасна як лотос
  • Вішнупрія: Кохана Вішну
  • Улкавахіні: Та, хто пересувається на сові

Також інші її імена: Рама, Індіра, Манушрі, Чакріка, Камаліка, Лаліма, Нандіка, Руджула, Вайшнаві, Нараяной, Бгарґава, Шрідеві, Чанчала, Бгумі Деві, Джаладжа, Мадгава і Айсварья.

Під час ведичної церемонії йде звернення до 8 форм богині - Ашталакшмі

1) Шрі Дханйа Лакшмі: приносить благополуччя в усі сфери життя.

2) Шрі Гая Лакшмі: наповнює життя щастям і успіхом.

3) Шрі Адхі Лакшмі: сприяє набуттю багатства.

4) Шрі Віджая Лакшмі: допомагає долати перешкоди, уникати кримінальних та судових тяжб, сприяє багатству.

5) Шрі Айшварья Лакшмі: сприяє досягненню популярності і популярності. Сприяє самореалізації в житті.

6) Шрі Віра Лакшмі: сприяє безстрашності, хоробрості. Також надає значиме сприятливий вплив на здоров'я і добробуту людини.

7) Шрі Дхана Лакшмі: сприяє придбання фінансової незалежності.

8) Шрі Сантана Лакшмі: сприяє благополуччю дітей. Зростанню і розвитку в кар'єрі.

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]