Сейм Республіки Польща

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національні Збори Польщі
пол. Zgromadzenie Narodowe Polski
Sejm RP logo and wordmark.png

PolskiSejm102.jpg

Тип нижня палата Національних Зборів Польщі
Маршал Радослав Сікорський, Громадянська платформа
Заступник Маршала Ельзбіта Радзішевська, Громадянська платформа

Sejm 2011.svg

Депутати 460
Політичні групи Провладні:

     Громадянська платформа (202)
     Селянська партія (39)
Опозиційні:
     Право і справедливість (134)
     Союз демократичних лівих сил (34)
     Об'єднані праві ("Об'єднана Польща" та "Польща Разом") (15)
     незалежні (36)

Останні вибори 9 жовтня 2011
Зала засідань вул. Вєйська, 6, Варшава
Веб-сторінка http://www.sejm.gov.pl

Сейм Республіки Польща (пол. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej) — нижня палата Національної Асамблеї Республіки Польща, представляє законодавчу владу держави. Сейм у сучасному вигляді був створений у 1989 році, після краху комуністичного режиму в Польщі.

Історія[ред.ред. код]

Сейм (Вальний сейм) у Великому Князівстві Литовському як центральна установа представницького і станового характеру існував з кінця 15 століття, але до його остаточного оформлення як представництва одного шляхетського стану дійшло лише 1564 року; його компетенції стикалися з компетенціями Панів-Ради та Великих князів, при чому головною функцією сейму були справи законодавства й державних податків.

Після Люблінської унії 1569 року Вальний Сейм Великого Князівства Литовського і Сейм Королівства Польського, що існував уже з 14 століття об'єдналися у спільний сейм всієї Речі Посполитої. Це був найвищий законодавчий орган, сформований з короля, Сенату і Палати послів (вона мала вирішальний вплив), обраних шляхтою на сеймиках. Прийнятий в Сеймі принцип одностайності, доведений з часом до права одного посла зірвати своєю незгодою (лат. liberum veto) всю працю сейму, привів у 18 столітті до паралічу польського сейму і держави.

Звичайні (ординарні) сейми збиралися раз на два роки на зміну у Варшаві (двічі) і Гродному (один раз). Крім них існували ще надзвичайні (екстраординарні) сейми: конвокаційні (під час безкоролів'я), елекційні для вибору короля (в них брала участь вся шляхта) й коронаційні (у Кракові).

З введенням автономії в поодиноких краях Австрії з 1861 по 1918 рік діяли крайові сейми в Галичині й на Буковині; до їхньої діяльності належали справи освіти, сільського господарства та ін., які їм передав віденський парламент. Через куріяльні вибори, вплив українських послів у крайових сеймах був обмежений.

За конституцією 1921 року назву сейм в Польщі мала палата послів з дуже широкими правами. Вони були обмежені після так званого травневого перевороту Пілсудського у 1926 році, а ще більше обмежені за конституцією з 1935 року, яка збільшила компетенції сенату.

Від завершення Другої світової війни і до 1989 року сеймом називався однопалатний парламент соціалістичної Польщі.

Сучасне становище[ред.ред. код]

Зовнішній вигляд сейму

З 1989 року Сейм являє собою нижню палату Національної Асамблеї Республіки Польща; верхня палатою знову став сенат.

Структура[ред.ред. код]

Складається з 460 депутатів, які обираються строком на чотири роки на загальних, рівних, прямих і пропорційних виборах при таємному голосуванні.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]