Тартан (орнамент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Три різноманітних тартана

Тартан — орнамент, що складається з перехрестних горизонтальних та вертикальних кольорових смуг. Слово «тартан» у буквальному розумінні це означає «малюнок». Первинне звучання цього слова, запозиченого з англійської, було «тартанем».

Картатий малюнок типу тартану було характерне для людей, що проживали у горах у всьому світі. Також знайдені деякі єгипетські мумії, що були обгорнені тканинами з малюнком і забарвленням тартану. Римські аристократи носили одяг з тартановим малюнком. Проте тартан став культовим тільки для кельтської народної творчості та кустарного промислу, а пізніше й обов'язковою складовою національного шотландського одягу. Тартан використовується для розфарбовування шотландки і символізує певний клан.

У кельтських родах, що населяли Шотландію, тартан, ткався з шерсті домашніх овець. Для кожного роду був свій орнамент тартану і кожна людина мусила носити тартан свого клану, щоби відрізнятися від інших. До наших часів дійшов 101 вид узорів тартанів. Закони геральдики поширювалися на тартани і не допускалося будь-яких змін. У кельтських тартанах закладалася інформація про клан, в острівних кельтів — різна кількість клітинок та їх рядів визначала суспільний стан.

Шотландскі кілти практично завжди мають рисунок тартан. З вовняного картатого полотна створюють не тільки чоловічий, жіночий і дитячий одяг, але й постільну білизну, а з шовкового полотна — стрічки, краватки та інші вироби.

Джерела[ред.ред. код]