Ікона Божої Матері Зарваницької

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зарваницька Богородиця
ікона Божої Матері Зарваницької
Зарваницька Божа Матір.jpg
образ Зарваницької Богородиці
Вшанування: коронація в 1867 р.
Дата появи: XIII століття, XVII століття
Місце знаходження: Церква Пресвятої Трійці (Зарваниця)
Походження: містичне
Автор: реставрував художник Петро Холодний та копіював у 1921 р.
Іконографічний тип: Панахранта
Шановані списки: копія у Філадельфії, мозаїка у Базиліці Благовіщення
Заступництво: відпустове значення надав Папа Римський Пій IX
Commons-logo.svg Зображення ікони у Вікісховищі

Ікона Божої Матері Зарваницької — святиня Зарваниці, датується серединою XVII ст. За легендою, існував ще образ XIII ст. Відома в Україні та за її межами.

Опис[ред. | ред. код]

Поясний[уточнити] образ Богородиці, котра тримає на лівій руці малого Ісуса; розпростерті правиці обох постатей підняті для вітання та благословення; погляд Божої Матері спокійний, зосереджений.

Історія[ред. | ред. код]

Базиліка Благовіщення в місті Назареті
мозаїка коло храму Базиліки Благовіщення у Назареті (фрагмент — образ Зарваницької Богородиці)

За переказами, після спустошення татарськими ордами Києва один монах, рятуючись втечею від нападників, потрапив у незнані місця над річкою Стрипа. Знеможений до краю, у молитві просив Богородицю, щоб взяла його під свою опіку. Умиротворений молитвою, заснув. У сні йому з'явилися Пречиста Діва Марія і два янголи з білими ліліями в руках. Чернець упав перед Богородицею на коліна, а вона, посміхнувшись, доторкнулася до нього омофором. Монах прокинувся у чарівній долині, оповитій густим лісом. Вражений красою місцевості, побачив над джерелом ікону Пресвятої Богородиці з Ісусом на руках, котра світилася. Чернець залишився там. Згодом збудував капличку, куди помістив ікону; опісля тут звели церкву з монастирем.

Село, що виникло біля цього святого місця, назвали Зарваницею. За переказами, ікона не раз зупиняла ворожі напади, а вода з джерела зцілювала калік і хворих.

Коронація[ред. | ред. код]

Заходами пароха (УГКЦ) у Зарваниці отця Порфирія Мандичевського (посла до Галицького сейму[1]) 1867 року відбулась урочиста коронація ікони. Папа Римський Пій IX надав їй відпустового значення. 1921 р. художник Петро Холодний реставрував її та виготовив копію. Після 2-ї світової війни місцеві жителі П. Деркач і Ю. Монастирська переховували ікону, 1988 р. передали її до Зарваницького храму Пресвятої Трійці. Відтоді у Зарваниці відбуваються багатолюдні прощі.

У жовтні 2017 на площі Святого Петра у Ватикані Папа Франциск під час меси благословиви корони, що були почеплені на привезену із Зарваниці копію ікони[2].

Сучасне значення[ред. | ред. код]

Нині на чудотворному місці — духовний центр із собором Зарваницької Матері Божої. Під час офіційного візиту в Україну в червні 2001 року Папа Римський Іван Павло ІІ помолився перед іконою в церкві святого Миколая на Аскольдовій могилі у Києві, куди святиню привезли з нагоди урочистості. Ще одну копію Божої Матері Зарваницької відтворив у Філадельфії (США) живописець Петро Андрусів; 1973 р. її освятив митрополит Йосиф Сліпий.

Образ Зарваницької Богородиці в Назареті[ред. | ред. код]

Мозаїка-ікона Зарваницької Богородиці, оточена двома постатями в гуцульських строях та візерунками — міститься на території Базиліки Благовіщення, зведеної 1968 року в Назареті.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чорновол І. 199 депутатів Галицького сейму. — Львів : Тріада плюс, 2010. — С. 158. — (Львівська сотня).
  2. Ігор та Наталія Гуди піднесли Папі Римському літургійну чашу // Свобода. — 2017. — № 81 (3221) (18 жовт.). — С. 3. — (Акценти).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Квич Л. М. З Історії Марійського духовного центру Зарваниця // Наукові записки. — Візуальні мистецтва. — 2011. — Випуск 5. — С. 176—181.
  • Шподарунок Н. Божої Матері Зарваницької Ікона // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 154–155. — ISBN 966-528-197-6.

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg YouTube full-color icon (2017).svg Чудотворна ікона Зарваницької Матері Божої творить дива на YouTube // Телекомпанія TV-4. — 2016. — 10 червня.