Індекс цитувань
Індекс цитувань — тип бібліографічного індексу, індекс цитування, який допомагає читачеві швидко встановити які з раніших документів цитують пізніші документи. Це ключовий показник, що широко використовується в усьому світі для оцінки роботи дослідників і наукових колективів.
Загальна характеристика[ред. | ред. код]
Інструмент, що оцінює вплив вченого або організації на світову науку, визначає якість проведених наукових досліджень.
Іноді трактується як реферативна база даних наукових публікацій, що індексує посилання, зазначені в пристатейних списках цих публікацій і надає кількісні показники цих посилань (такі як сумарний обсяг цитування, індекс Гірша, I10-індекс та ін.) Статистичні дані щодо індекса цитувань відомих вчених світу представлені в Science Citation Index (SCI) та Journal Citation Reports (JCR), що випускаються Інститутом наукової інформації (англ. Institute for Scientific Information, ISI), який знаходиться в м. Філадельфія (США).
- Індекс цитування (Science Citation Index, — SCI), система Філадельфійського інституту наукової інформації, в основу якої покладені зв'язки між документами по прямих, зворотних і перехресних посиланнях (цитуванню).
Система для обчислення SCI (або його інтернет-версія ISI Web of Knowledge) містить бібліографічні описи всіх статей з наукових журналів, що входять до переліку JCR, і висвітлює в основному публікації з фундаментальних галузей науки в провідних міжнародних і національних журналах.
- JCR (Journal Citation Reports) — бібліометричний довідник, у якому дається повна і різноманітна статистика цитування наукових журналів, що включає широкий спектр показників використання журналів ученими різних країн. При присудженні грантів, висуванні на наукові премії (включаючи Нобелівську) експерти неодмінно звертають увагу на наявність у здобувача публікацій у журналах, охоплюваних JCR. У комплекті JCR за 2000 рік знаходяться відомості про імпакт-фактори 5684 наукових журналів.
Негативні наслідки[ред. | ред. код]
На думку російського вченого Кирила Єськова[джерело?] масове використання індексу цитування стало однією з причин занепаду наукової дискусії, оскільки будь-яке згадування опонента під час неї автоматично підвищує його індекс цитувань. Відповідно, вигідніше стало ігнорувати наукові погляди, відмінні від власних, аніж боротися з ними.
В 2015 група вчених з Нідерландів опублікувала Лейденський маніфест, що остерігає від надміроного використання індексів цитування в оцінці наукової роботи.
Чимало вчених, зокрема в Росії та Україні мають підвищений рівень самоцитувань, тобто цитувань власних публікацій у своїх наукових працях[1][2].
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Van Noorden, Richard; Singh Chawla, Dalmeet (2019). Hundreds of extreme self-citing scientists revealed in new database. Nature 572 (7771): 578–579. ISSN 0028-0836. doi:10.1038/d41586-019-02479-7.(англ.)
- ↑ Ioannidis, John P. A.; Baas, Jeroen; Klavans, Richard; Boyack, Kevin W. (2019). A standardized citation metrics author database annotated for scientific field. PLOS Biology 17 (8): e3000384. ISSN 1545-7885. doi:10.1371/journal.pbio.3000384.
Джерела[ред. | ред. код]
- http://thomsonreuters.com/products_services/scientific/Science_Citation_Index
- http://isiwebofknowledge.com/ [Архівовано 14 лютого 2010 у Wayback Machine.]
- http://thomsonscientific.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?PC=K [Архівовано 2 грудня 2008 у Wayback Machine.]
- http://publications.nas.gov.ua/periodics/Documents/Article_Vlokh.pdf Система оцінки українських фахових видань
- https://.youtube.com/watch?v=qcehVtESRUY [Архівовано 23 січня 2022 у Wayback Machine.]
Посилання[ред. | ред. код]
- ІНДЕКС ЦИТУВА́НЬ [Архівовано 23 квітня 2016 у Wayback Machine.] //ЕСУ
- Official Journal Citation Report from the ISI website [Архівовано 6 липня 2007 у Wayback Machine.]
- Google Scholar [Архівовано 30 червня 2012 у Wayback Machine.] — an academic document search engine from Google
- Windows Live Academic [Архівовано 7 травня 2006 у Wayback Machine.] — an academic document search engine from Microsoft
- Scopus — an academic document bibliographic database from Elsevier.
- CiteSeer [Архівовано 4 серпня 2003 у Wayback Machine.] — autonomous citation indexing for computer and information science.
- CiteSeerX [Архівовано 5 березня 2011 у Wayback Machine.] — the next generation CiteSeer, CiteSeerx.
- Google Scholar: The New Generation of Citation Indexes [Архівовано 11 лютого 2009 у Wayback Machine.]
- Atlas of Science: Mapping Science by means of citation relations [Архівовано 21 грудня 2008 у Wayback Machine.]
- An Examination of Citation Counts in a New Scholarly Communication Environment [Архівовано 9 лютого 2009 у Wayback Machine.]
- Publish or Perish [Архівовано 5 листопада 2013 у Wayback Machine.] calculates various statistics, including the h-index and the g-index using Google Scholar data