Історичний середньовічний бій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історичний середньовічний бій (ІСБ) — сучасний вид спорту, повноконтактний вид боротьби з використанням наступального та оборонного озброєння, характерних для середньовіччя. У ІСБ використовується сталева, не заточена зброя. Бійці одягнені в повні обладунки, які, як і зброя, зроблені за історичними зразками. Удари наносяться в будь-які частини тіла (з урахуванням обмежень, зафіксованих у правилах[1]), дозволені як ударні, так і борцівські прийоми.

На відміну від показових боїв, які найчастіше проводяться на фестивалях історичної реконструкції середньовіччя, бої йдуть в повний контакт та проходять за участі спортивних арбітрів, які мають спеціальну підготовку і досвід участі в боях.

Історичний середньовічний бій є спортивною складовою історичної реконструкції середньовіччя. Бої між спортсменами зазвичай проводяться на фестивалях історичної реконструкції. Головним змаганням між бійцями, практикуючими його, є «Битва Націй», міжнародний чемпіонат з історичного середньовічного бою.

Основна ідея цієї складової реконструкції — з одного боку, максимальна змагальна складова для учасників, з іншого — можливість перевірити можливості історичного спорядження в умовах, максимально наближених до справжніх бойових. Тому для участі в боях потрібно спорядження, яке відповідає реальним історичним аналогам.

З метою зменшення травматизму зброя не заточена, тупа, а спорядження перед початком боїв ретельно перевіряється арбітрами.

На відміну від історичного фехтування, історичний середньовічний бій бере дуже багато від сучасних видів єдиноборств, оскільки техніка боротьби є його важливою складовою, тобто не тільки не забороненою, але й обов'язковою.

Історія[ред. | ред. код]

Історичний середньовічний бій веде свій відлік від перших масштабних битв на сталевій зброї, які проводилися в Росії наприкінці дев'яностих-початку нульових років XX століття, в той час, коли в інших країнах колишнього СНД билися ще тільки на дерев'яних і текстолітових макетах. Прикладом може служити фестиваль «Залізний град» в Ізборську, де проходили бугурти за участю сотень учасників.

Турніри з історичного середньовічного бою поступово почали проводитися і в сусідніх державах, Білорусі та України, в європейські країни почав просочуватися не відразу. Перші експерименти почали проходити у Польщі, і саме представники цієї країни були одними з перших, що приїхали на «Битву Націй» у 2010 році.

Змагальні номінації[ред. | ред. код]

Історичний середньовічний бій, як і будь-який інший вид спорту ділиться на номінації. Всі номінації можна розділити на масові та окремі номінації.

Окремі номінації[ред. | ред. код]

Окремі номінації, вони ж бої «віч-на-віч» своєю чергою поділяються на турніри і професійні поєдинки.

Турніри[ред. | ред. код]

Турніри (дуелі) проходять на влучення, тобто один суперник іншому повинен нанести певну кількість очок/влучень (зазвичай 10) або максимальну кількість очок за певний час (2-3 хвилини). Турніри своєю чергою поділяються на: «Щит-меч» (воїни б'ються один з одним, маючи в руках щит і меч) «Меч-меч» (у кожного воїна лише одноручний меч, щита немає) «Полуторний меч» (у бійців в руках полуторні мечі) «Нестандарт» (зброя, яка не підпадає під перші дві категорії — бої на алебардах, дворучних сокирах, дворучних мечах і т.п.). Існує також номінація під назвою «триатлон»: три раунди з різною зброєю, перший — «полуторний меч», другий — «меч-баклер», третій — «щит-меч».

Професійні поєдинки[ред. | ред. код]

Другою «одиночною» номінацією ІСБ є професійні поєдинки. Бій проходить у форматі «три раунди по три хвилини». За правилами дозволені будь-які види ударної техніки (крім уколів - уколи заборонені в ІСБ, загалом, в будь-якій номінації) в будь-які частини тіла, виключення становлять шия, задня частина коліна, область паху, очі, стопи, і потилиця, якщо противник нахилений. Все інше, аж до боротьби (включаючи партер до 3 секунд без активних дій суперників) дозволено.

Масові номінації[ред. | ред. код]

«5 на 5» «21 на 21» бугурти У масових боях правила трохи відрізняються. Зони ураження такі ж, але виграє той, хто просто залишився на ногах, влучення не підраховуються. Крім цих номінацій існують інші, наприклад «2 на 2» (на одному полі зустрічається відразу кілька «двійок» бійців, бій проходить в режимі «всі проти всіх» і перемагає та двійка, з якої хоча б один боєць залишився на ногах), «10 на 10», та інші. Номінації в ІСБ часто можуть створюватися під конкретний фестиваль, з урахуванням його цілей і особливих вимог історичності проведення.

HMB Soft[ред. | ред. код]

Дисципліна «HMB Soft» є самобутньою, унікальною, об'єднує в собі всі складові, властиві будь-якої спортивної дисципліни. Являє собою єдиноборство спортсменів, які застосовують безпечне (м'яке) спортивне спорядження, представлене спортивним мечем і спортивним щитом. З дисципліни «HMB Soft» проводяться особисті та командні змагання.[2]

Особисті змагання проводяться окремо в чоловічій і жіночій категоріях з поділом учасників на вікові групи 12-13 років, 14-15 років, 16-17 років. У командних змаганнях спортсмени проводять змагальні поєдинки з суперниками з команди суперника своєї категорії. Склад і кількість спортсменів в команді визначається положенням про змагання.[3]

Тренування і підготовка бійців[ред. | ред. код]

Тренування проходять згідно з найефективнішими сучасними методиками підготовки бійця в єдиноборствах. Бійці ІСБ займаються кросфітом (бо бій в обладунках вагою тридцять кілограмів вимагає як дуже високих показників по силі, так і по витривалості та координації рухів з урахуванням додаткової ваги обладунків), суміжними єдиноборствами (вільною боротьбою, самбо, муай-тай та ін.), бігають тощо. Бійці досить часто використовують напрацювання інших контактних єдиноборств у своїй тренувальній практиці, наприклад, кругові тренування з боксу.

Правила[ред. | ред. код]

Існують Єдині міжнародні правила проведення таких боїв. Вони забороняють ряд особливо травмонебезпечних прийомів, а також регламентують допуск бійців і їх озброєння з тим, щоб дотримати історичну достовірність спорядження, а також виключити серйозні травми. Через те, що в різних країнах правила проведення боїв у ІСБ істотно відрізнялися, перші загальноприйняті правила були розроблені спеціально для проведення чемпіонату світу з історичного середньовічного бою «Битва Націй». При цьому на окремо взятому локальному турнірі правила все одно можуть відрізнятися (наприклад можуть бути заборонені удари в певні зони: нижче коліна, в коліно і т.п.), але міжнародні рейтингові заходи проводяться згідно з прийнятими міжнародними правилами історичного середньовічного бою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Правила и регламенты | Битва Наций. botn.info (ru-RU). Архів оригіналу за 26 лютого 2015. Процитовано 17 травня 2018. 
  2. Open European Modern Sword Fighting Championship in Minsk (en-EN). 13 березня 2017. Архів оригіналу за 17 травня 2018. Процитовано 17 травня 2018. 
  3. Правила проведения соревнования по дисциплине HMB Soft. botn.info (російська). Архів оригіналу за 17 травня 2018. Процитовано 17 травня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]

міжнародні правила ІСБ [Архівовано 26 лютого 2015 у Wayback Machine.]

Бої за участи Національної збірної України з історичного середньовічного бою // ВІДЕО