І сонце сходить (Фієста)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
І сонце сходить
The Sun Also Rises
І сонце сходить. Обкладинка.jpg
Обкладинка першого видання
Жанр роман
Автор Ернест Гемінґвей
Мова англійська
Написано 1925
Опубліковано 1926
Видавництво Charles Scribner's Sons
Переклад Мар Пінчевський

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«І со́нце схо́дить» (англ. The Sun Also Rises) — роман Ернеста Гемінґвея, написаний в 1925 році. Заснований на реальних подіях, які відбувалися в житті автора.

Передісторія та публікація[ред. | ред. код]

Роман вперше був надрукований у жовтні 1926 року в США, видавництвом Чарльза Скрібнер (англ. Charles Scribner's Sons ).

У 1920-ті роки Гемінґвей жив у Парижі, де працював власкором газети Торонто Стар. Бував в небезпечних точках, збираючи інформацію по греко-турецькій війні. У 1923 році разом зі своєю дружиною Гедлі Річардсон Гемінґвей вперше відвідав фестиваль Сан-Фермін у Памплоні. Корида зачарувала письменника. Через рік він знову відвідав фієсту, але вже в супроводі друзів: Еріка Дормана-Сміта, Джона Дос Пассоса, Дональда Стюарта та його дружини. Третє відвідування памплонської кориди відбулося через рік, в 1925 році. Цього разу в компанії Стюарта, Білла Сміта, друга дитинства, леді Дафф Твісден, її коханого Пета Гатрі і Гарольда Леба. З останнім у Гемінґвея виник конфлікт, через леді Дафф: обидва ревнували один до одного. Відносинам з леді Дафф і Гарольдом Лебом Гемінґвей і присвятив свій роман.

Крім того, Гемінґвей був натхненний молодим матадором по імені Каетано Рівера Ордоньес (англ. Cayetano Ordóñez). У письменника було бажання написати цілу книгу про кориду в науково-популярному жанрі, проте події що відбулися в Памплоні підштовхнули Гемінґвея до написання художнього роману. Менш ніж за місяць він написав 14 глав книги і дав їй робочу назву «Фієста». Завершив роботу над романом Гемінґвей вже в Парижі 21 вересня 1925 року, написавши під заголовком: «Втрачене покоління». Цю цитату Гемінґвей вперше почув від Гертруди Стайн і вирішив скористатися нею, не припускаючи, що вона стане відомим літературним терміном.

У грудні того ж року Гемінґвей приступив до редагування роману. Полін Пфайфер, яка незабаром стане другою дружиною письменника, всупереч порадам Гедлі Річардсон наполягла на його співпрацю з видавництвом Скрібнер.

У грудні 1925 він написав сатиричну повість «Весняні води», в якій висміював популярного американського письменника Шервуда Андерсона. Видавництво Boni & Liveright відкинуло повість, оскільки іронія в ній була спрямована супроти одного з їхніх найуспішних авторів. Натомість у видавництві Скрібнер з радістю прийняли письменника, опублікувавши «Весняні води» і давши згоду на друк наступних його творів, у тому числі «Фієсти».

У червні 1926 Гемінґвей разом з Полін і Гедлі знову відправився до Памплони. Після повернення в Париж Гедлі заявила про розрив відносин і поїхала на південь Франції. Остаточним допрацюванням роману Гемінґвей зайнявся на самоті. У жовтні Гедлі попросила на розлучення. Гонорар від роману, котрий був присвячений Гедлі та їх спільному синові, Гемінґвей повністю віддав дружині.

Перший вихід роману відбувся 22 жовтня 1926. Тираж книги склав 5090 екземплярів, вартістю у 2,00 долари кожен. На книжковій обкладинці, виконаної в елліністичної манері, була зображена дівчина з опущеною головою та яблуком у руці що повинно було підкреслити образ сексуальності.

Через два місяці вийшов другий наклад книги, об'ємом у 7000 примірників. На момент виходу в друк збірки оповідань «Чоловіки без жінок» роман переживав своє восьме перевидання. У 1927 році з романом ознайомилися мешканці Великої Британії, де він вийшов під назвою «Фієста». Лише в 1990-і рр. британські видавництва наречуть роман подвійним ім'ям: «Фієста. І сходить сонце».

У 1947 році видавництво Скрібнер випустило три найвідоміші романи письменника: «І сходить сонце», «Прощавай, зброє!», І «По кому подзвін».

У 1983 році газета Нью-Йорк Таймс повідомила що роман «І сходить сонце» безперервно передруковувався з моменту публікації та був одним з американських романів котрі найчастіше перекладались на інші мови. Тоді ж почався випуск роману в м'яких обкладинках. У 2006 році видавництво Simon & Schuster налагодило випуск аудіокниг романів Гемінґвея, у тому числі й «Фієсти».

Сюжет[ред. | ред. код]

Американський журналіст Джейк Барнс відвоював на фронтах Першої світової і отримав важкі поранення. Барнс щоночі проводить з друзями в барі на бульварі Монпарнас, сподіваючись, що алкоголь допоможе йому залікувати душевні і тілесні рани, нанесені Першою світовою війною. Барнс закоханий у Брет Ешлі, яка втілює в собі нову сексуальну свободу 1920-х років, має численні романи. Вона теж закохана в Барнса, однак, через отримані на війні Джейком травм, їх роман носить виключно духовний характер.

Одного разу вони великою компанією їдуть в Памплону, дивитися на бій биків. Джейка супроводжує його друг Білл Гортон. До них приєднується Роберт Кон, який за кілька тижнів до поїздки відправився в романтичну подорож разом з Брет Ешлі і відчуває до неї глибоку пристрасть і прихильність. Брет, однак, приїжджає до Памплони разом зі своїм нареченим Майклом Кемпбеллом. Між чоловіками назріває сварка - Майкл звинувачує Роберта, що той не дає Брет ступити ані кроку без нього, і не розуміє, що він третій зайвий у їхніх стосунках. Роберт викликає неприязнь і у Джейка з Біллом.

Джейк знайомить Брет з молодим матадором Педро Ромеро. Між нею і її новим знайомим спалахують любовні відносини. Всі вони, Джейк, Ромеро, Майкл і Роберт претендують на серце Брет. Роберт першим покидає Памплони, за ним роз'їжджаються й інші: Білл в Париж, Майкл і Джейк - у різні куточки Іспанії. Незабаром Джейку приходить телеграма: Брет просить допомоги. Він знаходить її в мадридському готелі без грошей і без Ромеро. Вона оголошує Джейку, що збирається повернутися до Майкла. Роман закінчується діалогом між Брет і Джейком, вони говорять про те, що могло б бути в їх житті, якби доля розпорядилася інакше.

Персонажі[ред. | ред. код]

  • Джейк Барнс (англ. Jake Barnes) - американський журналіст, прототипом якого став сам Гемінґвей
  • Леді Бретт Ешлі (англ. Lady Brett Ashley),прототип - Леді Дафф Твісден (англ. Duff Twysden)
  • Роберт Кон (англ. Robert Cohn),прототип - Гарольд Леб (англ. Harold Loeb).
  • Майк Кемпбелл (англ. Mike Campbell),прототип - Пет Гатрі
  • Білл Гортон (англ. Bill Gorton),прототип - Білл Сміт
  • Граф Міппіпопулос (англ. Count Mippipopolous)
  • Педро Ромеро (англ. Pedro Romero),прототип - Каетано Рівера Ордонез (англ. Cayetano Ordóñez), ім'я персонажа було взято на честь знаменитого тореадора Педро Ромеро.

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Ернест Хемінгуей. І сонце сходить (Фієста): роман. Переклад з англійської: Мар Пінчевський // Ернест Хемінгуей. Твори: в 4 томах. Переклад з англійської Т. 1. Із книги "Три оповідання і десять поезій"; За нашого часу; Весняні води; І сонце сходить (Фієста); Чоловіки без жінок; Прощавай, зброє. Редколегія: О. Гончар та ін.; переднє слово: Д. Затонський; коментарі: Т. Денисова. Київ: Дніпро, 1979. 717 стор.
  • (передрук) Ернест Хемінгуей. Фієста; По кому подзвін: романи. Переклад з англійської: Мар Пінчевський; післямова: Т. Денисова. Київ: Вища школа, 1985. 518 стор.
  • Ернест Гемінґвей. Фієста. І сонце сходить: роман. Переклад з англійської: Віктор Морозов. Львів: ВСЛ, 2017. 288 стор. ISBN 978-617-679-390-8

Посилання[ред. | ред. код]